2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Bu yiyecekler mutluluk hormonunu yükseltiyor

  Serotonin hormonu mutluluk hormonu anlamına gelmektedir. Peki hangi besinler serotonin sağlar? Depresyonu engelleyen besinler nelerdir?

  Serotonin halk dilinde mutluluk salgılayan hormonlar her insanda aynı oranda salgılanmayabilir. Antidepresanlar serotoninin salınımı yapar ancak doğal yollardan serotonin almak mümnün. Peki serotonin salınımını sağlayan besinler neler? Hangi besinler depresyonu engelliyor?

  Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, serotonin hormonu fizyolojik ve psikolojik olarak insan vücudunu etkiliyor.

  ”YOĞURT VE AYRAN TÜKETENLER DAHA AZ DEPRESYON YAŞIYOR”

  Mutsuzluk pandemiyle birlikte enn sık görülen durumlardan biri haline geldi. Yapılan çalışmalar sık sık kefir, yoğurt, ayran gibi besinler tüketen kişilerin daha az bağırsak problemleriyle karşılaştığını ve daha az depresyon yaşadığını gösteriyor. Gün içinde tükettiğimiz birçok besin sağlığımızı direkt etkiliyor. Bu besinler beyni direkt etkiliyor ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin salgılanmasını sağlıyor. Serotonin, beynin bir bölgesinden diğerine gönderilen sinyallerin taşınmasına yarayan, sinir taşıyıcısı (nörotransmitter) kimyasaldır.

  SEROTONİN SALGILAYAN BESİNLER

  AYRAN: Kabızlığı önlüyor, bağırsakları çalıştırıyor.

  Akciğeri temizleyen 7 mucize
  Akciğeri temizleyen 7 mucize

  YOĞURT: Sindirimi kolaylaştırıyor.

  Kefirin faydaları nelerdir? 
  Kefirin faydaları nelerdir?

  KEFİR: Kefir tüketimi depresyonu azaltıyor

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  TAHILLAR: Tahıllar mutlulu hormonunun salgılanmasını sağlıyor

  ET: Demir eksikliği depresyonu tetikliyor.

  Somon, ton balığı, sardalye gibi balıklar doğal bir aminoasit olan ve serotonin üretiminde kullanılan bir aminoasit olan “triptofan” için mükemmel kaynaklardır.

  YEMİŞ VE TOHUMLAR:

  Ceviz serotonin üretimi için özellikle yararlıdır. Keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, yer fıstığı, badem ve kaju fıstığı vücutta serotonin seviyesini arttıran diğer yemişler arasındadır.

  YAĞLAR: Balık yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği, aspir, ayçiçeği, kanola, buğday tohumu yağı gibi doğal yağlarda bulunan omega-3 ve omega-6 esansiyel yağ asitlerinin serotonin üretimini arttırdığı bilinmektedir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ