14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Kurban eti ne zaman ve nasıl tüketilmeli?

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Diyetisyen Özden Örkcü, bayramda nasıl beslenilmesi gerektiğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Diyetisyen Özden Örkcü, dengeli beslenmenin ana kuralının tüm besin gruplarından bir arada yemek, yavaş ve iyi çiğnemek, az ve sık yemek, posa alımı için sebze ve meyveleri mutlaka tüketmek, yağı yeterli miktarda ve doymamış yağlardan tercih etmek olduğunu söyledi. Örkcü, ”Ayrıca günlük en az 1.5-2 litre su içmek, tahıllardan, kuru baklagillerden ve hayvansal besinlerden protein yetecek miktarda almaya dikkat etmek de dengeli beslenme açısından oldukça büyük öneme sahip.” ifadelerini kullandı.

  Diyetisyen Özden Örkçü

  ”BAYRAMDA DİĞER ÖĞÜNLER ATLANMAMALI”

  Kahvaltı öğününün bireyi güne hazırladığını vurgulayan Örkcü, bayram sabahlarının sembolü olan kahvaltının da dengeli bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Özden Örkcü, bayram günlerinde diğer öğünlerin de atlanmaması gerektiğini kaydederek ”Kahvaltıda börek, kızartma tarzı ağır ve yağlı gıdalar yerine peynir, zeytin, reçel/pekmez, domates-salatalık, haşlanmış yumurta, tam buğday ekmeği, şekersiz çay ya da bitki çayı yer almalı. Öğle yemeğinde protein ağırlıklı beslenilmeli, akşam ise sindirimi kolay ve düşük kalorili sebze ağırlıklı bir menü tercih edilmeli.” dedi.

  Diyetisyen Özden Örkcü ayrıca, Kurban Bayramı’nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de artış gösterdiğini söyledi.

  ”ETLER SİNDİRİMİ ZOR BESİNLERDİR”

  Özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabeti olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmleri gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Özden Örkcü, ”Etler, sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etlerini hemen tüketmemesi, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle hazırlayarak tüketmeleri sağlık açısından daha doğru olacaktır.” ifadelerini kullandı.

  YAĞLI ET TÜKETİMİNE DİKKAT!

  Yağlı etlerde doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin daha yüksek olduğunu ifade eden Diyetisyen Özden Örkcü, “Kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişilerin Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeleri, kısıtlı miktarlarda tüketmeleri ve aşırıya kaçmamaları gerekiyor.” dedi.

  40’lı yaşlardan sonra beslenme nasıl olmalı?

  ‘Ramazanda Covid-19 olanlar orucunu bayramdan sonra tutabilir’

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ