2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Vaka sayıları arttı hastanelerde yeni servisler açılıyor

  Vaka sayılarının ciddi oranda artmasıyla birlikte Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yeni servisler açıldı.

  Doğu Karadeniz’de çay ve fındık hasat sezonuyla birlikte başlayan göçler koronavirüs vakalarının artmasına sebep oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı tabloya göre, Rize Türkiye’de vaka sayısının en yüksek olduğu 9. il.Hal böyle olunca kentte bazı hastanelerde ek servisler açılmaya başlandı.

  ”BU HAFTA VAKALAR ARTTI”

  Özellikle bu hafta vakaların arttığını belirten RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, ”Temmuz ayında iki tane Covid-19 servisimiz vardı ve biz bunlardan bir tanesini ‘kapatabilir miyiz’ diye düşünüyorduk. Vakalarımız azalmıştı. 7 yatağımızda 15 gün kadar hiç hastamız olmadı. Son iki gündür Covid-19 yoğun bakımımız dolu. Bunun yanı sıra iki tane Covid-19 servisimiz de dolduğu için hastane olarak üçüncü servisi de açma hazırlığına başladık” dedi.

  ”HASTALARIMIZ AŞISIZ VATANDAŞLAR”

  Vatandaşları tedbir alma ve aşı olma konusunda uyaran Doç. Dr. Demiral, “Yaz dönemindeki hareketlilik bizi biraz daha dikkatli olmak zorunda bırakacak. Bunu bireyler olarak yapmalıyız. Toplu alanlarda pandemi ortadan kalkana kadar maskeyi vücudumuzun bir parçası olarak kullanmak zorundayız. Öte yandan biz aşısız vatandaş sayısında bir azalma bekliyoruz. Aşılanmaya dönük ciddi talebimiz var. Baktığımız zaman vakalarda ve hastane yoğun bakım yatışlarında da aşısız vatandaşların çoğunluğunu görüyoruz. Bu durum sadece Rize ilinde değil diğer illerde de aynı durumda. Aşılanmayan vatandaşlarımızın bir an önce aşılanması gerekiyor. Diğer tedbir olarak da sosyal, kalabalık alanlarda maskeyi ihmal etmemeliyiz. Halkımızdan destek bekliyoruz” dedi.

  Grip ve koronavirüs nasıl ayırt edilir?

  Aşı olmayı reddetmişti koronavirüsten yaşamını yitirdi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ