10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Beyni genç tutan en etkili 8 besin

  Unutkanlığı tedavi edebilecek en önemli besinler

  Genç beyin için..

  Günlük yaşamda veya iş hayatında olumsuzluklara sebep olan unutkanlık, modern yaşamın getirdiği stres, hareketsizlik, asosyal yaşam ve kötü beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkıyor.

  Unutkanlığın her yaşta ortaya çıkabildiğini ve unutkanlığa karşı bazı temel sağlık alışkanlıklarını edinmenin gerektiğinin altını çizen Beykent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Görevlisi Eda Balcı, “Unutkanlığı tedavi edebilecek en etkili yöntemlerden biri sağlıklı beslenmedirr” diye konuştu.

  Arş. Görevlisi Eda Balcı unutkanlığa iyi gelen besinleri ve yararlarını şöyle sıraladı:

  “Balık/Balık yağı: Balık ve balık yağları omega 3 yağ asitlerinden EPA ve DHA açısından çok zengin.  Omega 3 yağ asitlerinin en önemli özelliği zihinsel fonksiyon sağlığına olan olumlu etkileridir. Kalp hastalıklarında, göz sağlığında ve kansere karşı korunmada da etkili olduğu kanıtlanmış. Eksikliği durumunda unutkanlık, depresyon ve uyku problemleri gibi semptomlar yaşanıyor. Omega 3 yağ asitlerinin yeterli alınmasına dikkat edilmeli ve bu yağ asitlerinden zengin olan balığın haftada 2-3 kez tüketilmesine özen gösterilmeli.

  Ceviz: Ceviz  tıpkı balıkta olduğu gibi omega 3 yağ asidi açısından zengin. Unutkanlığa ve diğer zihinsel fonksiyonlara  etkisi kanıtlanmıştır. E vitamini açısından zengin olan cevizi günde 2-3 adet tüketerek gereksinimimizi karşılayabiliriz.

   

  Yumurta: Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta.. Bir çeşit B vitamini olan kolin içeriyor. Kolin sinir ve kas sisteminin işleyişinde ve hücreler arasındaki etkileşimde etkili. Beyin gelişimi ve vücut fonksiyonlarının düzenli işleyişi için önemli bir madde.

   

  Yoğurt: Yoğurt, tirozin maddesi içermesi sayesinde unutkanlığa karşı önemli bir silah. Ayran veya cacık olarak da tüketebilir. Sofralarımızdan eksik etmememiz zihin sağlığımız için faydalı.

   

  Ispanak: Ispanağın düzenli tüketimi beyin ve zihin sağlığı için çok etkilidir. A,C,E ve K vitaminleri. demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından çok zengin bir besin ıspanak. Bu sayede  bilişsel ve davranışsal sorunlara karşı fayda sağlar. Aynı zamanda kan basıncının düşürülmesi, mide ve sindirim sistemine olan faydası ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine olan etkileri de çok güçlü. Mevsiminde ıspanak tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Kırmızı et: B12  eksikliği unutkanlığın en önemli sebeplerinden biri.  B12 vitamini en yüksek hayvansal kaynaklarda bulunuyor. Kırmızı et, karaciğer, süt gibi besinler ihmal edilmemeli.

   

  Zerdeçal: Son zamanlarda popülaritesi inanılmaz artan besinlerdendir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinden dolayı birçok hastalığa karşı etkili olan zerdeçal, beyinde yeni hücrelerin oluşmasını sağlar ve beyin fonksiyonlarını geliştirir.”

   

  Yeşil çay: Düzenli olarak tüketilen yeşil çayın, bunamaya ve unutkanlığa neden olan beyin fonksiyonlarındaki bozuklukların önlemesinde etkili olduğu yapılan araştırmalarla gösterilmiştir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ