19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

  Egzamanın tedavisi olmasa da, günlük diyetinize belirli yiyecekleri ekleyerek bazı semptomları hafifletebilir veya alevlenmelerinizi azaltabilirsiniz. İşte egzamaya iyi gelen beş yiyecek...

  Birçok enflamatuar rahatsızlık gibi, her egzama türü de aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin sonucudur. Bağışıklık sisteminiz tahriş edici maddelerle temas ederse, iltihaplanmaya başlar ve bu da semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Bununla birlikte, bu iltihap döngüsü, doğru yiyeceklerle yardımcı olabileceğiniz bir şey olabilir.

  Egzamaya iyi gelen yiyecekler

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek
  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

  Keten tohumu veya keten tohumu yağı

  Keten tohumu, besin açısından zengin bir tohum çeşididir. Omega-3 yağ asitleri ile dolu – özellikle alfa-linolenik asit (ALA) – bu küçük tohumlar güçlü anti-inflamatuar özellikler sunabilir. Aslında keten tohumu, ALA’nın en iyi kaynaklarından biridir.

  Bu temel omega-3, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve özellikle egzama gibi bir cilt rahatsızlığı için faydalıdır. Keten tohumu ve keten tohumu yağında bulunan ALA gibi yağ asitlerinin iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

  Özellikle keten tohumu yağı faydalı olabilir. Diyetinize sadece bir çorba kaşığı keten tohumu yağı eklemek, günlük önerilen miktarda ALA’nızı karşılayabilir. Cildinizi içten dışa da iyileştirebilir. Araştırmaya göre, keten tohumu yağı almak, bir tür egzama olan atopik dermatitin neden olabileceği kızarıklık, şişlik ve kaşıntıyı azaltabilir. Ek olarak keten tohumu yağı almanın cildin pürüzsüzlüğünü iyileştirdiği, cildi nemli tuttuğu ve cilt hassasiyetini azalttığı da gösterilmiştir. Bu da daha az tahrişe neden olabilir.

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek
  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

  Probiyotik bakımından zengin besinler

  Probiyotikler bağırsak sağlığınız için harikadır, ancak vücudunuzun geri kalanı için de faydaları olabilir ki özellikle egzama alevlenmelerinin sıklığı ve potansiyel cilt enfeksiyonları söz konusu olduğunda.

  Egzama ile yaşayan bireyler, çeşitli semptomlar ve şiddet seviyeleri yaşayabilir. Çok sayıda araştırma çalışmasına göre probiyotikler, egzamalı bireylerde sağlıklı bakterileri dengelemek için bir tedavi türü olarak kullanılabilir. Vücudunuzun doğal florasına daha fazla “iyi” bakteri eklemek, atopik dermatit (bir tür egzama) sıklığını azaltabilir.

  Probiyotikler tüketmek, orta ila şiddetli atopik dermatiti olanlara da yardımcı olabilir, önemli semptom iyileşmesi sağlar ve alevlenme sıklığını azaltır. Probiyotiklerin egzama için ne kadar yararlı olabileceğine dair araştırmalar hala devam ederken, önemli gelişmelerin mümkün olabileceğini gösteren kanıtlar var.

  Probiyotik içeriği yüksek yiyeceklerin egzamalı kişilere yardımcı olabilmesinin bir başka yolu da cilt enfeksiyonları riskini azaltmaktır. Egzama semptomları sık cilt enfeksiyonlarına – ve hatta potansiyel olarak ciddi hastalıklara – yol açabilir ve probiyotiklerden elde edilen çok sayıda “iyi” bakteriye sahip olmak bu enfeksiyonları önlemeye veya bunlarla mücadele etmeye yardımcı olabilir.

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek
  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

  Yağlı balık

  Yağlı balıklar, iltihaplanma ve etkileri ile mücadelede anahtar olan omega-3 yağ asitleri ile doludur. Keten tohumu ve keten tohumu yağı gibi, omega-3 oranı yüksek yiyecekleri seçmek, size iltihabı doğrudan etkileyen kritik bir yağ asidi dozu sunabilir.

  Egzama ile yaşayanlar için, iltihaplanma miktarını, iltihapla ilişkili semptomların şiddetini ve hatta alevlenmelerinizin sıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek yağ asitleridir.

  Çok miktarda omega-3 elde etmek için yağlı balıklar ve soğuk su balıkları arayın. İyi seçenekler arasında somon, ton balığı, uskumru, sardalya ve hamsi bulunur. İstiridye, doğru yağ asitleri bakımından doğal olarak zengin olan başka bir deniz ürünü seçeneğidir.

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek
  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

  Bal

  Bal, bir yemeği tatlandırabilir ve ayrıca egzama ile ilgili bazı faktörleri azaltabilir. Bazı bal çeşitleri, anti-enflamatuar özellikler sunabilir, antioksidanlar bakımından yüksektir ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Bal ve egzamayı çevreleyen araştırmaların çoğu, aslında balı yemekten ziyade topikal bir tedavi olarak kullanmaya odaklanıyor. Ancak bu sonuçlar umut vaat ediyor. 2017’de yapılan bir araştırma , egzama lezyonlarına her gece uygulanmasının daha az iltihaplanmaya ve bu cilt semptomlarında iyileşmeye yol açtığını buldu.

  Balın egzama için tam etkilerini ve potansiyel faydalarını belirlemek için hala araştırmaya ihtiyaç vardır. Topikal, en çok araştırma destekli ve test edilmiş uygulama yöntemidir; herhangi bir topikal merhem olarak uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

  Bununla birlikte, belirtilerinize yardımcı olup olmayacağını görmek için diyetinize bal da dahil edebilirsiniz.

  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek
  Egzamaya iyi gelen 5 yiyecek

  Quercetin bakımından zengin meyve ve sebzeler

  Meyve ve sebze yemek her yönden önemlidir. Bununla birlikte, egzama teşhisi konduğunda, meyve ve sebzelerinizi dikkatlice seçmek, özellikle, doğal bir flavonoid olan quercetin içeren çeşitleri aramak isteyeceksiniz.

  Quercetin, farklı meyve ve sebzelerde oldukça bol miktarda bulunur. Aynı zamanda sağlık için şaşırtıcı derecede iyidir. Bilim, quercetin’in kardiyovasküler hastalık, nörodejeneratif hastalık ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere bir dizi hastalığı önleme ve tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor . Ve egzama için de umut ve potansiyel var.

  Quercetin, bir antioksidan gibi çalışır ve iltihabı hücresel düzeyde azaltabilir. Araştırmalar, bunun aynı zamanda güçlü bir immünomodülatör olduğunu gösteriyor, bu da bu flavonoidin potansiyel olarak aşırı aktif bir bağışıklık sistemini baskılamaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor ki bu da birçok egzama alevlenmesine yol açan şeydir.

  Quercetin açısından zengin meyve ve sebzeleri seçmek, iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Enflamasyon egzama alevlenmelerine ve semptomlarına yol açtığı için, quercetin cildinizi ve bağışıklık sisteminizi daha iyi dengede tutabilir. Quercetin’i elma, turunçgiller, üzüm, brokoli ve soğanda bulabilirsiniz.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ