14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Uzmanlar açıkladı: Aşının üreme sistemine yan etkisi yok

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta, koronavirüs aşılarının erkek reme ve adın yumurtalıkları üzerinde hiçbir yan etkisinin olmadığını söyledi.

  AÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta, koronavirüsle mücadelede aşı serferberliğinde yol alındığını belirtti. Mikyonlarca vatandaşın aşılandığını ifade eden Usta, “Aşıların yan etkileri ile ilgili sadece üreme sistemi üzerine değil, diğer etkileri konusunda birtakım soru işaretleri var. Üreme sistemi üzerine olan etkileriyle ilgili vereceğimiz yanıt net; Aşıların erkek üreme sistemi üzerine hatta yardımcı üreme tekniklerinde kullanılan kadın yumurtalıkları üzerine, yumurta hücreleri üzerine dahi yan etkilerinin olmadığı gösterilmiş durumda” dedi.

  KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılamanın 15 Ocak'ta başlayacağını söyledi.

  Şu anda kesin tedavisi olmayan bir hastalıkla mücadele ettiğimizi kaydeden Prof. Dr. Usta son olarak şunları söyledi: “Hastalıktan korunmanın en önemli yolu aşılanmak. Dolayısıyla tam tersi hastalarımız, vatandaşlarımız aşılama yolunu seçmezse, akıllarında oluşan çeşitli soru işaretleri nedeniyle, işte o zaman tam tersi, üreme sistemlerinin etkilenmesi söz konusu olabilir. Biz biliyoruz ki bu virüs, testisler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Korunma yolu da aşılanmak. Aşının yan etkisi olmadığını biliyoruz. Tam tersi korunmaz isek o zaman testisin görevleri olan bir yandan erkeklik hormonu üretimi, diğer yandan sperm üretiminin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilecektir. O yüzden tek yol aşılanmak”

  Biontech aşısının yan etkileri ortaya çıktı! 2. doz aşıdan sonra hangi yan etkiler ortaya çıkıyor?

  Pfizer / Biontech, Moderna ve AstraZeneca aşıları Delta Varyantı’a karşı ne kadar etkili?

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ