23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Vücut yağları kasa çevrilebilir mi?

  Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte kilo problemi yaşayanlar fazlalıklarından kurtulmak için farklı yöntemler arıyor. Peki vücut yağları kasa çevrilebilir mi? İşte cevabı

  Yağların kasa çevrilmesi hakkında bazı bilgilerin yanlış bilindiğine dikkat çeken uzmanlar, kilo verme amacıyla kalorilerin çok hızlı kesilmesinin metabolizmada yavaşlamaya ve çok fazla kas kaybetme riskine yol açacağını belirtiyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Diyetisyen Özden Örkçü, kilo kaybına ilişkin görüşlerini iletti.

  ”KAHVERENGİ YAĞ HÜCRELERİ AKTİF KALORİ YAKIYOR”

  Diyetisyen Özden Örkçü, yaz sezonunun başlaması ve kilo kaybetme konusunda sosyal medya kanallarında birçok paylaşım yapıldığına dikkat çekerek, ”Kilo kaybı ve yağların kasa çevrilebileceği ile ilgili doğru bilinen birçok yanlış bilgi mevcut. Yağlar bilindiği üzere kilo oluşumunda en büyük etken. O nedenle yağ hücrelerini değerlendirmekte fayda var. Yağ hücreleri mikroskop altında soğanlı küçük küreler gibi görünür. Vücuttaki diğer hücreler gibi her birinin bir hücre zarı ve bir çekirdeği vardır. Her biri tek bir gliserol molekülüne bağlı üç yağ asidi molekülünden oluşan depolanmış trigliserit damlacıklarından oluşuyor. Yeni doğan bebeklerde yüksek düzeyde kahverengi yağ bulunuyor ve bu yağ seviyeleri yaşla birlikte düşmeye başlıyor. Yetişkinlerde ise kahverengi yağ kümeleri daha çok boyun ve köprücük kemiği çevresinde bulunuyor. Kahverengi yağ hücrelerinin sahip oldukları mitokondriden dolayı aktif bir şekilde kalori yaktıkları biliniyor” açıklamasında bulundu.

  Vücut yağları kasa çevrilebilir mi?
  Vücut yağları kasa çevrilebilir mi?

  ”YAĞ SUYA VE KARBONDİOKSİTE DÖNÜŞÜYOR”

  Kilo kaybının, kilo çok fazla olduğunda hızlı gerçekleşebildiğini vurgulayan Diyetisyen Örkçü, ”Kilo ve yağ kapasitesi düştükçe bu kayıp azalıyor. Yağ kaybedildiğinde vücuttaki yağ, suya ve karbondioksite dönüşerek akciğerler ve idrarla dışarı atılıyor. Yağ, yağ hücrelerinden çıktıkça bu hücreler küçülüyor ancak kilo verildiğinde bile tamamen kaybolmuyorlar. Tekrar büyümeleri gerektiğinde kilo alımına kadar beklemede kalıyorlar.” diye konuştu.

  ”YAĞ HÜCRELERİ KASA ÇEVRİLMEZ”

  Yağ hücrelerinin kasa çevrilmeyeceğini ifade eden eden Örkçü, ”Kas, uyku halinde bile günün her saati kalori yakan aktif bir dokudur. Yağ, sadece fazla enerjinin depolanmasıdır. Sağlıklı kalmak için bir miktar vücut yağına ihtiyaç vardır ancak çok fazla yağ alındığında bel, kalça ve basen kısmında toplanmaya başlayacaktır. Yüksek proteinli bir diyet uygulamak kasları beslemeye yardımcı olabilir ve sağlıklı bir kalori açığı yaratılarak yağların yıkımına yardımcı olunabilir. Fakat kalorilerin çok hızlı kesilmesi metabolizmanın yavaşlamasına ve çok fazla kas kaybetme riskine yol açılabilir.” ikazında bulundu.

  Vücut yağları kasa çevrilebilir mi?
  Vücut yağları kasa çevrilebilir mi?

  ”KASLARA YAĞ DİYETİ UYGULAMASI BULUNMUYOR”

  Kaslara yağ diyeti diye bir diyetin uygulanmadıını söyleyen Diyetisyen Örkçü konuşmasını şöyle sonlandırdı: ”Tavuk, dana eti, balık, fasulye, yumurta, yoğurt, hindi ve mercimek gibi yağsız, aynı zamanda protein kaynakları bakımından zengin gıdaların olduğu bir diyete sahip olmak kasların onarımı, büyümesi ve bakımı için protein gerekli olduğu için kas yapmada veya korumada yardımcı olurlar. Bununla birlikte fazla kalori alınmasına neden olacak kadar protein tüketilmesi kalorilerin yağa dönüşmesine neden olacaktır.”

  Diyet yapanlar sahurda neler yemeli, nasıl beslenmeli? Diyet yapanlar için sahur önerisi

  Bu diyetin amacı zayıflatmak değil!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ