11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  En çok ne zaman flört ediyoruz?

  En çok flört edilen gün, Ocak ayının ilk Pazar günü. En çok flörtleşilen aysa Ocak. 2020’nin ilk Pazar gününde 13 milyon kişi birbiriyle flörtleşmeye başlamış. Bu yıl bu sayının 15 milyon olacağı öngörülüyor. Peki yeni normalde flört tanımı değişecek mi?

  Dünyanın ve Türkiye’nin içinden geçtiği koronavirüs salgınıyla yaşadığımız yeni normal dönem, flört konusuna da yeni normallere zemin hazırladı. Tabii ki bilim insanlarının büyük bölümü Covid-19’la mücadele için çalışmalar sürdürürken, koronavirüsün sosyal hayatımızdaki etkileri de araştırılıyor.

  Yapılan araştırmalara göre, dünyanın insanlar en çok yılın ilk pazar günü flört ederken, en çok flört edilen ay ise Ocak olarak tespit edildi. Her ne kadar Covid-19’la şekil değiştirmiş olsa bile  birlikte şekil bu yıl flört rakamlarının artacağı tahmin ediliyor. İlişkilerin geleceğinde duygusal bağın artması da yine yapılan tahminler arasında yer alıyor. “Seksten önce aşka önem veren 50 şehir’’ listesinde ise İstanbul 16. sırada yer alıyor.

  Flörtöz Pazar ne demek?

  Üyelerini uygulama üzerinde verdikleri yanıtlara göre en uygun profillerle eşleştiren arkadaşlık uygulaması OkCupid’in elde ettiği verilerine göre en çok flört edilen günün Ocak ayının ilk Pazar günü olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz yıl 13 milyon yeni konuşmanın gerçekleştiği bu güne, “Flörtöz Pazar” adı verildi. Peki flört hakkında diğer verile neler gösteriyor? Yeni normal döneminde flörtler nasıl olacak? İşte yanıtları…

  2021’de kaç kişi flört edecek?

  En çok flörtleşilen gün, Ocak ayının ilk Pazar günü, en çok flörtleşilen ay ise Ocak olarak tespit edildi. OkCupid uygulamasından elde edilen verilerinde göre 2020 yılının ilk Pazar gününde 13 milyon kişi birbiriyle flörtleşmeye başladı. 2021 yılında bu sayının 15 milyon olacağı tahmin ediliyor. Diğer bir öngörü de bu Ocak ayı içerisinde 25 milyon kişinin birbiriyle eşleşeceği yönünde. Yeni bir seneye girerken yeni bir ilişkiye başlama arzusu Ocak ayını yılın en fazla flört edilen ayı haline getiriyor. Bu ayın flört bakımından rekor kıran ilk Pazar gününe de “Flört Pazar”ı ya da başka bir deyişle “Dating Sunday” deniliyor.

  Flört nasıl tanımlanıyor?

  Özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte geçen yıl değişen sosyal yaşam, arzu edilen ilişkinin tarifini de değiştirdi. OkCupid’de yer alan verilere göre tek gecelik ilişki veya “yalnızca takılmak istiyorum” diyenlerin sayısı %20 azalırken, “Sizce fiziksel temas olmadan önce duygusal bir bağ kurmak gerekli mi?” sorusuna kullanıcıların %80’i “Evet” cevabını verdi.  Kadınlarda bu oran %89 iken, erkeklerde %76 olarak tespit edildi. Genel çerçevede duygusal paylaşım flört açısından önemli bir yer kaplamaya başlasa da erkekler halen fiziksel temasa kadınlardan daha çok ağırlık veriyor gibi bir tablo ortaya çıkıyor. İstenilen flört tarzı nasıl olursa olsun doğru kişiyi bulmanın yolu profile önem göstermekten geçiyor. OkCupid uygulamasında profilini tamamlayanların istedikleri eşleşmeyi bulma oranları %200 daha fazla.

  Yeni normalde flörtler de şekil değiştiriyor

  Dünyanın ve Türkiye’nin derinden etkilendiği pandemiden sonra yeni normal dönem, flört konusuna da yeni normallere kapı açıyor. OkCupid isimli flört uygulamasının hazırladığı “İlişkilerin Geleceği” isimli ankete katılan kullanıcıların %84’ü duygusal olarak bağ kurabilecekleri ilişkileri, fiziksel açıdan yakınlaştıkları kişilere tercih edeceklerini söylüyorlar. Öncelikli olarak duygusal bağa en çok önem veren kentlerden biri de İstanbul. ‘’Seksten önce aşka önem veren 50 şehir’’ listesinde İstanbul 16.sırada bulunuyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ