16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte Omega-3 seçmenin püf noktaları

  Omega-3 sağlığa olan faydaları nedeniyle en çok tercih edilen takviye ürünler arasında geliyor. Ancak piyasada bulunan her takviye ürün aynı değil ve bazı ürünler içeriğinden dolayı istenilen etkiyi göstermiyor. Peki, Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte, Omega-3 seçmenin püf noktaları…

  Uzmanlar Omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığını ve beyin sağlığını korumak, bağışıklık sistemini desteklemek için bulunmaz bir nimet olduğuna dikkat çekiyor. Vücut tarafından üretilmeyen Omega-3 tüketilen besinlerden ve takviye ürünlerden tamamlanırken, Omega-3 seçerken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunuyor…

  OMEGA-3 SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  Omega-3 yağ asitleri hakkında bilinmesi gerek en önemli şey hepsinin aynı olmadığıdır. Eğer kişinin tükettiği takviye ürün yeteri kadar DHA ve EPA içermiyorsa, ne yazık ki Omega-3 yağ asitlerinin sağlık faydaları açısından başarılı değil demektir. Bu yüzden besin takviyesi için ödediğiniz para çöpe gitmektedir.

  Omega-3 üstüne birçok araştırması bulunan ve bu alanda dünyanın en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Dr. Alex Richardson  “Her şeyden önce satın alacağınız Omega-3’ün içinde DHA ve EPA bulunduğundan emin olun. Bitkisel orijinli Omega-3 takviyeleri bu değerli maddeleri içermez. Bu maddelerin varlığından emin olduktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ürünün içindeki omega-3 miktarıdır. Takviyenin etiketini dikkatlice inceleyin. Sağlık üstündeki olumlu etkilerinden faydalanabilmek için günde almanız gereken DHA ve EPA miktarının toplamda 1000 miligram civarında olması gerekiyor. Ve unutmayın, bu miktarı almak için genelde üreticinin önerdiği dozun üstüne çıkmanız gerekir”

  Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte Omega-3 seçmenin püf noktaları
  Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte Omega-3 seçmenin püf noktaları

  DOĞRU OMEGA-3 TAKVİYESİ SEÇMENİN 7 KURALI:

  Omega-3 takviyesi Trigliserid formunda olmalıdır. Etil ester formundaki omega-3 ürünleri insan sağlığı için uygun değildir. Bunları kullanmayın.

  Omega-3 takviyesi seçerken EPA/DHA oranının 3/2 ve katları olmasına dikkat edin. Bu oran ne kadar yüksekse, omega-3 takviyesinin kalitesi de o kadar iyidir.

  Omega-3 yağ asitleri, hava ile temas ettiklerinde okside olurlar ve yapıları bozulur. Dolayısıyla, Omega-3 yağlarının içine konulduğu kapsüllerin hava sızdırmazlık garantisi olduğundan emin olun.

  Bazı üreticiler, Omega-3 kapsüllerinin okside olarak bozulmasını engellemek için kapsülün içine azot gazı (Nitrojen) kabarcığı koyarlar. Omega-3’ün azot gazı kabarcığı ile birlikte kullanıldığı kapsüller ardında yüksek teknoloji bir üretim anlayışı vardır ve bu yöntem sayesinde değerli yağ asitleri bozulmadan etkinliklerini korurlar.  Azot gazı insan sağlığı için zararsızdır (Soluduğumuz havanın çoğu azot gazından oluşur) ve bu sistemle üretilmiş ürünler doğru Omega-3 takviyeleridir. Eğer bulunursa, Omega-3’ün bu şekilde tercih edilmesi gerekir.

  İki parmağınızın arasına alıp sıktığınızda yumuşak olan kapsüller, hava sızdırırlar. Bu tür kapsüller Omega-3 yağ asitlerinin okside olmasına neden olur. Tekrar ediyorum: Hava sızdıran kapsüllerde bulunan Omega-3 yağlarını tercih etmeyin.

  Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte Omega-3 seçmenin püf noktaları
  Omega-3 seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte Omega-3 seçmenin püf noktaları

  GDO ve ağır metaller içermedikleri üretici tarafından garanti altına alınmış Omega-3 takviyeleri kullanmaya özen gösterin. Bu garantiyi vermeyen ürünlerden hayır gelmez.

  Kullandığınız takviyeler, ülkemizin mevzuatı gereğince, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılır. Bakanlık, her ürün için ayrı bir “Takviye Edici Gıda Onay Numarası” verir. Aldığınız her ürünün etiketinde bu numarayı arayın. Bu numaraya sahip olmayan ürünleri kullanmayın.

  Önemli not:

  Tekrar altını çizmek istiyorum: Her balık yağı omega-3 demek değildir. Mesela satın aldığınız takviyenin üstünde 1200 miligram balık yağı yazıyor olabilir. Ama bu balık yağının miktarıdır, içindeki faydalı aktif maddelerin değil. Yani, 1200 miligram balık yağının içindeki EPA ve DHA’nın toplamı 100 miligram olabilir. Eğer durum böyleyse bu şekilde yapılan omega-3 takviyesini rafa geri bırakın derim!

  Kaynak: umitaktas.com

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ