28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Et ve tavuk dönerde yapılan hileler nasıl anlaşılır?

  Severek yediğimiz et ve tavuk dönerde tağşiş veya hile yapanlar hem tüketicinin sağlığına hem de cebine de zarar vermekten geri kalmıyor. İşte en çok yapılan hileler

  Et ve tavuk döner

  Özellikle son günlerde et döner üretim tesislerinde çalışanların hijyen kurallarından uzak hâlleri sosyal medyada paylaşılınca, gözler de tavuk ve et döner satan restoranlara çevrildi. Kimilerinin beğenerek yediği dönerin ne kadar hijyenik ortamda üretilip tüketicinin sofrasına katkısız ve hilesiz geldiği tartışılıyor.

  Bazı restoran işletmecileri de hile ve tağşişi engellemek adına daha önceden anlaştığı et üretim tesisi ya da kasaplardaki karkas etleri seçiyor. Mutfaklarında hazırlarken, bazı işletmeler de kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri kuzu veya dana etlerini kullanıyor.

  “Düşük olan fiyatlarda hile vardır” uyarısı

  Et dönere nazaran tavuk dönerin daha tüketilmesinin nedeni de fiyatının daha az olması. 100 gram tavuk döner 10-13 Türk lirası arasında satılırken, aynı gramajdaki et dönerin fiyatları da 18 Türk lirasından müşteriyle buluşuyor. Et veya tavuk döneri bu fiyatların altında satanlar da maliyeti düşürerek daha çok kazanmak için yanlış yöntemlere başvuruyor. Tavuk dönerde bazı restoranların gramaj hilesini uygulayarak 100 gram fiyatına 50 gram tavuk döner sattığı belirtiliyor. 50 gramlık tavuk dönerin içine ise büyük oranda tavuğun yağlı bölümü olarak bilinen ve normal şartlarda yenmesi tavsiye edilmeyen deri eklenerek maliyet düşürülüyor.

  Et döner ve tavuk dönerde hileler nasıl anlaşılır?

  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıda işletmelerini çoğunlukla denetlediğini ifade eden Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, denetimlere karşın bazı işletmelerin hileye başvurduğunu iddia ederek, et dönerin içine kıyma konulduğunu, tek tırnaklı ve domuz eti gibi ürünlerin eklendiğini öne sürdü.

  Bu hileleri tadarak anlamanın hiçbir şekilde mümkün olmayacağına dikkati çeken Manavoğlu, güvenilir işletmelerden alışveriş yapmak gerektiği yönünde uyarılarda bulunarak, görülmeyenlerin arka planda neler olduğuna dair verilerin laboratuvar testleriyle tespit edildiğine dikkati çekti.

  Hile bakımından et dönerin daha riskli olduğunun altını çizen Manavoğlu, tavuk dönerde en çok yağ oranının artırılabileceğini, et dönerde de farklı ürün ve tek tırnaklı hayvanların etinin kullanılabileceğini ifade ederek, hangi etin karıştırıldığını tadımla anlaşılmayacağından dolayı asıl risk grubunun et döner olduğunu yineledi.

  3-5 TL’ye 100 gram tavuk dönerin satılamayacağını vurgulayan Manavoğlu, 10-15 TL’lerden satılan tavuk dönerin veya 15 TL’den başlayan et dönerin fiyatının makul olduğunu belirtti.

  “Döner şekline getirilene kadar tüm aşamalar izleniyor”

  Et döneri yaprak şekilde kendi mutfaklarında işlediklerini kaydeden Antalya’da 37 senelik  geçmişe sahip et döner restoranı işletmecisi Ünal Akkaşoğlu, hijyen kurallarından uzak veya hileli işler yapan firmaların sektör için kötü hava estirdiğini aktararak, kendi ürünlerinin piyasaya nazaran biraz daha fazla olduğunu ancak maliyetlerinin de yüksek olduğunu bildirdi. Hijyen ve kaliteden ödün vermediklerine işaret eden Akkaşoğlu, dananın yalnızca arka bacaklarını kullandıklarını öne sürerek, anlaşmalı kasaplarla çalıştıklarını açıkladı.

  Ruhsatsız ve merdiven altı olarak tabir edilen işletmelerden kesinlikle hiçbir şey almadıklarını söyleyen Akkaşoğlu, kesinlikle dönerin içerisine kıyma koymadıklarını belirterek, başka etler karıştırmadıklarını bildirdi. Etlerde kuyruk yağı kullandıklarını anlatan Akkaşoğlu, ucuz yağ kullanmadıklarını aktardı.

  İşletmesinde kendi et ustalarının mutfakta ham şekildeki eti yaprak yaprak keserek işlediğini ifade eden Akkaşoğlu, dananın alınması, kesimi ve döner şekline getirilene dek tüm aşamaları teker teker izlediğini vurguladı.

  Etin izi karekod ile sürülüyor

  Tağşiş ve hileli ürünü engellemek ve tüketicinin ne yediğini bilmesi adına bazı işletmelerin teknolojiden yararlandığı biliniyor. Karekod sistemini kullanan bu firmalar, 100 gram et dönerdeki besin değerlerini, dananın yetiştirildiği çiftliği, dananın küpe numarasını, kullanılan yağın ne olduğunu, karkas halde dananın etinin hangi şartlarda muhafaza edildiğini, kalite belgelerine kadar tüm verileri sisteme yüklüyor. Restorana giden müşteri, mönüdeki karekodu cep telefonu kamerasıyla tarattığı an tüm bu bilgilere ulaşabiliyor. Bu şekilde tüketici sipariş ettiği et dönerin izini kolaylıkla görebiliyor.

  “Karekod uygulaması ile tüketicinin içi rahatlıyor”

  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın devamlı tesislerini denetlediğini anlatan Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde et döner üretimi yapan ve karekod sistemini kullanan tesisin gıda mühendisi Mehmet Erkuş, bazı firmaların maliyeti en aza indirgemek adına hileye başvurduğunu vurgulayarak, her yaprak biçiminde kesilen dönerin yaprak döner olmadığını açıklayarak, kıyma döneri de yaprak şeklinde kestiklerini anımsattı.

  Bunda hile yapma oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Erkuş, yağ oranının artırılabileceğini ve baharatlarla bunun baskılanabileceğini vurgulayarak, tadına bakılarak anlaşılamayacağını aktardı. Gıda mühendisi olarak tadına baksa dâhi kendisinin bile anlayamayacağını söyleyen Erkuş, karekod uygulamasının tüketicinin içini rahatlattığını ve güvenle yediği etten keyif almayı sağladığını kaydetti..

  Tavuk dönerde gramaj hilesi yapılıyor

  Sadece et dönerde değil tavuk dönerde de hileye başvuranların olduğu söyleniyor. Bu firmaların tavuk etine herhangi bir karışım yapamasalar bile tavuğun yağlı olan derisini kullandığı belirtiliyor. Bazı firmaların da 100 gram diye tüketicinin önüne 50 gram tavuk döner koyduğu iddia ediliyor.

  22 senedir tavuk döner restoranı işleten Ali Demirbilek, tavuk dönerde de hile olduğunu vurgulayarak, teraziyle oynandığını ve 100 gram yerine 50 gram verildiğini söyledi. Birçok kişinin bunu anlayamayacağını belirten Demirbilek, tavuk etinin yerine yağlı olan derisini tüketiciye veren işletmelerin olduğunu açıkladı.

  Tüketici ne diyor?

  Senelerdir aynı yerden et döner yediğini, temizliğe, lezzete çok dikkat ettiğini ifade eden tüketici Dudu Özer, hijyen ve hileden uzak firmaları gördüğünü, fakat bildiği işletmelerden alışveriş yaptığından dolayı içinin rahat olduğunu anlattı.

  Fiyatların yüksekliğinden şikayet eden Atilla Bozkurt, döner gibi ürünlerin fabrikasyon olmasının her daim risk taşıdığını vurgulayarak, butik tesislerin etinin kendi mutfaklarında işleyip odun ateşinde pişirmeleriyle fiyatlarda artış yaşandığını ancak burayı da sevdiğini ve güvenle yediğini belirtti.

  Tavuk döner sipariş eden Orhan Karadağ adındaki bir tüketici de devamlı et döner yediğini, tavuk döneri de bazen yediğini söyleyerek, lokantalarda ilk başta temizliğe önem verdiğini kaydetti. Restoranda fiyatı düşük üründen her zaman şüphelendiğini belirten Karadağ, 5 TL’Ye tavuk döner veya et döner yemediğini açıkladı.

  Limonlu çay kanser riskini en aza indiriyor! İşte faydaları

  Uzmanlardan esmer şeker uyarısı

  Zayıflamada son trend: F-Faktör diyeti nedir? Nasıl yapılır?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ