19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı

  Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, akne tedavisinde tıbbi tedavilere ek olarak, aloe vera, çay ağacı yağı, resveratrol ve yeşil çay başta olmak üzere çeşitli bitkilerden faydalanıldığını belirtti.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, halk arasında sıkça karşılaşılan akne probleminin tedavisinde fitoterapiden yararlanılabileceğini kaydetti. Fitoterapinin son zamanlarda ön plana çıkan bir yöntem olduğunu dile getiren Doç. Dr. Topaloğlu Demir, “Günümüzde akne tedavisinde kullanılan etkin pek çok tıbbi tedavi olmasına rağmen, aknenin kronik seyri sebebiyle daha etkili ve güvenilir tedavi yöntemleri araştırılıyor.

  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı
  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı

  Bu yöntemlerden özellikle bitkisel tedavi adı verilen fitoterapi ön plana çıkıyor. Aloe vera, çay ağacı yağı, resveratrol ve yeşil çay başta olmak üzere bitkisel tedavilerin, antibakteriyel, antiinflamatuvar, sebosüpresif ve antiandrojenik etkileri sayesinde, akne oluşmasında rol oynayan tüm basamaklarda etkili olduklarına dair çeşitli yayınlar mevcuttur. Tabii bitkisel tedavilerin akne tedavisindeki güvenilirliğini ve etkinliğini ortaya koymak için kanıt düzeyi yüksek çalışmalara ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

  TEDAVİ KADAR ÖNLEMEDE DE KULLANILABİLİR

  Fitoterapinin son dönemlerde giderek popüler hale geldiğine vurgu yapan Doç. Dr. Topaloğlu Demir, bitkisel tedavilerin daha iyi hasta toleransı, daha az yan etki, uzun kullanım öyküsü ve görece daha ucuz olma gibi avantajları sebebiyle giderek popülarite kazandığını belirtti. Bitkisel tedavilerin akne tedavisinde olduğu kadar, hastalığın önlenmesinde ve kullanılan tıbbi tedavilerin yan etkilerinin giderilmesinde de yaygın olarak kullanıldığını kaydeden Demir, “Bileşimlerine göre çok sayıda aktif içeriği bir arada bulundurdukları için farklı etkileri birlikte bulundurma avantajına sahiptirler. Tıbbi tedavilere ek olarak kullanılabilirler.” şeklinde konuştu.

  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı
  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı

  ÇAY AĞACI YAĞI OLDUKÇA ETKİLİ

  Özellikle Melaleuca yağı adıyla da bilinen çay ağacı yağının akne tedavisinde oldukça etkili olduğunu belirten Doç. Dr. Topaloğlu Demir,  “Çay ağacı yağı 100 yağ bileşeni içerir. Akne tedavisindeki etkinliği antiinflamatuvar ve antibakteriyel etkisine bağlanır. Çeşitli araştırmalar, çay ağacı yağı ürünlerinin uygulanmasının, orta ila hafif şiddette aknesi olanlarda hem de non-inflamatuvar hem inflamatuvar (iltahaplanma) lezyonların sayını azalttığını gösterir. Bildirilen yan etkileri ise diğer topikal tedaviler ile benzerlik gösterir. Ülkemizde çay ağacı yağı içeren yüz yıkama jelleri mevcut. Akne tedavisinde tıbbi tedavilere ek olarak veya akne oluşumu önlemek amacıyla kullanılabilir” dedi.

  BİRÇOK FARKLI BİRTKİ AKNE TEDAVİSİNDE KULLANILABİLİR

  Doç. Dr. Topaloğlu Demir, çay ağacı yağından sonra Türkiye’de akne tedavisinde sıklıkla kullanılan diğer bir bitkinin aloe vera olduğunu ifade etti. “Çay ağacı yağı dışında aloe vera, yeşil çay ve bazı deniz yosunu türleri de akne tedavisinde etkilidir.” diyen Demir, “Özellikle yeşil çayın sebum salgısının azaltılmasında ve akne tedavisinde faydalı olabileceğine yönelik yayınlar mevcuttur.

  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı
  Aknelerden kurtulmanın yolu bu bitkilerde saklı

  Ayrıca fesleğen yağları, cadı fındığı, copaiba yağı, limon, linoleik asit, portakal, balkabağı, pettigrain, ardıç, paçuli, lavanta, sandal ağacı, sardunya, ekmek ağacı, kına çiceği, Sophora flavescens (sofora) ve havlıcanın da akne tedavisinde kullanılabileceği öne sürülüyor. Öte yandan arnica, amaranth, kuşkonmaz, nergis, huş ağacı, kırlangıçotu, kişniş, iffetli ağaç, jojoba yağı, neem, labrador çayı, çam, ravent, kavak, sabun otu, zerdeçal ve ısırgan otu gibi akne tedavisinde araştırılan çok sayıda başka bitkisel tedaviler de mevcuttur ve bu listeye her geçen gün yenileri eklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

  UYGUNSUZ ÜRÜNLERİN KULLANIMI SİVİLCE ÇIKIŞINI ARTIRABİLİR

  Bitkisel ürünlerin, hekim önerisi ile alınması gerektiğine dikkat çeken Demir, “Tıbbi tedaviler ile kombine olarak, kontrollü kullanılmaları sivilce tedavisini desteklerken, fitoterapi adı altında denetimsiz ve uygunsuz ürünlerin kullanımı sivilce çıkışını arttırabileceği gibi, cilt lekesi ve egzama başta olmak üzere pek çok yan etkiye yol açabilir.  Aktif madde içermeyen bitkisel takviyeler olabildiği gibi kurşun, arsenik veya cıva gibi etiketli olmayan toksinleri içeren bitkisel tedaviler de olabilir. Doğru ürünü seçip kullanmak son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ