23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Yumurtanın yanında onu da tüketiyorsanız dikkat!

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli, yumurta tüketilirken çay içmenin yanlış olduğunu belirtti.

  20Beslenme ve Diyet Uzmanı Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli yumurta ile çayın beraber tüketilmemesi gerektiğini vurgularken sebebini şöyle açıkladı: “Bunun sebebi çayın içerisinde bulunan ‘tanen’ adlı maddenin demir emilimini azaltmasıdır. Bu sebeple sağlık açısından yumurta ve çay ikilisinin bir arada tüketilmemeli” dedi.

  Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli Güzel bir kahvaltı sofrası yumurta ve çaysız olmaz diye düşünenleri üzecek bir uyarıda bulunarak, çay ve yumurtanın birlikte tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Öte yandan uzmanlar, faydalı diye birlikte tükettiğimiz besinlerin tam tersi etki de oluşturabileceğine dikkat çekti.

  Yumurtanın yanında onu da tüketiyorsanız dikkat!
  Yumurtanın yanında onu da tüketiyorsanız dikkat!

  ”SÜT ÜRÜNLERİ İLE YUMURTAYI DA AYRI TÜKETİN”

  Et, balık, tavuk ile süt, süt ürünleri ve yumurtayı ayrı tüketmeniz gerektiğinin altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Veysel Ciğerli, “Meyveler sağlıklı besinler olarak değerlendirilse de birçok meyvenin aynı anda tüketilmesi kişiye hiçbir yarar sağlamayabilir. Hayvansal protein de hataların sık yapıldığı besin grupları içindedir. Soğan ile sarımsağı birlikte tüketmekten de kaçınılması öneriliyor. Bu ikilinin fazla tüketilmesi, ciltte lekelere, baş dönmesine ve midede hazımsızlığa yol açabiliyor. Çay ve kahvenin yemeklerle birlikte içilmesi ise alınan demir miktarını düşürüyor. Uzmanlar buradan yola çıkarak, bu içecekleri yemekten en az 45 dakika sonra içmeniz gerektiğini belirtiyor” dedi.

  Yumurtanın yanında onu da tüketiyorsanız dikkat!
  Yumurtanın yanında onu da tüketiyorsanız dikkat!

  ”YUMURTA İLE ÇAY BİRLİKTE TÜKETİLMEMELİ”

  Kahvaltıların vazgeçilmezi yumurtanın zengin bir hayvansal besin olarak değerlendirildiğini ifade eden Ciğerli, “Kahvaltıda tüketilen yumurta ile birlikte çay içilmesi ise yanlış bulunuyor. Bunun sebebi çayın içerisinde bulunan ‘tanen’ adlı maddenin demir emilimini azaltması olduğu belirtiliyor. Bu sebeple sağlık açısından yumurta-çay ikilisinin bir arada tüketilmemesi öneriliyor. İki asidik besinin bir arada tüketilmesi, zehirlenme riskinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Yemeklerin yanında aynı anda tüketilen yoğurt ve turp, midede yanma ve ekşimeye yol açıyor. Bu durum beslenme ve sindirim açısından sorun anlamına geldiği için ayrı ayrı tüketilmeleri, vücudun yapısı açısından daha doğru bulunuyor. Yoğurtlu yemeklerin yanında sirke gibi ekşi gıdaların tüketilmesi de önerilmiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

  Karpuzdaki bu tehlikeye dikkat!

  Yaz aylarında besin zehirlenmesine dikkat!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ