26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Yatar yatmaz uyumak isteyenler bunları yapsın!

  Uyku, yeme içme gibi yaşamın en temek ihtiyaçları arasında geliyor. Bu nedenle uzmanlar, uykusuz bir bedenin çürümeye mahkum olduğunu belirtiyor. Günün stresini ve yorgunluğunu geride bırakmanın en doğal yolu da kaliteli bir uykudan geçiyor...

  Uyku sağlığı

  Uykusuz kalmak ve kalitesiz bir uyku uyumak, gün içinde kişinin normal işlevlerini yerine getirmesine engel olmakla birlikte, ruh sağlını da olumsuz etkiliyor. Yattığı zaman uyuyamamış ve uykusunu alamamış kişiler, gün boyu, sinir, unutkanlık, asabiyet ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerle karşı karşıya kalıyor.

  Normal şartlarda, insanlar ömürlerinin 1/3’ünü uyuyarak geçiriyor. Ancak bu oran dikkate alınmadığı takdirde beyin dinlenemiyor ve öğrendiği bilgilerin de beyinde işlenmesi mümkün olmuyor.

  Bununla birlikte uzmanlar, fazla uyku ihtiyacının bir depresyon belirtisi olabileceği yönünde uyarılarda bulunuyor. Kişi, ne kadar uyusa da devamlı uyku ihtiyacı duyuyorsa, çalışması gerekirken veya gün içinde başka işlerle meşgulken devamlı uyumak istiyorsa bir doktora görünmesinde fayda var.

  Ancak, hiçbir bedensel ve ruhsal sağlık sorununuz bulunmuyor ama yine de uyku ihtiyacınız giderilemiyorsa, çok kolay bir şekilde hayata geçirebileceğiniz uygulamalarla kaliteli bir uyku uyuyabilir ve dinlenmiş olarak uyanabilirsiniz.

  İşte, iyi bir uyku için yapmanız gerekenler…

  Metabolizmanızı düzenleyin

  İlk olarak bilinmesi gereken şudur ki; iyi bir uyku için iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olmak gerekiyor. İyi çalışan bir metabolizma için en gerekli şey ise düzenli beslenmedir. Bu durumda; akşamları tüketilen nabzı ve kan basıncını düşüren bazı yiyecekler, metabolizmanın yavaşlamasına ve uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olabilir.

  Ancak özellikle metabolizmayı aktif hale getiren yiyecekler, uykuya dalışta zorlanmanıza neden olabilir. Bu nedenle akşamları tüketilen besin gruplarında daha seçici olmak gerekmektedir.

  Triptofan özlü besinler tüketin

  Uzmanlar, kaliteli bir uykunun kaynağının düzenli salgılanan melatonin hormonunda gizli olduğunu söylüyor. Ancak doğada melatonin özlü besin sayısı oldukça az. Bunun yerine, melatoninle aynı işlevi gören triptofan özlü besinleri daha rahat bulabiliyoruz. Örneğin, bitkisel ve hayvansal pek çok besinde triptofan bulunuyor.

  Uyku saatlerinizi ayarlayın

  İyi bir uyku için en ideal zaman dilimi, akşam 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasıdır. Bu saatler arasındaki uyku sağlığa büyük katkı sağlamaktadır.

  Bu saatler arasındaki uyku esnasında kalp atış ritmi düzenlenir, metabolizma daha düzenli hale gelir ve bu uyku, organlar ve beyin hücreleri için oldukça faydalıdır.

  Yatak ve yastığınıza dikkat edin

  Kaliteli bir uyku için en önemli faktörlerden biri de yatağınızın ve yastığınızın uyku için ideal olmasıdır.

  Yastığınızın kılıfının ipek, içinin pamuk ile doldurulmuş ve yumuşak olması rahat bir uyku çekmeniz için oldukça yararlı olacaktır.

  Bununla birlikte, yatağınızın ortopedik olmasına da özen göstermelisiniz. Sert zemin uyku kalitesi açısından en kötü seçenektir. Sağ tarafa dönerek yatmak ise, en iyi uyku pozisyonları arasında yer alır. Böyle bir uyku pozisyonu ile bünye daha da rahatlayacak ve gevşeyecektir.

  Karanlıkta uyumayı tercih edin

  Yatarken bulunduğunuz ortamda gece lambası ya da herhangi bir ışık kaynağı bulunması uykuya geçişi zorlaştıracaktır. Ancak karanlık bir ortamda yatma gibi imkanınız yoksa bir göz bandı kullanabilirsiniz.

  Uyumadan önce su için

  Uyumadan önce içilen bir bardak su, gece boyunca organlarınızın su ile temizlenmesini sağlayacaktır.

  Yine uyumadan önce tüketeceğiniz, ceviz, süt, ahududu, muz ve yulaf uykunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  Bağışıklığınızı güçlendirecek 6 beslenme tüyosu

  Gizli kalmış gençlik sırrı: F vitamini

  Uzmanından uyarı: Salatanıza bu besinleri koymayın

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ