27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Korkutan araştırma: Ölüm riski yüzde 46 arttı!

  ABD'li bilim insanlarının yaptığı araştırmada, yağlı, kızarmış ve şekerli yiyecekleri içeren yeme alışkanlığının kalp rahatsızlığı kaynaklı ani ölüm riskini yüzde 46 artırdığı ifade edildi.

  Daily Mail gazetesinin haberine göre, ABD Birmingham’da bulunan Alabama Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, 45 yaş üzeri 21 bin ABD vatandaşının yeme alışkanlıkları incelendi. On yıl süren araştırma boyunca yeme alışkanlıkları takip edilen katılımcılar, her altı ayda bir kalp sağlığı taramasına da tabi tutuldu.

  Pandemide çocuklar daha çok kilo aldı
  Pandemide daha çok kilo aldık

  RİSK YÜZDE 46’YA YÜKSELDİ

  Amerikan Kalp Derneği bilimsel dergisinde yayımlanan araştırma sonucunda, yağlı, kızarmış ve şekerli yiyecekleri içeren “Güneyli tarzı” yeme alışkanlığının kalp rahatsızlığı kaynaklı ani ölüm riskini yüzde 46 arttırdığı ortaya çıktı. Uzmanlar ayrıca, bu beslenme alışkanlığına sahip 400’den fazla kişinin araştırmanın devam ettiği süreçte kalp kaynaklı nedenlerle hayatını kaybettiğini vurguladı.

  Araştırmacılar, bitkisel gıda odaklı “Akdeniz tarzı” beslenme alışkanlığına sahip bireylerinse kalp krizi gibi ani gelişen bir sağlık sorunundan hayatını kaybetme riskinin yüzde 24 daha az olduğunu belirtti.

  ANİ ÖLÜMLERDE YEME ALIŞKANLIĞI ETKİLİ

  Araştırmayı yürüten ekibe liderlik eden Doktor James Shikany, araştırmanın sonuçlarının kap rahatsızlığı kaynaklı ani ölümlerde yeme alışkanlığının bir risk faktörü olduğunu belirtti. Shikany, kızarmış ve işlenmiş yiyeceklerden daha çok bitkisel gıdalar, meyveler ve tam tahıl ürünlerini içerecek bir beslenme alışkanlığının kalp rahatsızlığı nedeniyle yaşanan ani ölüm riskini düşüreceğinin altını çizdi.

  Obeziteyle mücadelede yeni çözüm: Manyetik çene kilidi

  Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi yaşanıyor mu?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ