28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor

  Özellikle yemeklerden sonra hazımsızlık problemi için sıkça tüketilen maden suyu insan psikolojisine olumlu katkıda bulunuyor.

  Beslenme kurallarına dikkat etmek, dengeli ve doğru bir diyet uygulamak beden sağlığı kadar psikolojik açıdan da sağlıklı olmanın yolunu açıyor. Ülkemizde sık olarak tüketilen maden suyu da hem beden hem de ruh sağlığına iyi geliyor.

  İnsan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri var

  Uzm. Psikolog Sinem Büşra Bekçi de konuyla ilgili olarak mineral ve magnezyum yönünden zengin içerikleriyle sağlıklı bir yaşama sayısız katkılar sunan maden sularının, insan psikolojisi üzerinde de olumlu etkiler yaptığını ifade etti.

  Özellikle vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi ve yaşamın devam ettirilebilmesi için gerekli olan vitamin ve mineral gibi temel elementler, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurları olarak öne çıkıyor.

  Uzm. Psikolog Sinem Büşra Bekçi, enerji sağlayan pek çok mekanizmada düzenleyici bir görev üstlenen minerallerin biyolojik sağlık için taşıdığı kritik role benzer şekilde, olumlu bir psikoloji için de oldukça gerekli olduğunun altını çiziyor.

  Bekçi, bilim insanlarının minerallerin öznel ruh hali, bilişsel performans ve enerji düzeyindeki etkilerini incelediği bir çalışmada, mineral desteği alan katılımcıların daha fazla zihinsel ve fiziksel dayanıklılığa sahip olduğu tespitinin ortaya konulduğunu aktardı.

  Ayrıca, benzer bir biçimde magnezyumun da ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotoninin yeterli düzeyde salgılanmasına destek sağladığının yapılan araştırmalarla kanıtlandığını belirtti.

  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor
  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor

  Magnezyum eksikliği psikolojik problemleri tetikliyor

  Magnezyum eksikliğinin psikolojik sorunları tetiklediğine işaret eden Bekçi, özellikle üç binden fazla enzimin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için gerekli olan ve vücudun kendi başına üretemeyip dışardan besin yoluyla alabildiği magnezyum mineralinin, insan psikolojisi üzerinde olumlu katkılar sağlayabildiğini belirtti.

  Bekçi, Magnezyum eksikliğinin; kronik yorgunluk sendromu, depresyon, anksiyete, obezite, otizm, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), cinsel sağlık sorunları ve uyku problemleri gibi yaşam kalitesini düşüren ve insan psikolojisine olumsuz etkileri olan birçok rahatsızlığı tetiklediğinin bilindiğini kaydetti.

  Magnezyum depresyon tedavisinde büyük rol oynuyor

  Depresyon tedavisinde de magnezyumun büyük rol oynadığına dikkat çeken Bekçi, dünya genelinde 350 milyon kişide görüldüğü tahmin edilen depresyonun çağımızın en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklarından biri olarak tanımlandığını vurguladı.

  Bekçi, ortalama her 20 bireyden birini etkileyen depresyonun; karamsarlık, süreklilik taşıyan hüzün, artan yorgunluk hali, suçluluk duygusu, yeme düzensizlikleri, uyku düzensizlikleri, cinsel etkinlik değişiklikleri, özgüven eksikliği, hayattan zevk alma yetisinin kaybı gibi rahatsızlıkları harekete geçirdiğini belirtti.

  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor
  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor

  Özellikle pandemi döneminde kapalı alanlarda geçirilen zamanların uzamasıyla depresyon vakalarında bir artış görüldüğüne işaret eden Bekçi, magnezyumun depresyon üzerindeki etkileri incelenen bir araştırmada her öğünde ve yatmadan önce alınan magnezyum takviyesinin depresyon tedavisinde iyileştirici özellikte olduğu saptaması yapıldığını aktardı.

  Öğrencilerin beslenme durumları ve depresyon ilişkisinin incelendiği bir diğer araştırmaya da değinen Bekçi, potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi maden suyunun içeriğindeki minerallerin depresyon tanısı alan öğrencilerde düşük bulunduğu ortaya konduğunu ifade etti.

  Maden suları mineral ve magnezyum desteği sağlıyor

  Bekçi, insan vücudunun ihtiyacı olan minerallerin ve magnezyumun besin yoluyla alınmasının, bedensel ve ruhsal iyilik halini desteklediğine dikkat çekti.

  Uzm. Psikolog Sinem Büşra Bekçi içerdiği mineral ve magnezyumla maden sularının, insan vücudundaki çeşitli mekanizmalarda birçok farklı görev üstlenerek, insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yarattığının altını çizdi.

  Bu yüzden farklı çeşitleri bulunan maden sularının içerdiği mineral konsantrasyonuna göre, vücut üzerindeki etkilerinin de değişiklik gösterdiğine işaret eden Bekçi, Kızılay İçecek’in Afyonkarahisar ve Erzincan’da işlettiği maden suyu sahaları, mineral ve magnezyum yönünden zengin içerikleriyle tüm Türkiye’ye sağlık aşılamaya devam ettiğini söyledi.

  Piyasada yer alan farklı ürünlerle kıyaslandığında Kızılay Maden Sularının 3bin 480 mg/l toplam mineral değeriyle Afyonkarahisar ve 317 mg/l magnezyum değeriyle de Erzincan’daki kaynakları ön plana çıktığını ifade etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ