18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Adet öncesi sendromuna karşı 5 öneri

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, adet öncesi sendromu azaltmak için yapılması gerekenleri anlattı.

  Adet öncesi dönem kadınlarda birçok fizyolojik ve psikolojik değişime neden oluyor. Tıpta premenstrüel disfori sendromu olarak tanımlanan adet öncesi gerginlik sendromu günlük hayatı olumsuz etkiliyor, yaşam kalitesini düşürüyor. Peki adet öncesi sendromu nedir? Adet öncesi sendromu önlemek için neler yapılmalı?

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan

  Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, adet öncesi dönemde günlük rutinde, uyku ve beslenme düzeninde yapılacak küçük değişikliklerle bu sürecin daha kolay atlatılabileceğini anlattı.

  Adet öncesi sendrom nedir?

  PMS’nin (Adet öncesi sendrom), adet öncesi dönemde görülen belirtilere verilen genel bir isim olduğunu belirten Op. Dr. Gamze Baykan, bu durumun bir hastalık olmadığını ifade ederek “Bu dönemde ciddi belirtiler çok az oranda görülmekle birlikte, yaşanmaya başladığında anti depresan ve hormon ilaçları kullanılması tavsiye edilebilir. Adet döngüsü boyunca meydana gelen östrojen ve progesteron hormonlarının yükseliş ve düşüşleri adet kanaması oluşmasına, yumurtlamaya ve gebe kalmaya olanak sağlar. Ancak bu hormonlardaki ani düşüş ve yükselişler, adet öncesinde aşırı etkilenmeye neden olabilir” diye konuştu.

  Her kadın da farklı belirtiler görülebilir

  Adet öncesi sendromun her kadından farklı yaşandığını, bazı kadınların bu süreci şiddetli belirtilerle geçirirken, bazıların da ise sadece birkaç belirtinin görülebileceğini söyleyen Op. Dr. Baykan, “Tekrar eden her adet döngüsü öncesi ve adetin ilk bir-iki gününe kadar devam eden şikayetler, günlük hayatı etkileyebilecek seviyeye ulaşıyorsa bir uzmana başvurmak gerekir” dedi.

  Op. Dr. Baykan en sık görülen şikayetleri şöyle sıraladı:

  • Memelerde şişme ve hassasiyet
  • Kabızlık veya ishal
  • Şişkinlik hissi
  • Kramplar, baş ağrısı, bel ve sırt ağrıları
  • Halsizlik, ışığa ve sese aşırı hassasiyet
  • Psikolojik olarak gözlenen şikayetler; tahammülsüzlük, yorgun hissetme hali, uyku sorunları, konsantrasyon kaybı, kaygı ve çarpıntı, depresyon, hüzün hali, cinsel istek de azalma, ruh hali değişiklikleri.

  Şikayetleri azaltmak için neler yapılmalı?

  Bu dönemde ilaç kullanımına kişi kendi başına karar vermemeli. İlaç, kesinlikle belirtilerin şiddetli hissedilmesi ve bu durumun bir uzman tarafından değerlendirilmesi sonucunda  Adet öncesi dönemde kafein, sigara, tuz ve şekerden uzaklaşmalı. Kalsiyum, magnezyum, vitamin B6, Omega3-6 takviyeleri belirtileri azaltmada fayda sağlar. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve iyi uyku; depresyon, konsantrasyon azalması ve kaygı sorunlarını azaltlmasında etkili olur.

  Adet öncesi sendromu azaltacak 5 öneri

  1. Her yerim şişti  kilo aldım hissi su ve tuz tutulumuna bağlı olur. Bol su içmek, tuzdan uzak durmak yarar sağlar.
  2. Hüzün hali, duygu durumu değişiklikleri için düzenli egzersiz, yoga, doğada yapılan yürüyüşler, papatya, melisa gibi bitki çayları psikolojik halin düzelmesine yardımcı olur.
  3. Ciltte artan yağlanma ve akne oluşumlarını azaltmak için cilt bakımı, cilt temizleme gözenekleri rahatlatıp akne oluşumunu azaltır.
  4. Tatlı krizlerinin artması durumunda çikolata, tatlı yerine kuru meyve, yine orman meyvelerinden oluşan çaylar, az şekerli tatlıları tercih edin.
  5. Anksiyete alınganlık halleri için kafeinden uzaklaşmak, doğada yürüyüş yapmak, yoga, egzersiz, düzenli uyku değişken ruh haliyle mücadele etmeye yarar sağlar.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ