16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Harvard Üniversitesi: Günde 10 bin adım yerine 4 bin 400 adım atmak yeterli

  Yıllardır günde 10 bin adım atılmasına yönelik tavsiyeler verilirken, Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları, günde 10 bin adım atmak yerine yalnızca 4 bin 400 adım yürümenin ciddi hastalıklara karşı korunmak için yeterli olabileceğini ortaya çıkardı. 

  ABD’deki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı çeşitli fiziksel aktivite seviyelerinin faydaları üzerine yapılan bir araştırmada klasik hedefin aşırı olabileceğini ortaya koydu.

  Aynı zamanda fiziksel aktivite, belirli kanser türleri ve bunama gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olurken, tip 2 diyabet gibi hastalıkları da iyieştirmeye yardımcı olabilir. Fakat, 10 bin adım hedefine ulaşmak için ortalama bir insanın günde yaklaşık 2 saat yürüyüş yapması gerekiyor. 4 bin 400 adım için ise sadece 53 dakika yeterli oluyor.

  Harvard Üniversitesi: Günde 10 bin adım yerine 4 bin 400 adım atmak yeterli
  Harvard Üniversitesi: Günde 10 bin adım yerine 4 bin 400 adım atmak yeterli

  ON BİN ADIMLIK GÜNLÜK REKLAM KAMPANYASI OLARAK KULLANILDI

  Harvard Üniversitesi’nin çalışması The Conversation adlı bilimsel dergide yayımlandı. Araştırmayı değerlendiren Hertfordshire Üniversitesi’nde görevli egzersiz ve sağlık fizyolojisi uzmanı Lindsay Bottoms, kökeni bir pazarlama kampanyasına dayanan 10 bin adım hedefinin gerçek yararlarının sorgulanmasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

  Dr. Bottoms, “Günde 10 bin adımlık hedef, 1965 yılında Japonya’da Yamasa Clock tarafından satılan bir ticari bir adımsayardan geliyor. Cihaz, 10 bin adım anlamına gelen ‘Manpo-kei’ olarak adlandırıldı. On bin adımlık günlük hedef reklam kampanyası olarak kullanıldı ardından bu tüm dünyaya yayıldı. Fitbit gibi popüler akıllı saatler tarafından günlük aktivite hedeflerine dahil edildi” şeklinde konuştu.

  Harvard Üniversitesi: Günde 10 bin adım yerine 4 bin 400 adım atmak yeterli
  Harvard Üniversitesi: Günde 10 bin adım yerine 4 bin 400 adım atmak yeterli

  10 BİN ADIM AŞIRILIK

  Diğer yandan Harvard Tıp Fakültesi’nden yapılan son araştırmada, 10 bin adımın aşırılık olduğuna dikkat çekildi. Bilim insanları aynı zamanda, ortalama olarak günde 4 bin 400 adım atmanın, günde sadece 2 bin 700 adım atmaya kıyasla kadınlarda ölüm riskini önemli ölçüde düşürmek için yeterli olduğunu ortaya çıkardı.

  7 BİN 500 ADIMDA MAKSİMUM FAYDAYA ULAŞILIYOR

  Diğer taraftan ekip, günde yaklaşık 7 bin 500 adımda yürümenin faydalarının maksimum seviyeye ulaştığını ardından azaldığını buldu. Yani araştırmacılar, günde 10 bin adıma kadar yürümenin hiçbir ek faydasını gözlemlemedi.

  Dr. Bottoms, “Erkeklerde benzer sonuçların görülüp görülmeyeceği belirsiz olsa da, bu durum gün içinde daha fazla hareket etmenin sağlığı iyileştirip ölüm riskini nasıl düşürdüğüne dair bir örnektir” ifadelerini kullandı.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise yetişkinlerin haftalık olarak en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite ya da 75 dakika şiddetli fiziksel aktivite yapmasını tavsiye ediyor.

  Bu besinler yağı kasa çeviriyor!

  Bağırsakları temizleyen mikrobiyom kürü nasıl yapılır? İşte bağırsakları 14 günde temizleyen kür

  Dikkat! Potasyumlu tuzlar ani kalp durmasına yol açabilir

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ