14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Vaka sayısı Hindistan’ı geçti! Salgının yeni merkezi Endonezya oldu!

  Delta varyantı dolayısıyla Endonezya'daki vaka sayıları Hindistan ve Brezilya gibi ülkeleri geçti.

  Ülkede son 24 saate 34 inden fazla yeni koronavirüs vakası görülürken, bölgedeki çoğu ülke, daha agresif varyantların ortaya çıkması ve aşı eksikliği nedeniyle pandemi başladığından bu yana en kötü günlerini yaşıyor. Tayland’da, başkentin iki havaalanında sahra hastaneleri inşa ediliyor. Myanmar’da ise sosyal medya umutsuzca oksijen talebiyle dolup taşıyor.

  Endonezya şu anda dünyada pandemiden en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

  20 MAYIS KORONAVİRÜS TABLOSU
  20 MAYIS KORONAVİRÜS TABLOSU

  SON 24 SAATTE 34 BİN 257 VAKA VE BİN 338 ÖLÜM BİLDİRİLDİ

  Son 24 saatte ülke, 34 bin 257 vaka ve bin 338 ölüm bildirdi. Bu rakamlar, Hindistan ve Brezilya’dan daha yüksek. Resmi kayıtlara göre Endonezya’da şimdiye kadar 72 bin 400’den fazla insan öldü.

  21 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı: 214 can kaybı, 9 bin 528 yeni vaka
  21 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı: 214 can kaybı, 9 bin 528 yeni vaka

  Diğer yandan bilim insanları Enonezya’daki vakaların hafife alındığını belirtiyor.

  Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden Endonezyalı epidemiyolog Dr. Dicky Budiman, “Salgının merkezi şu anda Endonezya’ya kaydı. Birçok vakayı gözden kaçırıyoruz ve bu vakaların belki de yüzde 80’ini toplulukta tanımlayamıyoruz. Çünkü sağlık kuruluşuna gelen kişi, belirti gösterirse veya temaslı olarak da teşhis edilirse test yapılıyor” dedi.

  31 Mayıs 2021 koronavirüs tablosu: Vaka sayısı 6 bin 493
  31 Mayıs 2021 koronavirüs tablosu: Vaka sayısı 6 bin 493

  DÜNYADA EN AZ TEST YAPAN ÜLKELERDEN BİRİ

  Our World in Data’ya göre Endonezya, pandeminin başlangıcından bu yana her bin kişi için ortalama 55,89 test gerçekleştirdi. Bu durum, onu dünyanın en zayıf test sistemine sahip ülkelerden biri haline getirdi. En yüksek oranlardan birine sahip olan İngiltere’de ise her bin kişi başına 3 milyon 311 test gerçekleştirdi.

  16 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı: Yeni vaka sayısı ne kadar?
  16 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı: Yeni vaka sayısı ne kadar?

  AŞILAMA ORANI DÜŞÜK

  Diğer taraftan, ABD ve Avrupa’da toplu aşılama kampanyalarının yeni, daha agresif varyantların vakaların hafifletilmesine yardımcı olacağını umarken, Güneydoğu Asya’nın aşılama oranları son derece düşük kalıyor.

  Koronavirüs

  MYNMAR VE VİETNAM’DA DURUM

  Myanmar’da nüfusun sadece yüzde 4’ünden azı bir doz aşı oldu. Şubat ayındaki askeri darbenin ardından ülkenin aşı kampanyası ve sağlık sistemi çöktü. Bağımsız haber sitesi Irrawaddy, Myanmar’ın ana şehri Yangon’daki dört büyük mezarlığın şimdiye kadarki en yoğun haftalarından birini yaşadığını bildirdi. Sadece Perşembe günü, mezarlıklarda 700’den fazla insan gömüldü.

  Milyonların yeniden tecrit altında olduğu bir diğer ülke olan Vietnam’da vatandaşların yüzde 1’inden daha azı tamamen aşılandı. Tayland ve Filipinler ise halklarının yüzde 5’ten daha azını tamamen aşıladı.

  6 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı: 22 bin 388 yeni vaka tespit edildi
  6 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı: 22 bin 388 yeni vaka tespit edildi

  Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, “genişleyen küresel aşı ayrımı” konusunda uyardı ve daha zengin ülkeleri aşı dağıtımlarını hızlandırmaya çağırdı.

  Öte yandan Budiman, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında daha fazla işbirliğine de ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bölgenin oldukça hareketli bir nüfusa sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Endonezya ve diğer ulusların aşılara güvenemeyeceğini ve bunun yerine gözetimi güçlendirmeye odaklanmaları gerektiğini söyledi: “Halk sağlığına dayalı bir yanıt vermeliyiz: Erken teşhis, test etme ve izleme.”

  Delta varyantıyla mücadelede çift doz aşı şart!

  Korkutan uyarı: Bayramdan sonra Delta varyantı baskın hale gelecek

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ