2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

    Yoğun bakımda yatan hasta sayısı yüzde bin 50 arttı

    Trabzon'da son 1 ayda yoğun bakımda yatan hasta sayısının yüzde bin 50 oranında arttığı ifade edildi.

    Ülke genelinde olduğu gibi Trabzon’da da vaka sayıları hızla artmaya devam ediyor. Kentte bu tarihler arasında hasta sayısı yüzde 621, entübe hasta sayısı yüzde 950, yoğun bakım yatan hasta sayısı ise yüzde bin 50 arttı.

    Hastanelerde doluluk oranlarının arttığını vurgulayan İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, “20 Temmuz’da 6 tane yatan hastamız varken 19 Ağustos’ta sayı 69’a çıktı. Ciddi bir artış söz konusu. Biz vakalardaki artış sayılarına göre diğer hastaların yoğun bakım ünitelerini ihtiyaç halinde kısıtlayarak Covid-19’a çeviriyoruz. Tam tersini de yaptığımız dönemlerimiz de oluyor. Gerekirse ek alanlarda yoğun bakım koşullarına yakın yerlerde de yoğun bakım hizmetini vermeye gayret ediyoruz. İhtiyaca göre yoğun bakım alanları açarak vatandaşın ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Ama hem mekân ve hem personel olarak ciddi bir iş yükü ve ciddi sıkıntılar oluşturan bir süreç bu. Bir yerde bu elbet tıkanacak. Sınırsız bir güç, sınırsız bir mekân bulmak imkânsız. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor” diye konuştu.

    ”YENİ YOĞUN BAKIMLAR AÇILDI”

    Vaka sayısının artmasıyla birlikte yeni yoğun bakım alanları actıklarını dile gtiren Dr. Usta, “Şu an yüzde 70 civarında covid-19’da doluluğumuz söz konusu. İhtiyaç halinde yoğun bakım için kullanacağımız alanları arttırarak bu sayıyı aşağıya çektik. Eğer yeni alanlar açmış olmasaydık doluluk oranı yüzde yüzünde üzerinde olacaktı. Yoğun bakımlarımız Covid-19 ve temiz diye tabir ettiğimiz diğer hastalarımız olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Toplam covid-19 ve diğer yoğun bakımlar olarak bakıldığında yüzde 50’lik bir doluluk söz konusu. Yoğun bakımlar gün geçtikçe doluyor. Farklı mekânlarla yoğun bakım ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

    ”Vaka ve vefat sayıları artıyor”

    ”Vaka sayıları artıyor ciddi şekilde tedbir alınması gerekiyor”

    ÇOK OKUNANLAR

    EDİTÖRÜN SEÇİMİ