14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  İşte yaşlanmayı yavaşlatan besinler!

  Ne kadar sağlıklı olursak olalım zamana meydan okumak oldukça güç. Yaşlanma hayatın bir gerçeği ve kaçınılmaz bir durum.

  Ancak günlük beslenmemize dikakt ederek kırışıklıklarımızın çıkmasını geciktirebiliriz. İşte yaşlanma karşıtı besinler.

  Kuruyemiş

  KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR

  Kuruyemişler omega-3 ve E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini sadece cildimizi onarmaya ve elastikiyetini korumaya yardımcı olmakla kalmaz, genel sağlığımızın da korunmasına yardımcı olur. E vitamini vücuttaki iltihabı azaltır, bağışıklığı güçlendirir ve metabolizmayı iyileştirir.

  LİFLİ YEŞİL SEBZELER

  Lahana ve ıspanak gibi sebzeler yaşlanmayı geciktirebilir. Yüksek düzeyde anti-inflamatuar bileşikler içeren gıdalar yaşlanmayı geciktirir. Çünkü bu bileşikler hücrelerimizi ve DNA’mızı korur. Vitaminler, mineraller, lif ve biyoaktif bileşiklerle dolu olan yeşil sebzeler güçlü bir anti ageing besin kaynağıdır.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  YABAN MERSİNİ

  A vitamininin cildin elastikiyetini koruduğunu ve iltihaplanmayla savaştığını biliyoruz. Yaban mersinin de cilt hasarını önleyen ve iltihaplanmayı azaltan zengin bir A ve C vitamini kaynağıdır.

  Yaban mersini ayrıca antioksidan ve biyoaktif özelliğe sahiptir ki bu da onu yaşlanma karşıtı süper bir besin yapar.

  Alerjik ciltlere zeytinyağı ile temizlik
  Alerjik ciltlere zeytinyağı ile temizlik

  ZEYTİNYAĞI

  Oleik asit adı verilen tekli doymamış yağ asidinden oluşan zeytinyağı, uzun yaşamın sırrı olabilir. Zeytinyağının yaşlanan cilt için bu kadar iyi olmasının bir nedeni, içeriğindeki bileşenlerin kendi cildimizde bulunanlardan bazılarını taklit edebilmesidir. Hücrelerimiz sürekli yenileniyor ve yeni sağlıklı hücreler üretmek için zeytinyağı gibi düzenli bir yağ asidi kaynağına ihtiyaç duyuyor.

  Pandemide çocuklar daha çok kilo aldı
  Pandemide çocuklar daha çok kilo aldı

  YAĞLI BALIKLAR

  Somon, morina ve ringa balığı bol miktarda omega-3 içerir ve Alzheimer riskini azaltmasının yanı sıra iltihaplanmayı da önler. Yağlı balıklar, Alzheimer’ın semptomlarını yavaşlatır ve önleyebilir.

  Avokado

  AVOKADO

  Güzel yaşlanmayı isteyenler için avokado iyi bir yardımcı olabilir. Avokado günlük hayatın önemli bir parçası. Kalp sağlığı için önemli olan yağları, lif, B vitamini, potasyum ve A,C,E, K vitamini içerir. Avokado bizi sadece yaşlanmaya karşı korumakla kalmaz, ayrıca son derece doyurucu ve lezzetlidir.

  Parlak cildinizin solmasını istemiyorsanız, avokado iyi bir kaynak olabilir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ