26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin

  Pandemi hayatın her alanında yaşanılan değişikliklerle kendini gösterirken, uzmanlar, çiftlerin bu dönemden olumsuz etkilenebileceği yönünde uyarılarda bulunuyor.

  Koronavirüs salgını nedeniyle, evde uzun süre birlikte vakit geçiren çiftlerin arasında anlaşmazlıklar çıktığını aktaran İstanbul Kültür Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, iletişim problemi nedeniyle sorunların daha da büyüdüğüne dikkat çekiyor.

  Çiftler pandemi döneminden en çok etkilenen grup oldu

  Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, pandemi dönemine hazırlıksız yakalandığımızı söyledi ve bu süreçte insanların en çok karşılaştığı durumun belirsizlik olduğunu belirtti.

  Pandemi gerçeğinden en çok etkilenenlerin ise aileler ve çiftler olduğunun altını çizen Yıldırım, pandemi döneminde ikili ilişkilerin birçoğunun olumsuz iletişim yüzünden ya ayrılıkla sonuçlandığını ya da doğru iletişim teknikleriyle ilişkilerin daha da güçlendiğini aktardı.

  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin
  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin

  Bu süreci etkileyen en büyük faktörün ise kişilerin normal zamanlarda olandan daha fazla süreyle iç içe olması olarak gösteren Melis Seray Özden Yıldırım, çiftlerin aynı ev içerisinde çok uzun süre vakit geçirmesinin bazı sorunları ortaya çıkardığına işaret etti.

  Doç. Dr. Melis Seray Özden Yıldırım, “Evin içerisinde çiftler birbirleriyle daha uzun süre vakit geçirdikleri zaman eğer aralarında daha önce çözülememiş birtakım sorunlar varsa o sorunlar da gün yüzüne çıkıyor. Bu da çiftler arasında birtakım sürtüşmelere neden oluyor” şeklinde konuştu.

  Bireysel psikoloji ikili ilişkileri de etkiliyor

  Pandemi döneminin ne zaman biteceğinin belli olmadığını ve bu sebepten kişilerde pandeminin ne zaman biteceği ile ilgili kaygılar da yaşandığını ifade eden Yıldırım, pandemi döneminin bireysel olarak psikolojimizi etkilediği için ikili ilişkilerimizi de etkilemeye başladığını belirtti.

  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin
  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin

  Yıldırım, çiftlerin iletişim problemleri yaşadığını ve pandemide dünya genelinde boşanmalar arttığını vurguladı. Ayrıca, kişilerin sürekli aynı evin içerisinde olup ben dili yerine sen dilini kullanmalarının, birbirleriyle empati yapamamalarının, konuşmak yerine birbirlerine küsmelerinin aradaki sorunları derinleştirdiğine dikkat çekti.

  Kendine alan yaratmak karşı cinsten sıkılma anlamına gelmiyor

  Doç. Dr. Yıldırım, çiftlerin aynı ev içerisinde kendilerine ait bir alan yaratmaları gerektiğinin altını çizdi. Bununla birlikte, çiftlerin evin fiziksel ortamı el verdiği müddetçe evin içerisinde kendilerine ait tek başına kalabileceği ufak alanlar ve kendilerine ait zaman dilimleri yaratmalarının önemini vurguladı.

  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin
  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin

  Kişinin kendine ufak alanlar yaratmasının karşı cinsten sıkıldığı anlamına gelmediğini de belirten Yıldırım, aynı zamanda ev ofis ortamında çalışan kişilere iş ve özel hayat ayrımı için de zaman çizelgesi yapmayı önerdiğini ifade etti.

  Sürekli sosyal medyayla ilgilenmek çiftler arasında tartışmalara neden oluyor

  14 Şubat sevgililer gününün sevgiyi kutladığımız bir gün olduğunu vurgulayan Yıldırım, terapilerinde de en çok çiftler birbirlerine sevgi sözcüğü kullanmamaktan şikayetçi olduğunu söyledi. Çiftlerin genellikle ‘bana beni sevdiğini hiç söylemiyor’ dediğinin altını çizen Yıldırım, bu yüzden sevgiyi söylemekte biraz daha bonkör olunması gerektiğini ve partnerimize onu sevdiğimizi söylemememizin gerekliliğine işaret etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ