26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bu yöntemlerle virüslerden uzak durun

  Hiç kimse grip olup yatağa düşmek, bu mikrobu sevdiklerine ve çevresindekilere bulaştırmak istemez. Bu nedenle oldukça kolay bulaşan grip virüsünden nasıl korunacağınız ve başkalarına bulaştırmanın önüne nasıl geçeceğinizle ilgili basit kuralları öğrenmekte fayda var.

  Virüslerden korunma

  Özellikle grip olmamak ve virüslerden korunmak sadece birkaç basit uygulama ile oldukça kolaydır. Genellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında görülen grip virüsünden korunmanın belki de en önemli kuralı ise temizliktir…

  Grip olmamak için ne yapmak gerekir?

  Esas olarak virüsler, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda dışarı çıkan damlacıklar halinde insandan insana bulaşır. Hasta bir kişiden gelen bu küçük damlalar havada hareket eder ve yakındaki diğerlerinin ağızlarına veya burunlarına düşer.

  Mikroplar ayrıca masa gibi bir yüzeyde başka birinin mukus damlacıklarına dokunduğunuzda ve sonra ellerinizi yıkamadan önce kendi gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunduğunuzda da geçer. Grip gibi virüsler, yemekhane masaları, kapı kolları ve bardaklar gibi plastik ve metal yüzeylerde 24 saat veya daha uzun süre yaşayabilir.

  Gripten nasıl korunurum?

  1. Mesafenizi koruyun.

  Yakın çevrede yaşadığınızda, özellikle iç mekanda olduğumuz kış aylarında mikropları bulaştırmak kolaydır. Grip veya soğuk algınlığınız varsa meslektaşlarınız, arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle yakın temastan kaçının. Onlara hasta olduğunuzu söyleyerek, size karşı mesafeli olmalarını isteyin.

  2. Evde kalın.

  Kendinizi hasta hissederseniz, işe gitmeyin. Hasta çocukları okula da göndermeyin ve evde tutun.

  Bir yetişkin, semptomların ortaya çıkmasından bir gün önce ve başladıktan 5 gün sonrasına kadar diğer insanları enfekte edebilir. Hasta olduğunu anlamadan önce başkalarına grip bulaştırabilirsiniz. Belirtileriniz başladıktan sonra 5 gün içinde işe veya okula dönerseniz, muhtemelen bulaşıcısınızdır.

  3. Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatın.

  Bu, başkalarını mikroplarınızdan korumak için oldukça önemlidir.  Bir mendil veya dirseğinizin iç kısmını kullanın. Daha sonra mendili atın ve mikropları gidermek için ellerinizi iyice yıkayın.

  4. Ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın 

  Gribin yayılmasını önlemenin en iyi yolu budur. Küçük çocuklarınız varsa, onlara sık sık ılık sabunlu suyla ellerini yıkamayı öğretin.

  Hasta bir kişinin temas etmiş olabileceği bir şeye dokunduğunuzda ellerinizi yıkayın veya dezenfekte edin. Bilgisayar klavyeleri, telefonlar, kapı kolları, asansör düğmeleri, musluk kolları, tezgahlar ve korkuluklar çok fazla risk taşıyor.

   

  Halka açık bir tuvalette ellerinizi yıkarken:

  Suyu ısınana kadar çalıştırın.

  Bir kağıt havlu alın ve bir kolunuzun altında tutun (tuvalet kağıdı da işe yarar).

  Ellerinize sabun sürün.

  En az 20 saniye yıkayın.

  İyice durulayın. Sabun tüm mikropları öldürmez, ancak ılık su altında kaybolmalarına izin verir.

  Suyu kapatmak için kağıt havlu kullanın.

  Ellerinizi kurulayın ve çıkarken kapıyı açmak için bir havlu alın.

  5. Yüzünüze dokunmayın.

  Hasta bir kişiden gelen damlacıklar burnunuza, ağzınıza veya gözlerinize girerse, muhtemelen grip olursunuz. Unutmayın, çoğu insan bu damlacıkların düştüğü yüzeylere dokunduğunda ve  ellerini yıkamadan önce yüzlerine dokunduklarında virüs kapar.

  6. Genel olarak iyi sağlık alışkanlıkları uygulayın.

  Bol bol uyuyun. Dengeli bir diyet yapın. Özellikle kış aylarında C vitamini açısından zengin besinleri tüketin. Stresinizi yönetmek için her gün dinlenmeye zaman ayırın. Ve haftada 5 gün en az yarım saat egzersiz yapın.

  Gribi Önlemenin En İyi Yolu Nedir?

  Gribe yakalamaktan kaçınmanın 1 numaralı yolu grip aşısı olmaktır.

  Evinizde yüksek grip komplikasyonları riski taşıyan kişiler varsa, grip ilaçları veya antiviral ilaçlar konusunda da bir doktora görünmek isteyebilirsiniz. Bu, 24 aydan küçük çocukları, 65 yaş üstü yetişkinleri veya kronik hastalıkları ve şiddetli astımı olan kişileri içerir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ