19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Beyin hastalıklarının ve bozukluklarının başlangıcını kontrol edemeyebiliriz ancak diyetlerimize beyin dostu yiyecekleri dahil ederek beynimizi en üst düzeyde çalışır durumda tutabiliriz.

  Beyninizin gücü ölçülemez. Vücudunuzun kontrol merkezi olarak kalbinizin atmasına, akciğerlerin nefes almasına, hareket etmenize, hissetmenize ve düşünmenize izin verir. Beyin vücudun kalorisinin yaklaşık yüzde 20’sini kullanır. Bununla birlikte, sağlıklı kalmak için bol miktarda besin ve iyi yakıt gerektirir. Aşağıda, beyin gücünü artırmak için 10 süper yiyeceğin bir listesini bir araya getirdik.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Yaban Mersini: Antioksidanlar bilişsel gerilemeyle mücadele ediyor

  Yaban mersini sadece lezzetli olmakla kalmaz, beyniniz için de iyidir. Yapılan araştırmalar, yaban mersini tüketiminin kısa süreli hafıza kaybını iyileştirmeye veya geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Araştırmalar ayrıca, kolayca bulunabilen bu meyvenin beyni serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olabileceğini ve Alzheimer hastalığı veya demans gibi yaşa bağlı durumların etkilerini azaltabileceğini gösteriyor.

  Yaban mersini içindeki antioksidan bileşikler:

  Beyindeki ve tüm vücuttaki iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltır,

  Beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirir,

  Beyin hücrelerinin yeni bağlantılar kurmasına yardımcı olan, öğrenmeyi ve hafızayı güçlendiren plastisiteyi artırır.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Yabani Somon: Sağlıklı beyin fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olur

  Somon gibi yağlı balıklar, beynin en önemli besinidir. Esansiyel yağ asitleri (EFA’lar) vücut tarafından yapılamaz, bu da onların diyetimiz yoluyla elde edilmesi gerektiği anlamına gelir. En etkili omega-3 yağları yağlı balıklarda EPA ve DHA şeklinde doğal olarak bulunur.

  Bu yağların daha yüksek seviyelerde olduğu bir diyet şunları yapabilir:

  Daha düşük bunama riski, Alzheimer hastalığı ve ayrıca yavaş zihinsel düşüş,

  Hafızayı geliştirir,

  Stres yönetimine destek olur,

  İyi ruh hali beyin kimyasalı, serotonin üretir.

  Somona ek olarak, diğer yağlı balık kaynakları arasında alabalık, uskumru, ringa balığı, sardalya bulunur. Beyin sağlığı için haftada iki porsiyon balık tavsiye edilir.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Bitter Çikolata: Beyin sağlığını artıran antioksidan güç

  Bitter çikolata, beyne kan akışını iyileştirebilen ve iltihabı azaltabilen güçlü antioksidanlar olan flavonoidler içerir. Beyin oksidatif strese karşı oldukça hassas olduğundan, antioksidanlar özellikle beyin sağlığı için önemlidir, bu da yaşa bağlı bilişsel gerilemeye ve beyin hastalıklarına katkıda bulunur. Tüm bu şeyler bir arada, bitter çikolatayı beyin gücünü artıran süper yiyecekler listesinin en üstüne taşır.

  Araştırmalar, bitter çikolatanın şunları da yapabileceğini gösteriyor:

  Yorgunlukla ve yaşlanmanın etkileriyle mücadele eder,

  Hem ruh halinizi, hem odaklanmayı hem de uyanıklığı artırır,

  Öğrenme için çok önemli olan beyin esnekliğini geliştirir,

  Beynin sevdiği çok saygın bir magnezyum, çinko, lif ve kafein benzeri bitki bazlı uyarıcı dozu sağlar.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Zerdeçal: Bu parlak renkli baharat ruh halini, hafızayı ve daha fazlasını artırır

  Dolabınızdaki en renkli ve çok yönlü bileşenlerden biri olan zerdeçal tüketerek daha sağlıklı bir beyne katkıda bulunurken hayatınızı renklendirin. Araştırmalar, iltihabın “evrensel beyin yıkıcı” olduğunu ve bu sevilen Hint baharatının antioksidanlarla, özellikle de şimdiye kadar tanımlanan en güçlü ve doğal olarak oluşan anti-enflamatuar ajanlardan biri olan kurkumin ile dolu olduğunu göstermiştir.

  Zerdeçalın diğer faydaları şunlardır:

  Beynin oksijen alımını iyileştirir,

  Hafızayı ve bilişsel işlevi artırır,

  Bağışıklık sistemine fayda sağlar,

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Kahve: İşleme, hafıza ve odaklanmaya yardımcı olur

  İster sabahları güne başlamak için isterse öğleden sonra olsun, kahvenin hafızayı geliştirdiği ve demans riskini potansiyel olarak azalttığı görülmüştür.

  2018’de yapılan bir araştırma, uyanıklığı artırmanın ötesinde, kafeinin beynin bilgiyi işleme kapasitesini de artırabileceğini öne sürüyor; araştırmacılar, kafeinin beyin entropisinde bir artışa neden olduğunu buldular – karmaşık ve değişken beyin aktivitesi. Entropi yüksek olduğunda beyin daha fazla bilgiyi işleyebilir.

  Kahve aynı zamanda bir kişi yaşlandıkça beyin sağlığını destekleyebilecek bir antioksidan kaynağıdır.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Kuruyemiş ve tohumlar: Beyin fonksiyonunuzu güçlendirin

  Bu yiyecekler omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerdiğinden, daha fazla kuruyemiş ve tohum yemek beyin için iyi olabilir. Araştırmalar, genel olarak daha yüksek kuruyemiş alımının, ileri yaşlarda daha iyi beyin fonksiyonu ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. Kabuklu yemişler ve tohumlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresten koruyan zengin antioksidan E vitamini kaynaklarıdır. Araştırmalar, E vitamininin de gelişmiş bilişe ve Alzheimer hastalığı riskinin azalmasına katkıda bulunabileceğini bulmuştur.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Adaçayı: Hafızanızı güçlendirecek bir bitki

  1597 yılına dayanan antik bitki uzmanları, adaçayının beyin için iyi olduğunu ve sinirleri ve hafızayı hızlandırma yeteneğine sahip olduğunu belirtti. O zaman bile, bir şeyin peşindeydiler. Son araştırmalara göre, adaçayı hafıza geliştirici özelliklere sahip olabilir  bir  araştırma incelemesi,  adaçayı Alzheimer hastalarına faydalı olabilecek bitkilerden biri olarak tanımladı.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Avokado: Kan akışını ve beyin sağlığını teşvik ediyor

  Sağlıklı doymamış yağ ile zengin bir diyet beyni destekler ve bilişsel gerilemeyle mücadele eder. Avokado, sağlıklı kan akışını teşvik eden ve beyindeki bilgi taşıyan sinirleri destekleyen, size iyi gelen tekli doymamış yağlarla dolu bir meyvedir. Ayrıca folat, C vitamini, E vitamini ve bakır dahil olmak üzere beynin en değerli besinlerinden bazıları ile yüklüdürler.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Tam Tahıllar: Konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olabilir

  Tam tahıl bakımından zengin yiyeceklerle dolu bir diyet, beyne daha iyi kan akışını teşvik eden kardiyovasküler sağlığı destekler.

  Vücudunuzdaki her şey gibi, beyin de enerji olmadan konsantre olamaz ve çalışamaz. Beynimiz, kanımızdaki glikoz formunda beyne giden yeterli ve sabit bir enerji kaynağıyla beslenir. Glikozu yavaşça kan dolaşımına salan ve beynimizi gün boyunca tetikte tutan düşük GI’li tam tahılları seçerek bu düzenlenmiş arzı elde etmek en iyisidir.

  Kepekli tahıllar yemek, genel beyin sağlığını desteklediği bilinen E vitamini de sağlar.

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  Fasulye: Beyne bağlı glikoz (kan şekeri) düzeylerini dengeler

  Ucuz, kullanışlı ve çok yönlü fasulyeler, beyin dostu nihai besindir. Fasulye, beyne tercih ettiği yakıt olan glikozu sağlayan, yavaş sindirilen, besleyici yoğun bir nişastadır.

  Fasulye, magnezyum, çinko, lif, antioksidanlar ve folat dahil olmak üzere beyin dostu besinler içeren güçlü bir yumruk atıyor. Özellikle folat, beyin fonksiyonu için gereklidir; eksikliği, depresyon ve bilişsel bozukluk gibi nörolojik bozukluklara yol açabilir

  Diğer Beyin Güçlendiriciler

  Sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz de beynimizi zinde tutmaya yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli egzersizin bilişsel işlevi iyileştirdiğini, zihinsel yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve bilgiyi daha etkili bir şekilde işlememize yardımcı olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, beyni ve vücudu desteklemek için haftada en az 150 dakika egzersiz yapılmasını tavsiye ediyor.

  Diyet ve egzersizin yanı sıra, işte beyin fonksiyonunuzu optimize etmek için birkaç ek ipucu:

  Çok fazla ya da çok az yememek

  Yeterince uyumak

  Yeterince sıvı almak

  Yoga, farkındalık veya meditasyon yoluyla stresi azaltmak

  Alkol alımını azaltmak

  Akciğeri temizleyen 7 mucize besin

  Sağlıklı ve doğal bal nasıl anlaşılır?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ