22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Şelale Gültekin

  Çanakkale doğumlu, Marmarisli. Üç yaşında babasının görevi sonucunda Edirne’ye yerleşmiş. İlk, orta ve liseyi Edirne’de okumuş. 70 Lerin başları eğitim için İstanbul’a gelmiş, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunu. Pied de Poule Vintage’ın yaratıcısı, sahibi. Bir kız, bir erkek çocuğu olan, 3 torun sahibi.

  “Başkan eşi oldun diye neden değişesin Jill Biden?”

  Amerika’nın yeni first Ladysi Jill Biden kıyafetleriyle gündemde. 70'li yaşlarındaki Jill Biden'ın kıyafet seçimi bir başkan eşine yakışmadığı için eleştiriliyor. Peki kıyafet seçimi yaşa ve statüye göre mi yapılmalı yoksa ezberbozan olmak daha mı iyi? Pied de Poule’nin yaratıcısı Şelale Gültekin www.hayatimsaglik.com için yazdı.

  Küçük bir çocukken en büyük arzum bir an önce büyümekti. On yaşlarında kendimden en az 8-9 yaş büyük kız çocuklarına özenir, kıyafetlerini uzaktan izler, onlar gibi naylon çorap giyip dümdüz elbiseler içinde olacağım günlere çok uzak olduğuma inanıp üzülürdüm.

  Zaman ağır ağır ilerliyor, annemin seçimleri pembeli, mavili, sarılı, belden büzgülü ya da plili eteklerim, içinde uçları dantelli jüponlar, kafamda kocaman elbise renginde fiyonk. Süslü bebek gibiydim neredeyse 10-12 yaşlarıma kadar.

  Okul önlüklerim bile siyah parlak satenden ve kabarıktı. Ocak ayı geldiğinde yaş günüm kutlanır ama giysilerim yine de hiç değişmezdi.

  Bütün kız çocukları benim gibiydi halbuki; onlar hallerinden mutlu muydular bilemem.
  14-16 yaşlar gelindiğinde sihirli bir değnek değer tüm yaşıtlarıma: Etekler uzar, hatlar düzleşir, seçim hakkı bizlere verilir ama nasihatlerin de şekli değişirdi.

  Artık günün en moda kıyafetlerini giyebilirdik; ne kadar mutluyduk, hemen laciverte, kahveye, tabaya, bordaya sarıldım. Uzun uzun yıllar.

  Yaşı 30’un üzerinde evli kadınlar modayı biraz daha uzaktan seyrederlerdi, etekleri bizim kadar mini değil, modeller daha ağırbaşlı. Plajlarda evli çocuklu olup da bikini giyenlerin sayısı bir elin parmakları kadar azdı.

  Yaş alan kadın daha da klasik modellere yönelir, renkler gittikçe koyulaşır, çoraplar kalınlaşır, topuklu ayakkabılar raflara kaldırılırdı.

  Halbuki daha 50’lerindeydi o kadınlar, çocuklarını büyütmüşlerdi şimdi hayatın zevklerinin keyfine varma zamanıydı, sonbaharı yaşamak için çok erkendi daha. Ama babaanne anneanne idiler yakışmazdı, yakın çevre ne derdi.

  Ama bakın 90’larda neler oldu, hem de kimseler fark etmeden. Orta yaşlardaki kadınlar en dar jeanleri de giydi, üzerlerinde her türlü yazı yazan tişörtleri de. Ayaklarında renkli conversler, bileklerinde şıngır şıngır gümüş bilezik…

  Arkadan bakınca genç kız gibiydiler. Ne vardı yadırgayacak enerjileri yerindeydi, üstündeki tişörtte l’amour, just do it yazıyormuş kimin umurundaydı.

  Yüzdüler, bin oldular, on bin derken gözler alıştı, kinayeli bakışlar duruldu, çevre ne dermiş hatırlarına bile gelmedi. Artık anneler çocuklarıyla aynı kıyafetleri giyiyorlar, babaannelere babaanne demeye şahit lazım.

  Şimdi buralara nereden geldik derseniz. Malum Amerika’nın First Ladysi Jill Biden kıyafetleriyle gündemde. Eleştiriler her yerden. Yakışmamış, bulunduğu pozisyona uygun değil, daha neler! yazan, konuşan herkes.

  “Başkan eşi oldun diye neden değişesin Jill Biden?"
  Jill Biden, özellikle ağ çoraplarının yaşına uygun olmadığı konusunda eleştirilmişti

  Yaşına yakışmayan genç kıyafetler giyiyormuş, o ağ gibi çoraplar da neyin nesi! Madonna özentisi diyenler, rüküş, marjinal sözcükleri yazılı basında.

  İnsanlar ikiye bölündü, kimine göre başkan eşine uygun değildi giydikleri, küçük düşürmüştü bulunduğu mevkii.

  Kimileri ise yürekten el verdiler, eleştirenleri kıskançlıkla suçladılar.

  “Başkan eşi oldun diye neden değişesin Jill Biden?"
  First Lady, düzgün fiziği ve duruşuyla kıyafetlerini taşımayı biliyor

  Jill Biden’ı hiç birimiz yakinen tanımıyoruz. 70’li yaşlardaki First Lady oldukça ince, sağlıklı. Belki de “Başkan eşi oldun diye neden değişesin Jill “ diye söylenip duruyor içindeki ses. Kendisinden istenen Kraliçe Elizabeth gibi katı protokol kurallarına uygulayarak belirli kalıplar içinde giyinmesi mi? Tabii ki değil, ama yine de… İşte o “yine de” sözcüğü huzursuz ediyor onu. Olamaz mı! Burası “Özgürlük” dendiğinde her türlü ülkeye laf söz bırakmayan Amerika değil mi?

  “Başkan eşi oldun diye neden değişesin Jill Biden?"
  Arkası yazılı çizmeleriyle dikkatleri üzerine çekti

  Eğer kendine yakıştırdığı bu stil özentiden ibaret değilse, kendisi ile bağdaştırıyor ve gündelik hayat tarzı ile uyum içinde uygulayıp rahat ediyorsa…

  “Başkan eşi oldun diye neden değişesin Jill Biden?"
  Tarzını, maskesinden ayakkabılarına kadar her parçaya yansıtıyor

  En önemlisi “O” buysa, böyle mutlu ise. Neden olmasın?

  Üstelik Özgürlük Heykeli işte orada meşalesiyle, çok uzakta değil Washington’dan.

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ