27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Dondurmanın bilinmeyen 7 faydası

  Yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma lezetinin yanı sıra pek çok vitamin ve mineral sayesinde adeta şifa dağıtıyor.

  Bir porsiyon dondurma bir porsiyon şerbetli tatlıdan yüzde 55 ve bir porsiyon sütlü tatlıdan yüzde 23 daha az enerji, bir başka deyişle kalori içeriyor. Ancak yine de dondurmanın şeker içerdiğini unutmayın! Örneğin 2 top dondurma tükettiğimizde yaklaşık 2,5 yemek kaşığı şekere eş karbonhidrat almış oluyoruz. Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan ayrıca çok soğuk yiyeceklerin sindirim sistemi üzerinde hazmı zorlaştıran, özellikle da gaz yapan özelliğe sahip olduklarını belirterek, ”Dondurmayı ağzınızda kısa bir süre tutup, vücut ısısına yakın bir ısıda tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Sıcaklığını biraz artırarak yutmak sindirim sistemine yardımcı olarak, hazımsızlık gibi sorunların gelişmesini önleyecektir” diye konuştu.

  İpek Ertan

  BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLİYOR

  Diyetisten Ertan sözlerine şöyle devam etti: ”Bağışıklık sistemimizi dengeli ve düzenli beslenerek devamı diri tutmak durumundayız. Dondurma, içeriğindeki A vitamini ve protein sayesinde bağışıklık sisteminin çalışmasına katkı sağlıyor.”

  DİŞLERİ GÜÇLENDİRİYOR

  Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan dondurmanın içeriğindeki fosforun dişlerin, diş etlerinin ve kemiklerin sağlığını koruduğunu vurgulayarak, ”Ancak dişlerde çürük oluşumunu önlemek için dondurma yedikten sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerekiyor” diyor.

  Dondurmanın faydaları saymakla bitmiyor

  KALP SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR

  Sütlü, meyveli ve çikolatalı dondurmaların potasyum açısından zengin olduğunu belirten Ertan, ”Kalp sağlığı için potasyum çok önemli bir mineral ve eksikliğinde mutlaka takviye ediliyor. Ayrıca potasyum vücudun elektrolit dengesinde rol alıyor ve konsantrasyonun sağlanmasında elzem bir işlev üstleniyor.” dedi.

  KASLARI KORUYOR

  Dondurmanın içerdiği magnezyum sayesinde vücuttaki asit-baz dengesinin düzenlenmesine yardımcı olduğunu söyleyen Ertan, ”Kas ve sinir sistemi için kalsiyumla birlikte olmazsa olmazdır. Kalsiyum kasın kasılmasını ve magnezyum da gevşemesini sağlıyor. Bu özelliği nedeniyle bağırsakların çalışması için de çok önemlidir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, şöyle devam ediyor: “Tüm bunların yanı sıra magnezyum kan basıncının düzenlenmesi ve damar elastikiyetinin sağlanması gibi 300’den fazla metabolik reaksiyonda yer alıyor. Özellikle çikolatalı dondurmanın magnezyum içeriği yüksektir ve 2 top dondurmayla günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 10-15’ini karşılayabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

  Dondurma faydaları

  ENERJİ KAYNAĞI

  Diyetisyen Ertan, ”B2 vitamini olarak da bilinen riboflavin içeriğiyle dondurma vücudumuzdaki enerji üretimine destek oluyor. Bu sayede daha enerjik bir bedene sahip oluyoruz. Riboflavinin aynı zamanda mukozayı korumak ve cildin yenilenmesine yardımcı olmak gibi özellikleri de var.” diyerek dondurmanın cilt üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

  TOK TUTUYOR

  Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan birçok tatlının aksine, dondurmanın tok tutma özelliğine sahip olduğunu belirterek, ”Tatlılar tüketildiklerinde kan şekerini hızla yükseltip, ardından hızla düşürüyor. Bunun sonucunda da acıkıyoruz. Dondurma diğer tatlılara göre daha az şeker içeriyor. Bu sayede kan şekerinde hızlı değişikliğe diğer tatlılar kadar sebep olmuyor. Ayrıca içinde bulunan salep ve tarçın gibi baharatların kan şekerini düzenleyici etkileri sayesinde dondurma tüketiminin ardından hızla acıkma problemi yaşanmıyor.” dedi.

  Dondurmanın 7 faydası

  KEMİKLER İÇİN ÖNEMLİ

  Ertan ayrıca, gerçek sütle hazırlanan sütlü dondurmadan 2 top tükettiğinizde günlük kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 10’unu aldığımızı söyledi.

  7 ÖNEMLİ KURAL

  Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan dondurma tüketiminde 7 önemli kuralı şöyle sıraladı:

  Birçok tatlıdan daha düşük olsa da, dondurmanın enerjisi dikkate almaya değer. Bu nedenle yemeklerin ardından değil, ara öğün olarak tüketmeniz çok daha doğru bir tercih olacaktır.

  Protein oranı yüksek bir besin olduğu için dondurmalar kolayca bozuluyor ve içinde zararlı mikroorganizmalar üreyebiliyor. Dolayısıyla soğuk zinciri kırılmış, yani eriyip tekrar donmuş dondurmayı kesinlikle tüketmeyin.

  Hızla yutmak, vücut ısısından çok daha düşük bir ısıda dondurmanın mideye ulaşması demek. Bu durum midede kramp oluşumuna yol açabileceği için dondurmayı mümkün olduğunca yavaş yemeye özen gösterin.

  Diş ve ağız sağlığı açısından, her şekerli besinde olduğu gibi, dondurma yedikten sonra da su içmeyi unutmayın.

  Şeker içeren bir besin olması nedeniyle haftada 2-3 kez, 2’şer toptan fazla tüketmemeye dikkat edin.

  Fayda sağlayabilmesi için gerçek sütten ve gerçek meyvelerden yapılmış olanlarını tercih edin.

  Diyabetiniz varsa diyabetik dondurmayı bir ara öğün gibi düşünüp tüketebilirsiniz.

  Dondurma

  EVDE SAĞLIKLI DONDURMA TARİFİ

  Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan son olarak evde hazırlanabilecek dondurma tarifi verdi:

  Muzlu-hurmalı dondurma

  Malzemeler: 6 adet muz, 6 adet hurma, 6 yemek kaşığı taze yoğurt

  Hazırlanışı: Malzemelerin tümünü pürüzsüz oluncaya dek, blenderden geçirin. Ardından bir kaba alıp, derin dondurucuya koyun. Saat başı dondurucudan çıkartın ve karıştırıp tekrar derin dondurucuya yerleştirin. Karıştırma işlemini her saat başı 3-4 kez tekrarlayın. Hem sağlıklı hem oldukça lezzetli olan dondurmanızı ertesi gün tüketebilirsiniz.

  Yaz aylarında besin zehirlenmesine dikkat!

  Yumurta dondurma yöntemi ile ilerleyen yaşlarda da anne olabilirsiniz

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ