23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Her 3 kişiden biri cinsel sorun yaşıyor

  Psikiyatri polikliniklerine başvuru nedeni olarak en sık görülen cinsel bozukluklar; sertleşme sorunları, erken boşalma, orgazm ve vajinismus

  Dr. Özcan Kılıç O. Kafalı, büyük şehirlerde yaşamanın neden olduğu stresin gündelik hayatta pek çok soruna neden olduğunu belirtti ve cinsel işlev bozukluklarının sebebinin bedensel (organik) olabileceği gibi, psikolojik de olabileceğini ifade etti.

  Medicana Bahçelievler Psikiyatri Uzm. Dr. Özcan Kılıç Kafalı

  Cinsel işlev bozukluklarının, yaşanan psikolojik travmalardan yetişme koşullarına kadar geniş bir yelpazede değerlendirildiğini aktaran Medicana Bahçelievler Psikiyatri Uzm. Dr. Özcan Kılıç Kafalı, cinsel işlev bozukluklarının nedeninin bedensel (organik) olabildiği kadar psikolojik de olabildiğini belirtti, kimi zaman da bedensel hastalıkların ya da bazı ilaçların (tansiyon, astım ve mide sorunlarında kullanılan ilaçlar gibi) kullanılmasının ardından ortaya çıkan cinsel işlev bozukluklarının stresle tetiklenen psikolojik sorunların eklenmesiyle daha da karmaşık bir hal alabildiğine dikkat çekti. Yetişme koşulları, doğuştan getirilen özellikler,  ailenin tutumu ve eğitim, cinselliğe bakışı, yaşanan psikolojik travmalar ve stres sağlıklı cinselliği etkiler. Ayrıca cinsellikle ilgili eksik ve yanlış bilgiler, abartılı beklentiler, eşler arasındaki iletişim sorunları da cinsel işlev bozukluklarına zemin hazırlar” şeklinde konuştu.

  Ekonomik sorunlar cinsel isteği azaltıyor

  Uzm. Dr. Kafalı, sanıldığının aksine cinsel sorunların oldukça sık olduğunu, yapılan çalışmaların her üç kişiden birinin hayatları boyunca cinsel işlev bozukluğu tanı kriterlerini karşılayan bir durumla karşılaştığını söyledi. Toplumda psikiyatri polikliniklerine başvuru sebebi olarak en sık görülen cinsel bozuklukların; erken boşalma, sertleşme sorunları, vajinismus ve orgazm bozuklukları olduğunu aktardı. Kafalı, yas süreci ekonomik sorunlar ya da bir yakının hastalığı gibi kişide üzüntü ve sıkıntı yaratan olayların veya hayati önemi olan sorunların cinsel isteği azaltabileceğini vurguladı.

  Şehir stresi cinsel sorunları tetikliyor

  Büyük şehirlerde yaşamanın oluşturduğu stresin cinsel işlev bozukluğuna yol açabileceğini dile getiren Uzm. Dr. Kafalı, şehir yaşamının bir parçası olan kronik stresin de cinselliği etkileyebildiğini kaydetti. Akut stresin kolayca fark edilebilirken, aynı zamanda sinsice yerleşmiş olabileceğine de dikkat çeken uzman isim, böyle durumlarda salgılanan stres hormonlarının birçok organ sistemini etkilediğini, çeşitli cinsel ve bedensel  işlev bozukluğunu da içeren ruhsal bozukluklara yol açtığını aktardı. Kronik stresin anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi birçok psikiyatrik bozukluğa neden olabileceğini velirten Kafalı, sadece cinsel hayatı etkilemiş olabileceğini kaydetti. “Kronik stres göstergeleri olan bazı belirtiler cinsel işlev bozukluğunuzdan önce veya benzer zamanlarda başladıysa bunları dikkatte almalısınız” ifadelerini kullandı.

  Bu sorunları yakınlarınızla paylaşın

  Stresin çözülemediği durumlarda bir uzmana başvurulmasının önemini hatırlatan Uzm. Dr. Kafalı, bir süredir devam eden ancak dikkatinizi verdiğinizde, sonradan fark edebildiğiniz belirtilerin gözlemlenmesini tavsiye etti.

  Kronik stresin belirtilerini şu şekilde sıraladı: Sosyal ortamlardan kaçınma, iletişim kurmada isteksizlik, motivasyonda düşme, uyku ve yemek alışkanlığında değişiklik, çabuk öfkelenme, konsantrasyon bozukluğu,  tahammülsüzlük, bedensel gerginlik hissi, şiddetli olmayan baş ağrısı ve artmış alkol ve sigara  tüketimi gibi belirtilerinden bir veya birkaçı birlikte olabilir.

  Herkes için kronik stresin kaynaklarının farklı olduğunu, her bozuklukta olduğu gibi öncelikle yapılabiliyorsa sebebinin saptanarak ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu aktaran Kafalı, “sebebi kısa vadede ortadan kaldıramıyorsanız sorunlarınıza farklı bakış açılarından bakmayı deneyin.” tavsiyesinde bulundu. Bu sorunların yakın arkadaşlar ya da  eşler ile paylaşılmasını tavsiye eden uzman isim kişinin neye ihtiyacı olduğunu anlamak için çabalaması ve ihtiyaçlarının karşılanması için küçük adımlar atması gerektiği konusunda tavsiyede bulundu. Kişinin yakınlarına ve hobilerine zaman ayırması gerektiğini, aynı zamanda açık havada ve düzenli yapılan egzersizlerinde iyi gelebileceğini belirtti. Yemek ve uyku ve düzeninin yeniden sağlanması konusunda işaret etti.

  Bunlarla birlikte, gevşeme ve nefes egzersizlerinin rahatlamaya yardımcı olacağını aktaran Dr. Özcan Kılıç O. Kafalı, tüm uğraşlara rağmen stresle mücadelede güçlük çekiliyorsa ve cinsel işlev bozukluğu sürüyorsa, bir uzmana başvurmaktan kaçınılmaması gerektiğini vurguladı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ