26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Christian Eriksen’den haber var! Kalp pili takılacak!

  Finlandiya maçında kalp krizi geçiren Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen'e kalp pili takılacağı açıklandı.

  EURO 2020 Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan karşılaşmada bir anda yere yığılarak yürekleri ağza getiren Christian Eriksen sağlık görevlilerinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılmıştı.

  Sağlık ekiplerinin yaklaşık 10 dakika boyunca müdahale ettiği Eriksen’e kalp masajı da yapılmıştı. Uzun süren müdahalenin ardından Eriksen’in sağık durumunun iyi olduğu açıklandı ancak Christian Eriksen’in yaşamına kalp piliyle devam edeceği bildirildi.

  Konuyla ilgili Danimarka Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

  “Milli takım doktoru ve kardiyak uzmanı ile ortak yürütülen incelemeler sonrasında, kalbindeki ritim bozukluğunu giderebilmek için Eriksen’e ICD cihazı (kardiyak defibrilatör) takılmasına karar verildi…”

  ICD NEDİR?

  “ICD” Implantable (vücuda yerleştirilebilen) Cardioverter Defibrillator (İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatör) için kullanılan bir kısaltmadır. ICD, VT ve VF gibi kalp ritmi bozukluklarını tedavi etmek için özel tedaviler uygular. ICD vücudun içine implante edilir (yerleştirilir) ve otomatik olarak çalışır.

  SOSYAL MEDYADAN FOTOĞRAF PAYLAŞTI

  Tecrübeli futbolcu yaşanan acı olayın ardından sosyal medyadan fotoğraf paylaştı. Eriksen’in fotoğrafla birlikte paylaştığı mesaj şu şekilde:

  “Tatlı destek mesajlarınız için hepinize çok teşekkür ederim” diyen Eriksen, “Ben ve ailem için çok şey ifade ediyorlar. İyi hissediyorum ancak hâlâ birkaç tetkik yaptırmam gerekiyor. Şimdi, Danimarkalı takım arkadaşlarım için destek olma zamanı”

  Futbolcularda ani kalp durması neden olur?

  ”Aşılar kalp iltihabına yol açar mı?”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ