11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Gıda israfını engellemek için bu önerilere kulak verin

  Zamanında yenilmediği için buzdolabında bozulmaya terk edilen bir yemek ya da ihtiyaçtan fazla pişirildiği için sonunda çöpe atılan bir yemek sadece gıda israfına yol açmıyor aynı zamanda iklim değişikliğine kadar giden bir süreci de hızlandırıyor. Sabri Ülker Vakfı’nın paylaştığı bilgilere göre, birkaç basit adımla gıda israfının önüne geçmek mümkün.

  Sabri Ülker Vakfı, sağlık, gıda ve beslenme alanındaki bilgilerin topluma ulaşması için projeler geliştirmeye devam ediyor. Vakıf bu sefer de gıda israfını azaltmaya yönelik tavsiyelerde bulundu.

  Zamanında tüketilmediği için buzdolabında bozulan bir yemek, ürünlerin ihtiyaçtan fazla satın alınması, buzdolabında değil de oda ısısında tutulan bir gıda, yemekleri fazla miktarda pişirmek ve artan yemeği çöpe atmak gibi alışkanlıklar “gıda israfı” kavramını tanımlıyor.

  Gıdayı israf etmek sadece emek, para ve gıdanın üretimi için harcanan enerji, su ve toprak gibi kaynakların israfı anlamına da gelmiyor; yiyecek israfı aynı zamanda sera gazı emisyonlarını artırıyor ve olumsuz iklim değişikliklerine yol açıyor. Günlük alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle bu gibi olumsuz durumlara yol açan gıda israfını engellemek mümkün.

  Gıda israfını engellemek için bu önerilere kulak verin
  Gıda israfını engellemek için bu önerilere kulak verin

  Sabri Ülker Vakfı’nın gıda israfını azaltmaya yönelik şu önerilerde bulunuyor.

  Daha küçük porsiyonlar!

  Yemeklerinize küçük bir porsiyonla başlayın ve tabağınızdaki yemek bittikten sonra hâlâ aç iseniz ilave edin. Yemekte daha küçük tabaklar da kullanmayı deneyebilirsiniz.

  Alışveriş öncesi kontrol

  Alışverişe gitmeden önce buzdolabınızda neler olduğunu kontrol edin ve alışverişinizi ihtiyacınıza yönelik yapın.

  Menü Planlama Alışkanlığı Edinin

  Haftalık menü planı yaptığınızda hem evdeki yiyeceklerden neler yapabileceğinizi görebilir hem de gıda alışverişinizi bu şekilde yönetebilirsiniz.

  Gıda israfını engellemek için bu önerilere kulak verin
  Gıda israfını engellemek için bu önerilere kulak verin

  Önceliklendirin

  Evde çürümeye başlamış sebze ve meyvelerinizi atmak yerine, onları kullanabileceğiniz içecekler ve yiyecek yapın.

  ‘İlk Giren İlk Çıkar’ Kuralını Uygulayın

  Buzdolabının ön kısımlara son kullanma tarihi en yakın yiyecekleri, arka tarafına ise son kullanma tarihi daha geç olan yiyecekleri yerleştirirken, yerleştirin.

  Mutfaktaki fazlalıkları değerlendirin

  Artan ekmeğinizi galeta unu ve kruton gibi ürünler yaparak değerlendirebilir veya yumuşamış meyvelerinizi ev yapımı dondurmalara veya meyve sularına dönüştürebilirsiniz.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ