0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Vefatların yüzde 95’i aşısızlardan oluşuyor

  Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Diyarbakır’da vefat edenlerin yüzde 95’inin aşı yapmayanlar olduğunu söyledi.

  Diyarbakır’da aşı seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Dr. Tekin, “Bugün itibari ile yüzde 55,9’luk bir oranımız mevcut. Tabi bu bizim için yeterli mi? Elbette ki değil. Hedefimiz önümüzdeki 10 gün içerisinde yüzde 65 ile sarı kategoriye geçebilmek. Yakın bir zamanda okullarda açılacak ve sosyal hareketlilik de artacaktır diye düşünüyorum. Dolayısıyla bizim bu süreden önce mutlaka aşı oranlarımızı artırıp çok daha sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatmamız gerekir diye düşünüyorum” dedi.

  ”AŞIYA RAĞBET ARTTI”

  Dr. Tekin son olarak şunları söyledi: “Bizler de sahada olabildiğince farklı noktalarda kapı kapı dolaşarak, sabit stantlar kurarak vatandaşımızı hem bilgilendirmeye hem de aşı noktasında davetlerde bulunuyoruz. Bunun önemini malumunuz bizim hastanelerimizde yatan hastaların ve vefat eden insanların içerisinde yapmış olduğumuz analizlerde yüzde 90 oranında aşısız insanların. Vefatlarda da yüzde 90 ile 95 arasında maalesef aşısız insanların hayatını kaybettiklerini görüyoruz. Özellikle bu argüman üzerinde de vatandaşlarımızı mutlaka bilgilendirip aşı olmaları durumunda çok daha sağlıklı olacaklarını kendilerine iletmemizle birlikte çok şükür ki teveccühümüz de arttı. Aile hekimliklerimizde, kamu hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastaneler de dahil olmak üzere aynı zamanda sabit noktalarda ve kapı kapı dolaşmak suretiyle ücretsiz bir şekilde hem Biontech hem de Sinovac aşılarımızı vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz.”

  Koronavirüse yakalanan aşılı kişiler nasıl hareket etmeli?

  Koronavirüsten ölenlerin yüzde 88’i aşı olmayanlar

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ