28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  İşte alkol ve sigaranın zararını azaltan besinler

  Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak, alkol ve sigaranın sağlığa olan zararlarını en aza indirgeyecek besinleri paylaştı…

  Alkol ve sigaranın vücuda verdiği zararalar artık hemen herkes tarafından biliniyor. Pek çok kişi bu bağımlılıklardan kurtulmak istese de ne yazık ki başaramıyor. Ancak, tüketilen besinlerle alkol ve sigaranın zararlarını en aza indirgemek mümkün…

  İşte, Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak’ın paylaştığı o alkol ve sigaranın sağlığa zararlarını en aza indirgeyen o besinler…

  Alkol ve sigaranın zararlarını azaltan besinler

  Oksidatif stresi hayatınızdan çıkarın

  Alkol ve sigara tüketimi serbest oksijen radikallerinin düzeyinin artmasına sebep olur. Serbest radikallerin fazla üretimi ise hücre ölümü ve doku hasarı ile sonuçlanan oksidatif stresi artırır.

  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!
  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!

  Bu yıkıcı etkilerin sonucunda da birçok kronik ve ölümcül hastalık gelişebilir. Bu yüzden alkol ve sigara tüketenler bol meyve ve sebze tüketerek serbest radikallerle savaşan antioksidanlardan zengin beslenmelidirler. Bununla birlikte, alkol mineral ve vitamin emilimine olumsuz katkı sağlar. Özellikle B grubu vitaminlerinin eksikliği sıkça görülen bir durumdur. Bu yüzden tam buğday ekmeği, yulaf gibi B1 vitamini; keten tohumu, ceviz, tahin gibi B6 vitamini; süt, et, peynir gibi B12 vitamini kaynaklarına günlük diyete eklenmelidir.

  Sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı en güçlü silahlar;

  Su: Sigaranın içeriğindeki hidrokarbonlar, nitrik oksit, aldehidler, kinon fenollar ve semikinon gibi radikalleri ve alkolü vücuttan uzaklaştırmada en etkili silah sudur.

  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!
  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!

  Kivi: Günlük C vitamini ihtiyacı yetişkin kadınlarda 75 mg, erkeklerde ise 90 mg’dır. Sigara içenlerde ihtiyaç artar ve fazladan35 mg ek yapılmalıdır. Kivi tam bir C vitamini deposu olmasıyla (1 orta boy kivi 60 mg C vitamini içerir) sigara içenlerin bu ihtiyacını karşılamaları için birebirdir.

  Koyu renkli üzümler: Sigara kullanımı ile kalp hastalıkları arasında pozitif bir kolerasyon vardır. Koyu renkli üzümlerin ihtiva ettiği resveratrol ise güçlü bir kalp-damar sistemi koruyucusu olarak bilinmektedir.

  Kayısı: Antioksidan özellik gösteren β-karoten, likopen, E ve A vitamini içeriğiyle alkol ve sigaranın sebep olduğu oksidatif stres ile savaşır.

  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!
  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!

  Enginar: İçeriğinde bulunan ciarin adlı madde sayesinde alkolün karaciğer üzerinde yarattığı tahribattan karaciğeri korumaya yardımcıdır.

  Balkabağı: Antioksidan özellik gösteren E, C, A vitaminlerinden zeaksantin ve karotenoidlerinden lutein zengin içeriğiyle tam bir antioksidan deposu olan balkabağı sigara ve alkol’ün zararlı etkilerinden vücudu korur.

  Soğan: Önemli antioksidanlardan alkil/alkalen sistein sülfoksitler ve flavanoidler (antosiyaninler ve kuarsetin) bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Bu sayede alkol ve sigaranın sebep olabileceği kronik hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!
  Bu besinler alkol ve sigaranın zararını azaltıyor!

  Zencefil: Akciğerlerin nikotinden temizlenmesini sağlarken aynı zamanda sigara içme isteğini azaltır.

  Keçiboynuzu: Akciğeri temizler ve sigaranın akciğerler üzerindeki zararlı etkisini azaltır.

  Zerdeçal: İçeriğinde bulunan kurkumin sayesinde karaciğeri alkolün verdiği hasara karşı korur.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ