26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Dr. Öz’den evden çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri

  Pandemi döneminde evden çalışma sistemi daha da yaygınlaştı. Peki, bu sistemde çalışanlar kendini sağlıksız beslenmeye karşı nasıl koruyabilir? Dr. Mehmet Öz, evden çalışanların sağlığını koruyabilmesi için ipuçları ve öneriler paylaştı…

  Covid-19 sürecinde, evde geçirilen vakit arttı, remote sistemi de çalışma hayatının içine tamamen girdi. Pek çok çalışan gün içinde vaktini bilgisayar başında geçirirken, abur cubur yeme alışkanlıkları da eskiye nazaran artış gösteriyor. Bu da önlenemeyen kilo artışlarına neden oluyor. Dr. Mehmet Öz, Hürriyet gazetesindeki yazısında, evden çalışanların sağlıksız alışkanlıklarının önlenmesi için önemli tavsiye ve ipuçlarını aktardı.

  İşte, Dr. Mehmet Öz’ün önerileri…

  Masum atıştırmalıklar hazır olsun

  Kilo almaktan kaçınmak istiyorsanız aldığınız besin maddelerine dikkat etmeniz gerekli. Çiğ kuruyemişler, meyve ve sebze, yağsız protein, çekirdekler, sağlıklı yağ ve kompleks karbonhidratlar gibi besinlere yönelmeniz size gerekli olan enerji ve besini sağlayacaktır. Humus ve doğranmış sebze veya elmayla badem ya da fıstık ezmesi gibi atıştırmalıkları edinin, ihtiyaç anında tüketin.

  Dr. Öz’den evden çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri
  Dr. Öz’den evden çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri

  Beslenme planı uygulayın

  Gün içinde aklınıza gelen abur cuburları tüketip sonra da olmadık saatlerde yemek yemeniz büyük ihtimal. Kontrolsüz ve bilinçsizce yemeyi bırakmak adına atıştırmalıklar ve yemek için zaman belirleyin. 12.00’de öğlen yemeği, 15.00’te ara öğün gibi… Böylelikle gereksiz kalorilerden kaçınabilmeniz mümkün olur. Öğünler arasında, hele ki öğünlerden önce su içmek de sizi susuz kalmaktan ve aşırı yemekten koruyacaktır.

  Egzersiz yapmayı deneyin

  Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanıza yardım edebilecek bir başka alışkanlık da spordur. Teksas Üniversitesi’ndeki araştırma görevlileri gerçekleştirdikleri bir çalışmada düzenli egzersiz yapmaya başlayanların daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindiğini tespit etti. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız online katılabileceğiniz sınıflar araştırın. Egzersiz için uzun bir zaman ayıramıyorsanız da kaygılanmayın. Sadece 5 ila15 dakika arası bir egzersizle bile serotonin gibi iyi hissetmenizi sağlayacak mutluluk hormonları salgılayabilirsiniz.

  Dr. Öz’den evden çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri
  Dr. Öz’den evden çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri

  Sepetiniz kontrolden çıkmasın

  Alışveriş sepetinize koyduğunuz besinler çalışma saatleriniz süresince tüketeceğiniz şeyler olmalı. Alışveriş yaparken aldıklarınızın sizi hedefinize uzaklaştırdığını mı yoksa yakınlaştırdığını mı düşünün. Sepetinizde bağışıklık sisteminizi desteklemenizi sağlayacak yabanmersini gibi süper besinler; çinko, C vitamini içeren gıdalarla birlikte, dengeli öğünler oluşturan yiyecekleri tercih edin. Bir alışveriş listesi hazırlamak gereksiz yiyecekler almanızın önüne geçebilir.

  Yemek günlüğü tutun

  Yediğiniz ve içtiğiniz şeyleri takip etmek amacıyla günlük tutmak da oldukça faydalı. Neyi, ne zaman, ne kadar ve neden yediğinizi takip edin. O esnadaki duygu durumunuzu yazarak da farkında olmadan edindiğiniz davranışları veya alışkanlıklar fark edebilirsiniz. Örneğin, sıklıkla şişkinlik hissediyor musunuz? Bu semptom süt ürünü tüketmenizle alakalı ilgili olabilir, siz yediklerinizi takip ederek incelemezseniz bunun farkında olmayabilirsiniz.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ