2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Uzmanlardan ‘Delta’ uyarısı: Yoğun bakımlar doluyor

  Çay ve fındık göçüyle birlikte hareketliliğin arttığı Karadeniz'de vaka ve vefat sayıları da ciddi oranda arttı.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon’da hastanelerin yoğun bakım servislerinde yoğunluk yaşanmaya başladığını söyleyerek, ”Yaptığımız testlerin sonucunda, gün gün değişmekle birlikte yüzde 85 civarında Delta varyantının varlığı gösterilmiş durumda. Bu varyantın böyle kolay bulaşıyor ve hâkimiyetini artırıyor olması bizi ürkütüyor” diye konuştu.

  Doğu Karadeniz’de mobi laşı istasyonalrıyla aşı uygulaması devam ediyor. Aşı seferberliğinin sürdüğü bölgede vakalar, Delta varyantının da etkisiyle yükseliş gösteriyor. Aşı olunması çağrısını yineleyen uzmanlar, Delta varyantının daha fazla bulaşıcı olduğu ve grip belirtileri gösterdiğini ifade ederek herkesin kişisel tedbirini almasını öneriyor.

  DSÖ’den korkutan uyarı: Doğu Akdeniz ülkelerinde vakalar arttı

  ”YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ DOLUYOR”

  Özellikle Trabzon’da yoğun bakım ünitrlerinin dolmaya başladığını belirten KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, ”Trabzon’da vaka pozitifliğimiz yüzde 2’lerden yüzde 15’lere tırmanmış durumda. Yakın zamanda yüzde 18 gibi bir rakama ulaşmıştık. Vaka pozitifliğinin yüksek rakamlara ulaşmasıyla, maalesef hastanelerde yoğun bakımlar teke düşürülmüş, hatta 3-5 hasta varken şimdi yoğun bakımlar dolmaya ve yeni yoğun bakımlar açmaya doğru bir hareket başlamış durumda. Vaka pozitifliği hastanedeki hastalarımızın da artışına sebep olduğunu gözlemekteyiz” ifadelerini kullandı.

  DSÖ’den korkutan uyarı: Doğu Akdeniz ülkelerinde vakalar arttı

  ”DELTA VARYANTI KOLAYCA YAYILIYOR”

  Delta varyantının bulaşıcılığının cok yüksek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydın şu ifadeleri kullandı: ”Delta varyantı, çok daha uzak mesafeden çok daha az sayıda virüs ve çok daha kısa sürede kolayca bulaşabiliyor. Oluşturduğu hastalık da üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer gribal semptomlar veriyor ve insanlar ‘dondurma yedim, terledim’ gibi bahanelerle sağlık kurumuna başvurmuyor ve o sırada yaymaya devam ediyorlar. Yaptığımız testlerin sonucunda, gün gün değişmekle birlikte yüzde 85 civarında Delta varyantının varlığı gösterilmiş durumda. Bu varyantın böyle kolay bulaşıyor ve hakimiyetini artırıyor olması bizi ürkütüyor”

  DSÖ’den korkutan uyarı: Doğu Akdeniz ülkelerinde vakalar arttı

  ”VAKA SAYILARI 40 BİNİ BULABİLİR”

  Vaka sayılarının önümüzdeki günlerde daha da artacağını öngördüğünü söyleyen Prof. Dr. Aydın konuşmasını şöyle sonlandırdı: ”Kurallara uymamazlık bu şekilde devam ederse, vakalar eskisi gibi 65 binlere ulaşmayacaktır ama 40 binleri bulabileceğini öngörüyorum. Sayıların artmasıyla da virüsün mutasyon yapma şansını artırıyoruz. O zaman varyant oluşturarak aşıdan kaçan virüs oluşabilir ve o zaman savaş daha da büyür. Virüsün varyant oluşturmasına fırsat vermeden aşılarımızı hızlıca tamamlamalıyız. 30 milyon kişinin aşılarını tamamlanmış, 50 milyon insanın hala aşıları yok. Bu ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bölgemizde de aşılama oranının bu sayılarda olduğunu gözlüyor ve duyuyoruz. Aşılamamızı artırmak zorundayız. Aksi halde virüs, varyant oluşturup tek silahımız aşıyı elimizden alma ihtimali çok yüksek”

  Vaka haritası güncellendi

  11 Ağustos Koronavirüs vaka sayısı açıklandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ