11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Her yaşa ve cinsiyete farklı vitamin ve mineral gerekli

  Vitamin ve mineral desteklerine hem sağlığı korumak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için sıklıkla başvuruluyor. Ancak, her yaş ve cinsiyetin vitamin ve mineral ihtiyaçları farklı...

  Ne yazık ki halk arasında vitamin ve mineraller konusunda ciddi bir yanılgı yaşandığı için bir vitamin takviyesini ailenin bütün bireyleri kullanabiliyor.

  Eczacı Ayşen Dincer, yaşlıların, yetişkinlerin, ergen bireylerin ve çocukların, vitamin ve mineral ihtiyacının farklı olduğunun ve bu durumun cinsiyete göre de değiştiğinin altını çiziyor.

  Dinçer, vitamin ve mineral desteği alırken yaşa, cinsiyete ve ihtiyaca özel olarak hazırlanmış multivitaminlerin kullanılması gerektiğini hatırlatıyor.

  Doğru ve düzenli beslenmenin sağlık için büyük önem taşıdığı hemen herkes tarafından biliniyor ama çok az kişi bunu gerçekleştirebiliyor. Bu yüzden de insanların günlük mineral ve vitamin ihtiyacı karşılanamıyor. Mineral ve vitamin eksikliği ise güç kaybı, yorgunluk, kas krampları ve odaklanma sorunları gibi birçok problemlerin yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabiliyor.

  Her yaşa ve cinsiyete farklı vitamin ve mineral gerekli
  Her yaşa ve cinsiyete farklı vitamin ve mineral gerekli

  Günlük mineral ve vitamin ihtiyacının mutlaka multivitaminlerle karşılanması gerektiğinin altını çizen Eczacı Ayşen Dincer, “Bu vitamin mineral tavsiyesi cinsiyete, yaşa ve ihtiyaca uygun olmalı” diyor.

  Bir vitamin tüm aileye yeter anlayışının çok yanlış olduğunu belirten Ecz. Dincer, nasıl herkesin yaktığı kalori, beslenme şekli ve genetik yapısı birbirinden farklı ise ihtiyacı olan vitaminlerin de aynı olamayacağını hatırlatıyor.

  Çocukların, ergen bireylerin, yetişkinlerin ve yaşlıların da farklı dozlarda vitamin alması gerektiğine dikkat çeken Ecz. Dincer, sözlerini şöyle sürdürüyor: “5 yaşında bir çocuk düşünün. Gelişim çağında olduğu için ihtiyaç duyduğu destekler sizden çok farklıdır. Aynı çocuk 15 yaşına geldiğinde de 5 yaşındaki vitamin mineral desteğinden daha farklı desteklere ihtiyaç duyacaktır. Yaşla birlikte sadece multivitaminlerin içeriği değil miktarları da değişmelidir.

  Bu konuya ilişkin demir örneğini de verebiliriz; Beslenme Referans Değerlerine göre bir yenidoğan 0.3 mg demire ihtiyaç duyar, bir bebek ise 11 mg… Bu bebek yetişkin bir kadın olduğunda ihtiyaç duyduğu demir miktarı 18 mg olur. Hamilelerde ise bu oran 27 mg’a çıkabilir. Yani bir çocukla bir kadın aynı vitamini kullandığında günlük ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün olmaz. Bu nedenle vitaminler mutlaka cinsiyete, yaşa ve ihtiyaca yönelik belirlenmeli.”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ