19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Yeni araştırma: Yeşil çay, koronavirüs ve mutasyonlarının hücrelere tutunmasını önleyebilir

  Amerikalı bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda, yeşil çayın koronavirüs ve mutasyonlarının insan hücrelerine tutunmasını engelleyebileceğini açıkladı

  Tüm dünya Covid 19 virüsüyle mücadele için yeni tedavi yöntemleri bulmaya çalışırken Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırmada, yeşil çayın koronavirüs ve mutasyonlarının vücutta tutulmasını engelleyebileceği ileri sürüldü.

  Amerikalı bilim insanları yeşil çayın içeriğinde bulunan bir maddenin yeni tip Covid 19 virüsünün hücrelere tutunmasını engelleyerek şiddetli koronavirüs vakalarını önleyebileceğini açıkladı.

  Etkin, ucuz ve güvenli bir koruyucu

  Amerikalı bilim insanları ayrıca yeşil çayın içeriğindeki  “epigallocatechin gallate (EGCG)” adı verilen bir maddenin virüsün İngiltere (B.1.17), Güney Afrika (B.1.351) ve California (B.1.429) da dahil mutasyonların viral enfeksiyonlarına karşı da etkili olabileceğini belirtti. Araştırmacılar bu sonuçlara göre yeşil çayı koronavirüse karşı ucuz ve güvenli bir koruyucu ve önleyici bir yöntem olarak tavsiye etti.

  BioRxiv adlı tıp dergisinde ön baskı olarak yayımlanan “Epigallocatechin Gallate from Green Tea Effectively Blocks Infection of SARS-CoV-2 and New Variants by Inhibiting Spike Binding to ACE2 Receptor” adlı araştırma henüz hakemler tarafından incelenmedi.

  Hücrelere girmesini ve akciğere ilerlemesini engelliyor

  Bilim insanları, yüksek anti-enflamatuar ve anti-oksidatif özelliklere sahip olan yeşil çayın şiddetli koronavirüs semptomlarını geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini vurguladı. Yeşil çayın içerisinde bulunan epigallocatechin gallate (EGCG) adlı maddenin ise  Covid 19’a neden olan SARS-CoV-2’nin başak proteininin angiotensin Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) reseptörlerine tutunmasını engellediği kaydedildi.

  Araştımacılar, ACE2 reseptörlerinin, Covid 19’a  hücre kapısını açan “kilit” işlevi gördüğünü belirtti. Akciğerler, arterler, kalp, böbrekler ve mukoza ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyine (hücre zarına) bağlı bir enzim olan ACE2 kan basıncının düşmesinde rol oynuyor. Ancak bu hücreler aynı zamanda Covid 19 virüsünün hücrelere girmesini sağlayarak başta akciğerler olmak üzere virüsün vücutta ilerlemesine yol açıyor.

  Yapay virüs geliştirilip, mutasyon etkisi araştırıldı

  Bilim insanları araştırmanın kapsamını genişletti. Yeşil çayın Covid 19’un yeni varyantları üzerindeki etkisini araştırmak için tek bir mutasyonlu K417N, E484K, N501Y, D614G ve birden fazla değişikliğe sahip B.1.1.7, B.1.351 ve B.1.42’nin  tam set mutasyonlarına sahip S proteinleri içeren birkaç psödovirüs (yapay virüs) geliştirdi.

  Ardından bu psödovirüsler, gönüllülerden alınan plazma hücrelerindeki  HEK293T-hACE2 hücrelerine transfekte edildi. Yeşil çaydaki epigallocatechin gallate (EGCG)’nin transfekte hücrelerde koruma sağladığı belirtildi.

   

  Güney Afrika ve California mutasyonlarını önlüyor

  Araştırmanın sonucunda, yeşil çayın virüsün orijinal versiyonu olan D614G, California mutasyonu B.1.429, Güney Afrika’da ortaya çıkan B.1.351 kaynaklı enfeksiyonu etkili bir şekilde önlediği ortaya çıktı. Bilim insanları ayrıca EGCG’nin İngiliz varyantı olarak bilinen B.1.17’e karşı da kısmen koruyucu olabileceğini ileri sürüldü.

  Araştırmacılar EGCG’nin viral enfeksiyon için en güçlü inhibitör olduğunu kaydetti. EGCG, yeşil çay içeceklerinde bulunan kateşinlerin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor.

  Araştırmanın yazarları, “Sonuçlarımız yeşil çayın güvenli olduğunu ve Covid-19 enfeksiyonunun önlenmesine yardımcı olabilecek etkin bir koruyucu önlem olabileceğini gösteriyor” dedi. (NTV)

  Aralıklı oruç diyetine dikkat! Covid-19’a karşı savunmasız bırakıyor

  Akciğeri temizleyen 7 mucize besin

  Sağlıklı ve doğal bal nasıl anlaşılır?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ