21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Gıda Yüksek Mühendisi pestisite karşı uyardı: Meyve sebzeyi karbonatlı su ile yıkayın

  Pestisit, meyve ve sebzelerin doğada zarar görmeden yetişmesi için çiftçiler tarafından sık kullanılan bir ürün. Ancak pestisitin bilinçsiz ve yanlış kullanılması insan sağlığına zarar veriyor. Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi, gıdaların pestisitten arınması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

  Her ilacın fazlasının ve yanlış kullanımının zararlı olduğu gibi, meyve ve sebze yetiştirirken kullanılan pestisit de kullanma talimatları ve tavsiye edilen ölçülere uygun kullanılmadığı zaman meyve ve sebzelerin üzerinde kalıyor. Doğru temizlenmeden tüketilen gıdalarla vücuda giren toksik maddeler da sağlığı bozuyor, hastalıklara neden oluyor.

  Konu ile ilgili bilgilendirmede bulunan Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi, pestisit tehlikesine karşı uyardı ve pestisitlerden arınmanın en etkili yöntemlerden birinin meyve ve sebzeleri karbonatlı su ile yıkamak olduğunu söyledi.

  Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi
  Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi

  Sinir hasarı, doğum kusurları ve kansere yol açabiliyor

  Meyve ve sebzelerin doğada zarar görmeden yetişmesi için kullanılan madde veya maddelerden oluşan karışımlara pestisit adı veriliyor. Organik ürünlerde bile kimi zaman pestisit görülebildiğine dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi, “Yapılan bilimsel çalışmalarda organik ürünlerde bile bazı pestisit kalıntılarına rastlanıyor.

  EPA’ya (Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı) göre pestisitler; böcekler, yabani otlar, sivrisinekler, sıçanlar, fareler ve keneler gibi zararlıları ve hastalık taşıyıcı canlıları kontrol etmek için tarım uygulamalarında sıkça kullanılan kimyasal bileşiklerdir. Fakat yine bilimsel çalışmalara göre, pestisitlerin sinir hasarı doğum kusurları ve kanser gibi sağlık problemlerine yol açacağı da saptanmıştır. Bu yüzden sebze ve meyvelerin tüketilmeden önce etkili bir şekilde yıkanması önemli” diye konuştu.

  Karbonatlı su, tuzlu su ve sade su karşılaştırıldı

  Meyve ve sebzelerin yıkanmasında kullanılan dezenfektanların su kadar etkili olmadığını işaret eden Dr. Azarabadi 2007 yılında yapılan bir çalışma hakkında bilgi verdi.

  Sebzelerin sirke, tuzlu su çözeltisi ve sade su ile 20 dakika boyunca yıkanıp, 4 yaygın böcek ilacının kalıntıları araştırıldığını aktaran Dr. Azarabadi, elde edilen verilere göre yüzde 10’luk tuzlu su çözeltisinin sade suya oranla daha etkili olduğunun tespit edildiğini belirtti.

  Karbonat – su çözeltisi ile 12-15 dakika yıkanan elmalarda hem elma kabuğunun altındaki hem de yüzeydeki pestisit kalıntılarına rastlanmadığını aktaran uzman isim, pestisitlerin sağlığa olan olumsuz etkileri sebebiyle meyve ve sebzelerin efektif bir şekilde yıkanması oldukça önemli olduğunu kaydetti.

  Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Negin Azarabadi, Bilimsel çalışmaların verilerine dayanarak meyve ve sebzelerin karbonatlı su ile yıkanması pestisitlerden arındırmada en etki yöntemlerdendir.” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ