19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kefirin faydaları nelerdir? Kefir nasıl mayalanır?

  Son zamanların en popüler gıdaları arasında yer alan kefir, içeriğindeki yüksek protein ile özellikle Ramazan ayında uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Peki, kefir nedir, faydaları nelerdir? İşte evde kefir yapımı ve tarifi…

  Kefir son yıllarda daha çok bilinse de aslında yüz yıllardır Kuzey Kafkasya’da tedavi amaçlı kullanılan bir ürün olarak biliniyor. B1, B12 ve K2 vitamini, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, amino asitler açısından olukça zengin olan kefirin sağlığa da faydaları oldukça fazladır. Bununla birlikte kefir her ne kadar ambalajlı olarak alınabilse de pek çok kişi kefiri evde kendi tarifiyle yapmaya devam ediyor.

  Kefir nedir?

  Kefirin kendisi, maya ve bakterilerden oluşan, beyaza yakın rengiyle jölemsi kürelerden oluşan küçük bir karnabahara benzer. Kefir, çoğunlukla koyun inek ve keçi sütünün kefir kültürü ile mayalanmasıyla yapılan fermente bir süt ürünüdür.

  Krema kıvamında, orta derecede asidik ve hafif ekşimsi bir aroması vardır. İyi bir biyotin ve fosfor kaynağı olan kefir, B1, B12 ve K2 vitamini, magnezyum, kalsiyum, biotin, amino asitler ve folik asit bakımından oldukça zengindir.

  Kefirin faydaları nelerdir? 
  Kefirin faydaları nelerdir?

  Her yaştan kişinin tüketilebileceği kefirin sağlık üzerine de pek çok faydası bulunur. 21. yüzyılın yoğurdu da denilen kefir, süt içinde yer alan tüm besin maddelerini içermesinin yanı sıra kefir kültürü ile mayalanması ile meydana gelen mikroorganizmalar sayesinde yüksek bir besleyici değere sahiptir.

  Yapılan bazı araştırmalar sonucunda kefirin, immunolojik, antitümöral, antibakteriyel ve hipokolesterolemik veya farklı bir deyişle kolesterol düşürücü etkisi sebebiyle insan sağlığı açısından faydalı olduğu tespit edilmiştir. İçeriğinde sindirime yardımcı olan bakteriler bulunduğundan özellikle sindirim problemi yaşayanlar tarafından düzenli olarak tüketilebilir. Süte oranla laktoz miktarı çok daha az olan kefir, laktoz intoleransı olanlar tarafından da doktora danışıldıktan sonra tüketilebilir.

  Kefirin faydaları nelerdir?

  Sütün, kefir kültürü ile fermente edilmesi veya farklı bir ifadeyle mayalanması ile elde edilen ürünün içeriğindeki mikroorganizmalar, enzimler ve biyoaktif maddeler üretir. Yapılan fermantasyon işlemi esnasında mikroorganizmalar, ham maddenin kimyasal yapısını dönüştürerek besin bulunabilirliğini yükseltir. Bu sayede ortaya çıkan ürün biyokoruyucu etki kazanır.

  Kefirin faydaları nelerdir? 
  Kefirin faydaları nelerdir?

  Gıda güvenliğinin iyileşmesini sağlayan bu dönüşüm diğer yandan toksik bileşenlerin parçalanmasına neden olarak antimikrobiyal ve antioksidan bileşik üretimini gerçekleştirir. Biyoaktif bileşenler ile güçlendirilen gıda, daha sağlıklı bir besine dönüşür.

  Alerjik hastalıklar ve kanser tedavisinde etkili

  Yapılan çalışmalar fermente probiyotik ve prebiyotik özellikli süt ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini kanıtlamıştır. Geçmişte özellikle Rusya’da tüberküloz başta olmak üzere alerjik hastalıklar ve kanserin tedavisinde kullanılan kefirin, günümüzde mide ve pankreas organlarının salgılarını artırdığı bilinmektedir.

  Esansiyel amino asitlerden kalsiyum triptofan ve magnezyum mineralleri açısından da zengin olması sebebiyle kefir, sinir sisteminin rahatlatılmasında aktif rol oynar.

  Günlük olarak tüketildiğinde metabolizma üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu düşünülen kefirin aynı zamanda böbrek ve karaciğer fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.

  Kefirin faydaları nelerdir? 
  Kefirin faydaları nelerdir?

  Bağırsak florasını düzenliyor

  İçeriğindeki probiyotik özelliği ve yoğun mikroorganizmalar ile bağırsak florasının düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin beslenmesi için besin görevi gören prebyotiklerin yanı sıra bağırsak florasını ve mikroorganizma çeşitliliğini sağlayan probiyotikler de bağırsaklar için oldukça yararlıdır.

  Uykusuzluk problemlerinde yüzde 60, yüksek tansiyonda yüzde 30 etkili

  Yapılan kısıtlı bir araştırmaya göre kefirin düzenli olarak 6 ile 9 ay boyunca tüketilmesi durumunda, bağırsak bozukluklarını yüzde 99, uykusuzluk problemlerini yüzde 60, depresyonu yüzde 50 ve yüksek tansiyonu yüzde 30 oranında iyileştirdiği tespit edilmiştir.

  Kanser oluşumunu engelliyor

  Kefirin faydaları arasında antikanserojen etkinin de yer aldığı düşünülmektedir. DNA hasarlanması ve mutasyona bağlı olarak kanser hücrelerinin oluşmasında rol oynayan bazı enzimlerin aktivitelerini azalttığı, asiditeyi artırarak, yağ asitlerinin üretimini arttırdığı ve apopitoz olarak bilinen hücre ölümünü hızlandırarak, kanser oluşumunu engellediği düşünülmektedir.

  Kefirin faydaları nelerdir? 
  Kefirin faydaları nelerdir?

  Bazı kısıtlı çalışmalarda da meme kanseri riskini azalttığı tespit kefirin hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde yüksek kolesterol metabolizması üzerinde de etkili olduğu tespit edilmiştir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein olarak adlandırılan HDL düzeyinin, kefir tüketiminden etkilenmediği de aynı çalışmada görülmüştür.

  Gıda alerjilerini önlüyor

  Yapılan bir diğer sınırlı çalışmaya göre kefirin gıda alerjilerini önlediği ve kan şekerini düzenlediği ve görülmüştür. IgG1 ve IgE yanıtının baskılanmasına yol açan kefirin, gıda alerjileriyle aynı zamanda atopik dermatit ve astım gibi alerjik hastalıklar üzerinde olumlu etki yaptığı düşünülmektedir.

  Bu gibi yapılan araştırmalar sonucunda sindirim sistemi, kan basıncı ve laktoz intoleransı gibi problemlerin de düzenli kefir tüketimi ile azaldığı belirlenmiştir.

  Kefirin faydaları nelerdir? 
  Kefirin faydaları nelerdir?

  Kefirin diğer faydaları neler?

  Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yaptığını gösteren sınırlı çalışmalarla birlikte bazı patojen bakterilere karşı antibakteriyel etki gösterdiği de tespit edilmiştir. Sütte bulunan tüm besin maddelerini içeren kefir aynı zamanda vücut için gerekli olan yağ asitlerini ve amino asit de içerir. Günde 1 su bardağı kefir tüketildiğinde günlük fosfor ve kalsiyum ihtiyacının yüzde 20’si, B2 vitamininin yüzde 19’u, B12 vitaminin yüzde 14’ü ve magnezyum ihtiyacının yüzde 5’i karşılanabilir. Yapılan pek çok kısıtlı çalışma ışığında kefirin diğer faydaları da aşağıda listelenmiştir:

  Damar sertliğini önler.

  Kas kasılmalarını önlemede yardımcıdır.

  Kronik yorgunluğun giderilmesinde etkilidir.

  Cilt, tırnak, göz ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

  Kansızlığı önler.

  İdrar yolu iltihabı tedavisini destekler.

  Vücut direncini artırır.

  İyileşme sürecini hızlandırır.

  Kilo kontrolünde yardımcıdır.

  Bilinen faydalarının bir kısmı sınırlı çalışmalarla ortaya konmuşken, bir diğer kısmı da sadece laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan çalışmalar ile ispatlanmıştır. Her gıda maddesinde olduğu gibi, kefirin de aşırı miktardaki tüketimi zararlı olabilir. Bu nedenle hastalıkların tedavisi için kefir tüketmeden önce mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. Emzirme ve gebelik ve döneminde tüketilmeden önce hekime başvurulmalıdır.

  Kefir nasıl mayalanır?

  Malzemeler: Plastik süzgeç, tahta kaşık, cam kavanoz, süt ve kefir mayası.

  • İlk olarak çiğ sütümüzü satın alıyoruz. Bu sütün kutu süt olmamasına dikkat edeceğiz çünkü pastörize süt, beklediğimiz kefiri yaratmayacaktır. Sütümüz tamamen çiğ ve hatta mümkünse yeni sağılmış olmalı. Ancak büyük şehirlerde yaşayanlar için taze süt bulmak zor olabileceği için cam şişelerde satılan günlük süt kullanabiliriz.
  • Sütün sıcaklığının oda sıcaklığında olduğunu kontrol ediyoruz. Eğer 25 derecenin üzerinde mayalamaya çalışırsak beklediğimiz sonucu alamayız. Sütümüz soğuksa oda sıcaklığına gelene kadar başında beklememize gerek yok, mayalanma işlemi oda sıcaklığında hemen başlayıveriyor.
  • Daha önceden temin ettiğimiz kefir mayasını yani kefir taneciklerini içinde bulunduğu süt ya da sudan tahta kaşık yardımıyla süzerek alıyoruz. Oda sıcaklığına gelmiş olan sütümüzün içine yavaşça bırakıyoruz.
  • Kavanozumuzun kapağını kapatarak süt ve kefir taneciklerinin mayalanması için onlara bir şans veriyoruz. 1 litre süt için kullanmamız gereken kefir taneciği oranı 1 ceviz tanesi kadar diyebiliriz.
  • Kefirin mayalanma işlemi 8 ile 24 saat arasında değişir. Aralarda kontrol ederek herhangi bir pürüz olmadığına bakmamız gerekiyor. Daha yoğun bir kıvam istiyorsak 48 saatlik bekleme süresini de gerçekleştirebiliriz. Kefirin hazır olup olmadığını anlamak için cam kavanozumuzun dışından baktığımızda kesilmiş süt kıvamını görmemiz gerekiyor. İşte o zaman kefirimiz hazır demektir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ