20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Rengarenk yaz meyvelerinin faydaları neler?

  Yaz geldi, peki tezgahlarda yerini alan rengarenk yaz meyvelerinin çok önemli faydalarını biliyor musunuz?

  Kavundan karpuza… Kayısıdan çileğe birçok yaz meyvesi tezdahlardaki yerinin aldı. Peki kanserden, kalp hastalıklarına, göz hastalığından, romatizmal hastalıklara kadar pek çok faydası olan yaz meyvelerinin yararlarını sizin için derledik…

  KARPUZ

  Çok iyi bir lif kaynağı olarak bilinen karpuzun mideye faydaları çoktur. İçerisindeki lif mide ve bağırsak sistemini düzenler. Kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları önler. Likopen içeren karpuz, kansere yol açan doku hasarlarını önlemede önemli bir rol oynamaktadır.

  Kavunun vücudumuza faydaları

  KAVUN

  Bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsomnia sorununu giderebilir. Ayrıca kalp ve damar sağlığını korur. Göz sağlığını da koruduğu belirtilmektedir.

  Kayısının vücudumuza faydaları

  KAYISI

  Tansiyonu dengeler ve kan basıncının normal düzeylerde seyretmesini sağlar. Cildi güzelleştirir. İçerdiği kalsiyum, fosfor gibi mineraller kemik sağlığı açısından önemlidir. Ağız ve diş sağlığı için yararlı bir meyvedir.

  Çileğin vücudumuza faydaları

  ÇİLEK

  Kanı temizler. Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi azaltır. Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir. Ayrıca, romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

  Şeftalinin vücudumuza faydaları

  ŞEFTALİ

  Safra kesesi ve karaciğer hareketlerini düzenlemeye yardımcıdır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğu gidermeye yardımcıdır.

  Vişnenin vücudumuza faydaları

  VİŞNE

  Bağışıklık sistemini güçlendirir. İyi bir A ve C vitamini kaynağıdır. Kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Prostat ve kolon kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca uykusuzluğa iyi gelir.

  Kirazın vücudumuza faydaları

  KİRAZ

  Vücudumuzu toksinlerden arındırır. İçerdiği antioksidanlar kansere karşı koruyucudur. Kolesterol ve kan şekerini düşürmeye yardımcıdır.

  Eriğin vücudumuza faydaları

  ERİK

  Erik adet düzensizliklerini giderir. Ateş düşürücü özelliği vardır. Karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Kolesterolü dengeler.

  Üzümün vücudumuza faydaları

  ÜZÜM

  Kuvvetli bir antioksidandır. Migrene iyi gelir. Hazımsızlığı giderir. Kolon ve meme kanserine karşı koruyucudur. Göz sağlığını ve görme yeteneğini korumaya yardımcıdır.

  İncirin vücudumuza faydaları

  İNCİR

  İncir, kemik ve iskelet sağlığı için de çok önemli bir meyvedir. Kemik dokularının güçlenmesi ve korunmasında etkilidir.

  Yaz aylarında egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  Yaz aylarında besin zehirlenmesine dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ