16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Bildiğiniz yöntemleri unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu

  Uzman Diyetisyen Eda Balcı, pek çok tarım ürününün yetiştirilmesi sırasında kullanılan pestisit içerikli ilaçların insan sağlığı için ciddi şekilde zararları olduğuna dikkat çekti. Sirkeli suda yıkamanın faydası olmadığını belirten Balcı, en etkili yöntemin karbonatla yıkamak olduğunu söyledi.  

  Arş. Gör. Eda Balcı, özellikle sağlığın bir kat daha önemli olduğu pandemi sürecinde meyve ve sebzelerin nasıl temizlenmesi gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı. Meyve ve sebzelerdeki virüs, bakteri ve haşerelerin zararlı etkilerini yok etmek için ”pestisit” denilen kimyasal tarım ilaçları kullanıldığını belirten Balcı, bu kimyasal maddelerin hem toprağa ve çevreye hem de insan sağlığına ciddi zarar verdiğinin altını çizdi.

  Bildiğiniz yöntemler unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu
  Bildiğiniz yöntemler unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu

  Pestisitlerin besinler aracılığıyla insan vücuduna girmesinin, kardiyovasküler sistem, dolaşım sistemi, böbrek, karaciğer ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini kaydeden Balcı, “Bu nedenle meyve ve sebzelerdeki pestisit kalıntılarını uzaklaştırmak yani meyve ve sebzeleri doğru şekilde temizlemek çok önemlidir.

  Fakat günümüzde yaygın olarak kullanılan pestisitlerin pek çoğu yetersiz yıkama sebebiyle gıdalardan uzaklaştırılamayıp vücuda giriyor. Bununla birlikte besin elimize ulaşana kadar topraktan, hayvanlardan, havadan ve insanlardan da kirlenmeye maruz kalabilmektedir.

  Tüm bu sağlığımıza zarar verebilecek faktörlerden uzaklaşmak için meyve ve sebzelerin doğru sürede ve doğru yöntemle yıkanması sağlıklı yaşam için önemli bir adımdır” ifadelerini kullandı.

  Bildiğiniz yöntemler unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu
  Bildiğiniz yöntemler unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu

  SİRKELİ SU PESTİSİTLERİ YOK ETMİYOR

  Meyve ve sebzeleri yıkama konusunda toplum içinde bilinen yanlışlardan birinin sirkeli suda bekletmek olduğunu aktaran Balcı, “Genelde insanların aklına ilk olarak bu yöntem gelmektedir. Sirkeli suda bekletilen meyve ve sebzeleri gönül rahatlığıyla tüketmektedirler. Ancak sirkeli su, pestisit kalıntılarını ortadan kaldırmada değil, mikroorganizma yükünü azaltmada etkilidir.

  Yapılan kimi çalışmalarda sirkeli suda bekletilen meyve ve sebzelerde pestisitlerin büyük bir bölümünün yok olmadığı tespit edilmiştir. Yıkama suyuna sirke eklenmesinin temel amacı, asidik bir ortam yaratarak yetersiz yıkama olasılığına karşı gıda üzerinde bulunabilen muhtemel zararlı maddelerin uzaklaştırılmasıdır” şeklinde konuştu.

  Bildiğiniz yöntemler unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu Hayatım Sağlık
  Bildiğiniz yöntemler unutun! İşte meyve sebzeleri temizlenin en etkili yolu

  Meyve ve sebzeleri temizlemek için en etkili yöntemin karbonatlı suda bekletmek olduğunu kaydeden Eda Balcı şu on gram kadar İngiliz karbonatı olarak da bilinen bikarbonat koyarak en az on dakika bu suyun içerisinde meyveleri ve sebzeleri bekletmek ve ardından da durulamak pestisit kalıntılarını gidermede en etkili yöntemdir. Eğer istenilirse karbonatlı sudan sonra meyve ve sebzeler sirkeli suda da yıkanarak bakterilerden ve diğer tüm zararlılardan tamamen arındırılabilir.” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ