17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Dr. Dyt. Serap Andaç Öztürk uyardı: Herkes glutensiz beslenmek zorunda değil!

  Dr. Dyt. Serap Andaç Öztürk, son yıllarda trend olan glütensiz beslenme hakkında konuştu ve çölyak hastası olanlar ve glütene hassasiyeti olan kişiler dışında glütensiz beslenmenin şart olmadığını ifade etti.

  Dr. Dyt. Serap Andaç Öztürk, başta ekmek olmak üzere tahıl ağırlıklı besinlerin çoğunda yer alan glutenin, kabarmayı sağlayan, bulunduğu gıdaya kıvam veren ve ürünlerin birbirine bağlanmasına yardımcı olan bir protein türü olduğunu vurguladı. Çölyak hastalığı, buğday alerjisi gibi, emilim ve sindirim sorunları yaşayanların glutensiz beslenmesi gerektiğini kaydetti.

  “GLUTENSİZ DİYET HERKES ŞART DEĞİL”

  Herkesin glutenden uzak durmasının şart olmadığına vurgun yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Dyt. Andaç Öztürk, günümüzde glutensiz beslenmenin, özellikle sindirim sistemi hassasiyetleri, zayıflama, otizm, fibromiyalji ve şizofreni gibi kimi hastalıkların tedavisinde sıkça tercih edilen, çok popüler bir yaklaşım olduğuna dikkat çekti.

  Dr. Dyt. Serap Andaç Öztürk uyardı: Herkes glütensiz beslenmek zorunda değil
  Dr. Dyt. Serap Andaç Öztürk uyardı: Herkes glütensiz beslenmek zorunda değil

  Glutensiz diyetin temel olarak; sadece Çölyak hastası, Çölyak olmayan gluten duyarlılığı, buğday alerjisi gibi durumlarda kullanılan ve bu rahatsızlıklara sahip kişiler tarafından bir ömür boyu uygulanması gereken diyet program olduğunu ifade eden Öztürk, bunun dışında kalanların ‘muhakkak glutensiz diyet programı izlemeleri gerekir’ şekilde kesin ve net bir bilimsel görüş birliği olmadığını dile getirdi. Öztürk, “Ancak elbette tıbben gerekli olduğu durumlarda glutensiz diyet uygulamalarının tercih edilmesi gerek” uyarısında bulundu.

  GLUTEN YERİNE NE KULLANILMALI?

  Glutensiz diyette çavda,  buğday, arpa ve bunları içine alan ürünler diyetten çıkartıldığı için yerine mısır, kurubaklagil, patates, pirinç, veya “psödotahıl” olarak adlandırılan kinoa, amarant, karabuğdayın kullanılabileceğini belirten Dr. Dyt. Andaç Öztürk, “Yulaf içinse bir parantez açmak gerekebilir. Eğer diğer tahıllar ile karışmamışsa, yetişkinlerde 50 grama kadar yulaf tüketimine izin verilebilmektedir. Bunun dışında çavdar, buğday ve arpa gibi tahıllardan uzak durulması gerekir” şeklinde konuştu.

  SİPARİŞ İÇERİĞİ TİTİZLİKLE SORGULANMALI

  Glutensiz ürünlerin B grubu vitaminler ve posayı diğer besinlere göre daha az bulundurduğunun altını çizen Dr. Dyt. Andaç Öztürk, “Glutensiz diyet programı uygularken çok dikkatli bir tüketici olmak gerekiyor. Zira gluten, kıvam artırıcı olarak diş macunu gibi maddelerde de kullanılıyor. Bu yüzden gluten diyeti yapanların, satın alacakları ürünleri çok dikkatli okuması, dışarıda yemek yerken bu hassasiyetinin altının çizilmesi ve sipariş içeriğini titizlikle sorgulanması gerekir” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ