19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Oruçluyken ağız kokusunun çözümü çok kolay!

  Ramazan ayında, günün ilerleyen saatlerinde açlıkla birlikte gelen ağız kokusu, pek çok kişiyi ileri derecede rahatsız ediyor. Peki, oruçluyken ağız kokusunu önlemek için ne yapılmalı? Yanıtı Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun verdi.

  Oruçluyken, açlık ve susuzluğun yanı sıra ağız kokusu da insanları en çok zorlayan konular arasında geliyor. Ağız kokusunu önlemek için sahurda diş fırçalamak iyi bir fikir olsa da günün ilerleyen saatlerinde yine de yaşanabiliyor. Peki, oruçluyken ağız kokusunu önlemek için ne yapılmalı? İşte ayrıntılar…

  Oruçluyken ağız kokusunu önlemek için ne yapılmalı?

  Ramazan ayında ağız ve diş sağlığı için iftar ve sahurdan sonra dişlerin fırçalanması gerektiğinin altını çizen Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun aynı zamanda bol bol su içilmesi gerektiğini belirtti. Ağızda diş eti probleminin ya da bakteri olmasının kötü bir ağız tadı ve kokusu bırakacağını dile getiren Zogun, “Bu ağız kokusu açlık sırasında veya su içilmediği oruç vakitlerinde, dışarıdan algılanabilir hal alabilir” ifadelerini kullandı.

  Ağız kokusunun kişinin hem kendisini hem de çevresindeki insanları rahatsız edebileceğini hatırlatan Zogun, ağızdan alınan nefesin, diş etini kurutarak kokuya neden olabileceğini aktardı. Oruçluyken ağız kokusu oluşmaması için sahurda bol sıvı tüketilmesini tavsiye etti. Zogun, “Tüketilen su tükürük akışkanlığını artırır. Sahurda yemek yedikten sonra mutlaka diş fırçalanmalı ve ardından bol su tüketilmelidir.” şeklinde konuştu.

  Oruçluyken ağız kokusunun çözümü çok kolay!
  Oruçluyken ağız kokusunun çözümü çok kolay!

  Aniden sorunlar çıkabilir

  Diş etinde sorun yaşayanların ve çürük tedavisini erteleyenlerin oruç tutarken zorluk yaşayabileceğine vurgu yapan Zogun, ağızda çürük olması durumunda oruçluyken aniden diş ağrısı yapabileceğini ve bu durumların da enfeksiyona dönüşebileceğini belirtti.

  Diş eti probleminde ise diş etlerinin durduk yere kanayabileceğine dikkat çeken Zogun, böyle bir durumun ise oruçla ilgili problem oluşturabileceğini kaydetti.

  Öte yandan ağızdaki sorunların oruçluyken kendini daha fazla hissettireceğini söyleyen Zogun ağız tadı ve kokusundaki sorunların oruç tutmayı da zorlaştıracağına işaret etti. Zogun, oruç tutarken sıkıntı yaşamak istemeyenlerin diş sorunlarını bir an önce gidermeleri gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ