18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Ramazan’da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı

  Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, Ramazan ayında kabızlık şikayeti yaşayanlar için karnıyarık otu tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

  İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, kronik kabızlık bağırsak tembelliği ve reflü olarak da bilinen Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerin, pandemi döneminde fiziksel aktivitenin daha az olduğu Ramazan ayında çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabileceğini belirtti ve uyarılarda bulundu.

  Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu
  Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu

  Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, yaklaşık 15-16 saat sıvı ve gıda tüketilmemesinin gün içinde çalışanlar ya da evde fiziksel aktiviteden uzak zaman geçirenler için yeme ve içmenin nasıl olması gerektiği konusunu bir kat daha öne çıkardığını kaydetti.

  Poyrazoğlu, Yeme düzeninin, öğün içeriğinin ve miktarının ve yemek ile uyku arasındaki geçen zaman değişmesi sebebiyle Ramazan ayının daha sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi için özellikle ağza acı su gelmesi, midede yanma, ağız kokusu gibi yakınmaları olan reflülü ve haftada iki kez dışkılama alışkanlığı olan kabız kişilerin bazı ek tedbirler alması gerektiğini söyledi.

  Çorba iftar sofrasında mutlaka olmalı

  Gün içinde sıvı tüketimi olmayacağından oruçlu olunmayan süre içinde gerek su içerek gerekse de besinlerle sıvı ihtiyacını karşılamak gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, özellikle sıvı tüketimi konusunda tavsiyeler verdi.

  “İftarda çorbanın olması hem doygunluk süresi açısından hem de su haricinde sıvı alımının karşılanması açısından önemlidir.” diyen Poyrazoğlu, “Sıvı alımını iftardan sahura yaymak akıllıca bir davranış olur. Sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişebileceğinden fiziki aktiviteye dikkat ederek sıvı alımını planlamak gerekir.

  Örneğin, terlememize yol açan iş aktivitemiz ya da sıcak olan bir ortam söz konusu ise fazladan kabaca 3-4 bardak kadar sıvı almakta yara vardır. Sıvı-elektrolit ihtiyacını karşılayabilmek için; su ile birlikte, soda, çay, şerbet, komposto, ayran ve mevsim meyvelerinden tüketilebilir. Bu şekilde sıvı açığı ve gün içinde tüketilmiş olan enerji açığı yerine rahat bir şekilde konulabilir. Sıvı alımının yeteri miktarda yapılması, kabız olan kişilerde çok önemlidir. Çünkü sağlıklı bir kişi bile yeterince sıvı almaması halinde kolayca kabız olabilir.”

  Ramazan'da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı
  Ramazan’da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı

  Kabızlık yaşayanlar iftar ve sahurda 5’er karnıyarık otu alabilir

  Ramazan ayı süresinde günde iftar ve sahur olmak üzere 2 ana öğün olduğunu anımsatan Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, günlük iş hayatında olanların sahurdan hemen sonra uyumasının reflü belirtilerinin çoğalmasına yol açtığına dikkat çekti.

  “Bu bakımdan kalori miktarının ve öğün oranının üçte ikisinin iftar saati içinde 15-20 dakikaya değil de, birkaç saatlik zamana yayılması sahurda daha az yemek tüketilmesini sağlayarak reflü semptomlarının azalmasını yardımcı olabilir.” diyen Poyrazoğlu, “Özellikle tokluk hissinin sağlanabilmesi, gün içindeki şeker düzeninin sağlanması açısından kabızlıkla ilgili şikâyeti olanların iftar ve sahurda su ile birlikte 5’er grampysyllium (karnıyarık otu) alması faydalı olur. Karnıyarık otu aynı zamanda fonksiyonel ishali olan kişilerde de olumlu etki gösterebilmektedir.” şeklinde konuştu.

  Ramazan'da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı
  Ramazan’da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı

  Yoğurt ve salataya keten tohumu eklenmeli

  Hem sahurda hem de iftarda kuru üzümlü ve kayısılı bir kâse komposto tüketmenin gerek kan şekerinin düzenlenmesinde gerekse yeteri kadar sıvı alınmasının sağlanmasına katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, “Özellikle kabızlığı olanlar, bir çay kaşığı kadar keten tohumunu salata ya da yoğurt ile karıştırarak keten tohumundan istifade edebilirler” ifadelerini kullandı.

  Ramazan'da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı
  Ramazan’da kabızlığa ne iyi gelir? Uzman isim yanıtladı

  Fazla yağ oranı hem kilo hem de reflü yapıyor

  Taze meyve, sebze, balık ve zeytinyağı gibi geleneksel Akdeniz mutfağındaki yiyeceklerin Ramazan ayı süresince temel alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Orhan Kürşat Poyrazoğlu, Akdeniz mutfağının, gerek reflü gerekse kabızlık yakınmaları açısından olumlu yönde etki edebileceğini kaydetti.

  Fakat yiyeceklerdeki yağ oranlarının fazla olması ya da baharatların bol tüketilmesinin, mide boşalımını ve mide yemek borusu arasındaki kasın gevşemesine yol açabileceğini belirten Poyrazoğlu, böylelikle de reflü belirtilerinin kolaylıkla açığa çıkacağını söyledi.

  “Hem kalori miktarının azaltılması hem de reflü belirtilerinin önüne geçilmesi için kızartma ve bol yağlı gıdalardan uzak durmak yerinde olacaktır.” uyarısında bulunan Poyrazoğlu, “Gıdaların pişiriminde seçilecek yöntemler hem kalori miktarının hem de yakınmaların azalmasını sağlamada önemli bir seçenektir. Doğrudan fırında veya haşlama olarak pişirme tercih edilebilir” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ