23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Çocukların bağışıklığını güçlendirmek için ne yapmalı?

  Çocukların bağışıklıklık sistemini güçlendirmek için bu besinleri alınması önemli

  Çocuklarda  bağışıklık

  Dengeli bir beslenme çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en önemli faktörlerden biri. İşte doktorların önerdiği çocuklarda bağışıklığı geliştirecek beslenme ilkeleri

  -Çocuklar günlük olarak yaşlarına uygun kalorilerini almalı, az az ve sık sık beslenmelidirler.

  -Bağışıklık güçlendiren  en önemli besin grubu, çiğ meyve ve sebzelerdir. Sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir etkendir. Bunların içinde özellikle bağışıklık desteği olan ve içinde selenyum bulunan sarımsak, ayrıca kırmızı soğan çiğ tüketilebilir.

  -Omega 3 ve balık yağlarının bağışıklığı desteklemekteki önemi yeni yeni keşfedilmektedir. Bu yağların bağışıklık sistemine katkıları son derece önemlidir.

  Mikroba alıştırın

  -Son yıllarda hijyen hipotezi diye bir hipotez tartışılmaya başlandı. Bilim dünyasında gittikçe daha çok destek görmekte. Bu hipoteze göre, ortam ne kadar steril olursa, bağışıklı sistemi o kadar kendine doğru çalışmaya başlar. Dolayısıyla kendine zarar verir. Kişinin bağışıklığını güçlendirecek bir ortamda bulunması gerekir. Yani mikroplara ve virüslere de maruz kalabilmelidir.

  Fermente gıdalara erken başlayın

  -Bebek beslenmesinde, Batı ülkelerinde fermente gıdalara daha geç geçiş yapılır. Bu uygulamanın aslında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yanlış bir yöntem olduğu, fermente gıdalara erken başlamanın bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu son yıllarda ortaya çıktı. Fermente gıdalar yoğurt, boza, kefir gibi gıdalar tüketilebilir. Bunlar doğal prebiyotiklerdir. Bu gıdalara çocuklarda erken başlanması gerekir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ