11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Genital siğiller kanser habercisi mi?

  Hem erkek hem de kadınların genital bölgelerinde görülebilen siğiller cinsel ilişki yoluyla bulaşabilmekte.

  HPV’nin neden olduğu genital siğillerden korunma tedbirleri içerisinde en önemlisi HPV aşılarıdır. ‘Genital siğil nedir? Genital siğil neden oluşur?

  SİĞİL NEDİR?

  Genital siğiller, dış genital bölgede, vajinada, peniste ve anüs etrafında oluşan küçük kabartı şeklinde, cilt renginde, kırmızı veya kahverengi olabilen lezyonlardır.

  NEDEN OLUŞUR?

  Siğiller Human papilloma virus (HPV)’ün neden olduğu enfeksiyonlardır. HPV’nin 100’den fazla tipi olup, 6 ve 11 numaralı tipleri genital siğillerle ilişkilidir. HPV’nin 6 ve 11 tipi rahim ağzı kanseri için düşük riskli tiplerdir. Bu tiplerin rahim ağzı kanseri ile ilişkisi yoktur.

  HPV NASIL BULAŞIR?

  HPV enfeksiyonu genellikle cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Tenden temas ile geçen HPV nadiren de olsa ıslak havlu, el teması, iç çamaşırı, epilasyon aletleri ile bulaşabilir.

  SİĞİL BELİRTİLERİ

  Siğiller genital bölge ya da anüs etrafında, cilt renginde düzgün yüzeyli, yassı ya da ciltten kabarık karnıbahar benzeri görünümde ortaya çıkarlar. Genellikle şikayete yol açmazlar. Bazen kaşıntı, yanma ve hassasiyete neden olurlar.

  TANI VE TEDAVİ YÖNTEMİ

  Siğillerin tanısı muayenede tipik lezyonların görülmesi ile konulmaktadır. Kesin olmayan durumlarda biyopsi alınması ve patolojik olarak incelenmesi gerekebilir.

  Siğillerin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Siğilleri tedavi etmek HPV enfeksiyonunu tedavi etmek anlamına gelmediğinden tedaviden birkaç hafta ya da ay içinde siğiller tekrarlayabilirler. HPV ‘nin vücuttan temizlenmesi ise kendi bağışıklık sistemimiz tarafından çoğunlukla 2 yıl içerisinde olur.

  Siğiller için en ideal tedavi yöntemi, siğillerin miktarına, yerine, gebelik olup olmamasına ve tedavi eden hekimin tercihlerine göre değişir.

  İlaçla tedavi yöntemleri mevcuttur. Siğil üzerine uygulanan haftada bir ya da birkaç kez uygulanan krem ya da sıvılara siğiller kaybolana kadar devam edilir.

  Cerrahi olarak ise siğilin çıkarılması ve yerinin dikilmesi, yakma, dondurma gibi işlemler yapılabilmektedir.

  Prof. Dr. Cengiz, rahim ağzı kanseri, HPV enfeksiyonu ve aşıları anlattı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ