28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Gözlere iyi gelen en faydalı 10 besin

  Op. Dr. Aylin Koç Akbay, göz sağlığımızı korumaya yardımcı olacak 10 besini açıkladı.  İşte gözlere iyi gelen en faydalı 10 besin

  Sağlıklı bir yaşamın en önemli kuralı sağlıklı beslenmekten geçiyor. Yiyip içtiklerimiz vücudumuzu oluşturan organlarımız için hayati önem taşıyor. İçerisinde barındırdıkları vitamin ve mineraller açısından meyve, sebze ve diğer besinlerin göz sağlığımıza da katkısı büyük.

  Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Op. Dr. Aylin Koç Akbay

  Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Op. Dr. Aylin Koç Akbay, göz sağlığımızı korumaya yardımcı olacak 10 besini açıkladı.  Zengin birer vitamin ve mineral kaynağı bu besinler gözleri güçlendirirken, oluşabilecek birçok göz problemini engellemeye yardımcı oluyor.  İşte gözlere iyi gelen en sağlıklı 10 besin.

  Koyu yeşil yapraklı sebzeler göz damarlarını güçlendiriyor

  Yeşil yapraklı bitkilerin en bilineni ıspanak ve lahana gibi yeşillikler, gözünüzdeki kan damarlarını güçlendirir. Katarakt oluşumunu önleyen C vitamini yüksek miktarda bulunur. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatan lutein ve zeaksantiniyeyi içeriğinde barındırır.

  Turuncu meyve ve sebzeler gece görüşünü güçlendirir

  Tatlı patates, balkabağı, havuç, turuncu biber ve kayısı gibi turuncu besinleri içeriğinde bol miktarda beta-karoten barındırır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun da ilerlemesini yavaşlatırken, gözlerde gece görüşünü güçlendirirler.

  Balık glokoma karşı korur

  Somon, ton balığı veya alabalık gibi balıklar bağışıklık sistemini güçlendiren hücre ve sinir sistemini koruyan Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3’ler kuru göz semptomlarını hafifletir ve glokoma karşı koruma sağlayabilir.

  Fasulye ve baklagiller gözü koruyan melanin üretir

  Nohut, barbunya, mercimek ve fasulye gibi baklagillerde çinko oranı yüksektir. Çinko, gece körlüğünü azaltabilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini azaltmada yardımcı olur. Ayrıca gözü koruyan bir pigment olan melanin üretimine de katkı sağlar.

  Yumurta gece körlüğüne karşı korur

  Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan yumurta içeriğinde lutein, çinko, zeaksantin, D ve A vitaminlerini barındırır. Gözleri gece körlüğüne ve kuruluğa karşı korur.

  Kabak makula dejenerasyonunu yavaşlatır

  Kabak, lutein ve zeaksantin ve C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Kışlık kabak A vitamini ve Omega-3 yağ asitleri içerirken, yaz kabağı da çinko mevcuttur. Gece körlüğünü azaltabilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlatır.

  Turpgiller gözdeki hücreleri korur

  Brokoli, karnabahar ve brüksel lahanası gibi sebzelerden oluşan  turpgiller A, C ve E vitaminleri, lutein, zekasantin ve beta-karoten gibi besin maddelerinin kombinasyonunu içerir. Bu antioksidan bileşikler hastalıklara karşı vücuttaki ve gözdeki hücreleri korur.

  Fındık ve tohumlar gözlerde doğal koruma sağlar

  Fındık, badem, yer fıstığı gibi besinler güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından iyi birer kaynaktır.  Keten ve chia tohumları da iyi bir Omega-3, vitamin ve antioksidan kaynağıdır. Bu besinler yaşa bağlı makula dejenerasyonu, kuru göz ve diğer hastalıklara karşı doğal koruma sağlar.

  Yağsız et gözleri güçlendirir

  Özellikle kümes hayvanları, istiridye ve yengeç gibi yağsız etler yüksek miktarda çinko barındırır. Çinko, gece körlüğünü azaltabilir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ilerlemesini azaltmada yardımcı olabilir.

  Orman meyveleri katarakta karşı korur

  Çilek, kiraz ve yaban mersini gibi meyveler yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakta karşı koruma sağlar. Bu meyveler bioflavonoidler bakımından yüksek besin değerine sahiptir.

  Vitamin ve mineraller açısından zengin olan bu besinler, genel vücut sağlığımızın korunmasına da katkı sağlıyor.

  Bu yöntemlerle virüslerden uzak durun

  Uzmanlardan esmer şeker uyarısı

  Limonlu çay kanser riskini en aza indiriyor! İşte faydaları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ