19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor

  Hızlı kilo vermek pek çok kişi için cazip bir yöntem olarak düşünülebilir. Ancak hızlı kilo vermek, vücudu olumsuz etkiler ve birçok zarar verebilir. Diyetisyen Hülya Çağatay, hızlı kilo vermenin zararlarını anlattı…

  Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler, sonuca daha hızlı ulaşmak için farklı yöntemlerden yararlanıyor ve kimi zaman bu yöntemler işe yarıyor ve hızlı bir şekilde kilo veriliyor. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için kişinin alışkanlıklarına, hayat şartlarına, boy ve kilosuna, hastalıklarına, yaşına ve kullandığı ilaçlara uygun bir beslenme planı hazırlanması gerekiyor.

  Diyetisyen Hülya Çağatay kilo verme sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi konusunda önemli bilgiler paylaştı ve hızlı kilo vermenin sakıncaları hakkında uyarılarda bulundu.

  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor
  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor

  SAĞLIKLI KİLO VERME, HAFTADA 500 GRAM İLE 1 KİLOGRAM ARASINDA OLMALI

  Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı kilo verme, haftada 500 gram ile 1 kilo arasında olması gerekiyor. Ancak bu durum fazla kilolu olanlarda ya da ilk haftalarda değişebiliyor.

  Hızlı kilo kaybetmek için bilinçsizce yapılan detoks ile sadece sebze suyu içmek, zayıflama hapları kullanmak, idrar söktürücü diüretik haplar kullanmak, laksatif -bağırsak boşaltıcı- ilaçlar kullanmak, tek tip bir besinle beslenmek ve çok düşük kalorili diyetler uygulanması gibi birçok hata yapılabiliyor. Hızlı kilo vermek için yapılan bu hataların sonucunda vücudumuza birçok ciddi zararlı etkileri olur.

  Hızlı bir şekilde kilo vermek vücudumuzda hem ruhsal hem de fiziksel problemlere neden olur. 10 obez, postmenopozal kadın ile yapılan bir pilot çalışmada hızlı ve yavaş kilo kaybı karşılaştırıldığında yavaş kilo veren kişilerde trigliserid seviyesinde ve diyastolik kan basıncı değerlerinde daha fazla iyileşme ile ilişkili olduğunu ortaya çıkmıştır.

  Yavaş kilo vermenin vücut kompozisyonunun yanı sıra metabolik risk faktörlerini iyileştirmek için daha yararlı olduğu görülmüştür. Yine sporcularla yapılan araştırmalarda da hızlı kilo vermenin performanslarını olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor
  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor

  HIZLI KİLO VERMENİN ZARARLARI

  Vücutta su ve kas kaybı yaşanır

  Hızlı kilo kayıpları yağ kaybından çok su ve kas kayıpları ile gerçekleşir. İleri yaşlarda gerçekleşen kas kayıpları kemik dokusuna zarar verebilir. Bununla birlikte kas kaybı olduğunda güçsüzlük yaşanabilir. Kasların azalması metabolizmanın da olumsuz etkilenmesine yol açar.

  Depresyon sıklığını arttırabilir

  Çok düşük kalori içeren şok diyetler ile hızlı kilo verimi depresyon riskini artmaya neden olur. Bilinçsiz bir şekilde düşük kalori almak vücudu strese sokar. Bu durum beynin biyokimyasal aktiviteleri üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Aynı zamanda düşük kalorili beslenerek vücutta mineral vitamin eksikliğine neden olduğuna değinmiştik. Mineral ve vitamin eksikliği de beyni etkileyip depresyon riskini artırıyor. Özellikle D ve B12 vitamini, folik asit gibi mikro besinlerin eksikliğinde nörolojik bozukluklar görülür.

  Mineral vitamin ve makro besin yetersizlikleri görülür

  Hızlı kilo vermek için uygulanan kısıtlı ve tek tip besin içeren diyetler neticesinde vücutta mineral, vitamin, karbonhidrat, yağ ve protein eksikliğine yol açar. Yetersiz beslenildiğinde kan değerlerinde bozulmalar oluşur, değerler normalin altına düşer. Bunların sonucunda da vücutta halsizlik ve yorgunluk, kramplar ve kas kaybı oluşturarak olumsuz etkiler ortaya çıkar.

  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor
  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor

  Safra taşı oluşumu riski artar

  Uzun süre yemek yenmediği zaman ya da hızlı kilo verildiğinde, karaciğer safraya fazladan kolesterol salgılar. Hızlı kilo kaybı, safra kesesinin düzgün şekilde boşalmasını da engelleyebilir. Safra kesesinde sürekli birikim olması taş oluşmasını kolaylaştırır. Sonuç olarak hızlı kilo kayıpları daha yüksek safra taşı riskine yol açabilir.

  Kalp ritim bozukluklarına yol açabilir

  Hızlı kilo kaybı için diüretiklerin ve çeşitli ilaçların kullanımı vücuttan aşırı miktarda sıvı kaybına yol açar, bu yüzden de vücutta elektrolit kaybı oluşur. Vücudun susuz kalması, mineral kayıpları kalp ritim bozukluklarına yol açabilir.

  Kan şekerini düşebilir

  Çok düşük karbonhidratlı ve kalorili diyetler sonucunda vücut yeteri kadar beslenemediği için kandaki glikoz seviyesinde düşüş yaşanabilir.

  Saç dökülmesine neden olabilir

  Yetersiz esansiyel aminoasitler ve protein alınamadığı bir beslenme uygulandığında saç dökülmesi görülebilir.

  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor
  Dikkat! Hızlı kilo vermek organlara zarar veriyor

  Tansiyon düşmeleri, kansızlık ve kabızlığa neden olabilir

  Hızlı kilo vermek için vücudun ihtiyaçları karşılanamayıp demir eksikliği oluştuğunda kansızlık ortaya yaşanabilir. Bununla birlikte yeterli enerji alınamadığı için tansiyon problemleri görülebilir.

  Karaciğer, böbrekler, kemik hastalıkları ve kalp damar hastalıkları için risk oluşturabilir

  Regl düzensizliğine yol açabilir.

  Hızlı verilen kilo hızla geri alınabilir

  Hızlı kilo vermenin zararlarından bir diğeri de verilen kiloyu tekrar geri almaktır. Hızlı kilo vermek için yapılan hatalı tutumlar kilo vermeyi kalıcı olmaktan uzak tutar. Uzun dönem doğru alışkanlıklar edinilmesiyle sağlıklı kilo verilebilir. Kalıcı kilo verilmesi için sürdürülebilir diyetler tercih edilmelidir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ