21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kardiyoloji uzmanından oruç açıklaması: Kalbi koruyucu etkisi var

  Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila İyisoy, oruç tutmanın kalbi koruyucu bir etkisi olduğunu söyledi. İyisoy, “Ramazan’da kalp hastalıklarının azaldığını, mevcut hastalıkların da daha fazla ilerlemeden gerilediğini belirtti.

  Liv Hospital Ankara Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İyisoy, oruç tutmanın kalp koruyucu (kardiyoprotektif) etkisi olduğunu ifade etti.

  Oruç tutanların 16 saat kadar bir süre aç kaldığını hatırlatan İyisoy, bu aç kalma süresi uzadığı müddetçe kandaki şeker seviyesinin azalacağını, kandaki şeker seviyesi azalınca da bu defa da yağ hücrelerinden yağ asitleri salınacağını aktardı. Onların da ketona (organik fonksiyonel grup) döneceğini belirten İyisoy, “Bütün ketonlar da beyin dâhil olmak üzere tüm organlar tarafından alınacak ve beslenme oradan sağlanacak. Bu durumda uzun zaman içinde kilo kaybı olacak. Lipid parametrelerinde belirgin bir düzelme olacak. Önce kötü kolesterol dediğimiz trigliserid ve LDL düzeyleri azalırken, iyi kolesterol dediğimiz adiponektin ve HDL düzeyleri de artacaktır. Yağ asidi parçalanmasının düzenlenmesinde rol oynayan bir protein hormonu olan adiponektin, özellikle damar sertliğini azaltıcı etkisinin yanı sıra insülin direncini azaltıcı yönde (anti-diyabetik) ve kan basıncını düzenlemede fayda sağlayan bir maddedir” ifadelerini kullandı.

  Kardiyoloji uzmanından oruç açıklaması: Kalbi koruyucu etkisi var
  Kardiyoloji uzmanından oruç açıklaması: Kalbi koruyucu etkisi var Hayatım Sağlık

  Kalp sağlığını koruma açısından faydalı

  Prof. Dr. İyisoy, uzun süre aç kalmanın diğer faydalarını da anlattı. Vücutta ateroskleroza neden olan inflamasyon maddelerini (homosistein ve CRP) azalttığını belirten İyisoy, bu durumun da uzun vadede kalp sağlığını koruma açısından fayda sağladığını kaydetti.

  “Oruç tutmanın ciddi anlamda kalbi koruyucu bir etkisi var.” Diyen İyisoy, “Ramazan ayında kalp hastalıklarının azaldığını, var olan hastalıkların da daha fazla ilerlemeden gerilediğine şahit oluyoruz. Bu arada oruç tutmak ile insanlar sadece aç kalmıyor, manevi bir huzur buluyorlar. O da olabilecek kalp krizlerini azaltma yönünde büyük bir avantaj sağlıyor” şeklinde konuştu.

  ‘Kesinlikle oruç tutmaması gereken hastalar var’

  Prof. Dr. İyisoy, herhangi bir şikayeti olmayan bir ya da iki ilaçla hastalıklarını kontrol altına alabilen kalp hastalarının oruç tutabileceğini söyledi.

  İyisoy, stent (kan damarlarındaki ve çeşitli kanallardaki akışı sağlamak için gerekli bölgelere yerleştirilen metal kafes) takılmış bir hastanın problemi yoksa ilaçlarını da sahur ve iftarlarda almasında sakınca yoksa orucunu çok rahat tutabileceğini kaydetti. Aynı zamanda bunun haricinde ritim bozukluğu, kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarının da herhangi bir sıkıntıları yoksa ilaçlarını yine sahur ve iftarda alabiliyorsa çok rahat oruç tutabileceğini belirtti.

  Diğer yandan kesin oruç tutmaması gereken hastaların da olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İyisoy, “Göğüs ağrısı olup özellikle son 6 ay içinde kalp krizi geçirmiş veya 1 yıl içinde stent takılmış hastaların kesinlikle oruç tutmaması gerekir. Diğer bir hasta grubu da kalp yetmezliği hastaları. Belirgin nefes darlıkları varsa, özellikle yoğun bir şekilde idrar söktürücü ile birlikte birçok ilaç alıyorlarsa oruç tutmamaları lazım.

  Bir diğer grup ise, ilaçlara rağmen tansiyonu yeteri kadar kontrol altına alınamamış hastalar. Bu kişilerin de oruç tutmasını çok tavsiye önermiyoruz. Özellikle son bir ay içerisinde ciddi hayatı tetikleyici aritmiler yaşayanlara da oruç öneriyoruz” dedi.

  Kalp hastalarının Ramazan ayı boyunca tuzu ve suyu çok dikkatli kullanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İyisoy, “Kalp hastaları Ramazan ayında oruç tutuyorsa mutlaka en az 1,5 litre su içmek zorundalar. Özellikle sebze ve proteinden zengin gıdalar ve lifli besinler olmak üzere sağlıklı bir beslenme yapabilirler. Fazla karbonhidratlı yağlı gıdaları özellikle önermiyoruz. Çünkü bu tarz gıdalar hem kalbin beslenmesinin bozulmasına, hem de kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) hatta kalp krizini tetikleyen bir sürece sebep olabilir” uyarısında bulundu.

  İşte daha rahat oruç tutmayı sağlayan ‘süper besinler’

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ