26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?

  Diyetisyen Nilay Topçam, gece yemek yeme ataklarının nedenine ve çözümüne dair çok önemli bilgiler paylaştı.

  Diyetisyen Nilay Topçam, gece yemek yemenin akşam yemeği sonrası bir şeyler atıştırma ihtiyacı veya gece yattıktan sonra uyanıp bir şeyler yeme olarak iki farklı açıdan ele alınabileceğini söyledi.

  Topçam, her iki durumda da alt nedenlerin fizyolojik, psikolojik ya da sosyal durumlar olabileceğine dikkat çekti. Bununla birlikte, yemek krizlerini önlemek için ipuçları da verdi.

  Gece yemek krizlerini neden olur?

  Eğer, kişi akşam yemeğinden sonra atıştırma ihtiyacı hissediyorsa, bunun durum o günlük enerji ihtiyacını yeteri kadar almamasından kaynaklanabilir.

  İkinci sebep ise, günlük besin tüketiminin içeriğinin karbonhidrat ağırlıklı olmasıdır. Bu durumda insülin yanıtı değişeceği için vücut hücrelerini doyuramaz ve yemek yemeye yönlenir.

  Akşam atıştırmalarının başka bir nedeni ise, insanın kendini ödüllendirme ve kendini iyi hissetme istediğidir. Herkes biliyor ki, modern çağ ile beraber yiyecek endüstrisinin gelişimi yiyeceğe ulaşmayı çok kolay hale getirdi. Artık yetiştirmek ya da üretmek zorunda olunmadığı için, her istenilen zaman, istenilen çeşitte yiyeceğe ulaşmak mümkün. Artık içecekler ve yiyecek kendine zaman ayıramayan veya yoğun bir günün ardından kendi için bir şey yapmaya vakit bulamayan insanlar için kendini iyi hissetme yolu olarak görülüyor.

  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?
  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?

  İşte tam da bu yüzden insanlar özellikle karbonhidratlı gıdalara yöneliyor. Ancak burada çok önemli bir nokta var ki bir süre sonra alınan karbonhidrat sıklığı ya da miktarı yeterli gelmemeye ve zamanla çoğalmaya başlıyor. Bu nedenle, kişi bu durumla ilgili çözüm arayışında olmalıdır.

  Bilinçsiz yemek 3 farklı sebebe dayanır

  Gece uyanıp yemek yeme halinde ise karbonhidrat metabolizmasıyla ilgili problemler, kişinin stres durumu ve aile bireylerinde de olması durumu özellikle üç nokta üzerinde durulabilir.

  Gece uyanıp yemek yemeyle ilgili dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da, kişinin gece uyandığında bilinçsiz ya da bilinçli yemek yemesidir. Kişi sabah uyandığında bir şeyler yediğini hiç hatırlamıyorsa, başucunda veya herhangi bir yerde yediklerinin izlerini buluyorsa, bu duruma bilinçsiz yeme hali denir.

  Gece yemek krizlerini önlemek için ipuçları

  Gün içinde karbonhidrattan ağır beslenmek yerine, özellikle iyi yağların ve sebzelerin yani zeytinyağı, kuruyemiş, avokado, zeytin gibi yiyeceklerin ve de sağlıklı proteinlerin yer aldığı bir diyet, gece yeme ataklarını azaltma yardımcı olacaktır.

  Başka bir öneri de yemek yeme sıklığını 4-5 saatte bire çıkartmaktır. Böyle bir yeme sıklığı, insülin salınımı gereksiz yere uyarılmadığı için gece yeme ataklarının azalmasını destekleyecektir.

  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?
  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?

  Biraz daha uzun soluklu ve zor gerçekleştirilebilecek çözüm ise, kişinin yapmaktan keyif aldığı, kendisine iyi gelecek ve yemek dışında kendini iyi hissettirecek bir yöntem bulmasıdır. Bu kimileri için eski araba parçaları toplamak olurken, kimisi için basit bir yürüyüş, kimisi içinse meditasyon olabilir. Bu kişinin kendisinin keşfetmesi gereken bir şeydir.

  Uzun vadede sıkıntılara neden olabilir

  Yemek yemek, kimseye hesap vermeden kişinin anlık olarak kendini iyi hissetmesini sağlar, fakat sağlık açısından uzun vadede büyük sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle zor yolu seçip sağlıklı olmaya değer bir yöntem olabilir.

  Gece uyuduktan sonra uyanıp yemek yemeyle ilgili öneriler de aslında aynı fakat çok basit bir küçük öneri daha eklenebilir.

  Su içmek, yani uyanıldığında uykuyu açmadan su içip yatmak. Bu çok basit yöntem bile çok kısa sürede bu alışkanlığı çözebilir. Gece yeme ataklarıyla ilgili unutulmaması gereken nokta ise bu önerilerin mümkün olduğu kadar hayata geçirilmesidir. Çünkü sağlık bedenen, ruhen ve sosyal olarak iyi olma halidir. Üç özelliğe de dokunabiliyorsanız, sağlıklı olmaya doğru giden yoldasınız demektir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ