20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Uzmanı önerdi: Sert sular daha sağlıklı

  Diyetisyen Eda Balcı, suyun kaynağının, sertliğinin, korunma şeklinin, kalitesi üzerindeki etkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

  Bilindiği üzere su günlük yaşamın vazgeçilmezi. Belki saatlerce aç kalabilmekteyiz ancak susuz kalamıyoruz. Suyun sertliğinin kalitesinden ileri geldiğini ifade eden Eda Balcı ”Sert sular daha sağlıklı” dedi.

  Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, yaşamın vazgeçilmezi suyun kaliteli ve sağlıklı olmasının önemini vurgulayarak, sağlıklı suyun, renksiz, berrak, tortusuz, kokusuz olmalı, bakteriyolojik açıdan temiz, toksit maddeler içermeyen ve kimyasal yönden içerdiği minerallerin “gıda maddeleri” tüzüğünde belirtilen sınırları aşmaması gerektiğini söyledi.

  Su hayattır

  Sağlıklı suda amonyak ve nitrit bulunmadığını söyleyen Balcı, ”Bu maddelerin bulunması suyun kirlendiğinin bir göstergesidir. Suda nitrat olması aşırı derecede kirlenmiş su anlamına gelmektedir. İçme suyunda bulunan bu maddeler tehlikelidir. Özellikle çocuklar için daha fazla tehlike oluşturmaktadır” dedi.

  Suyun faydaları

  ”SU CAM ŞİŞEDE SAKLANMALI”

  Suyun sertliğinin kaliteli olduğu anlamına geldiğini belirten Balcı, ”Sert sular daha sağlıklı sulardır. Fakat sert suyu içmek biraz daha zordur. Türkiye’de su için sertlik birimi olarak Fransız Sertlik derecesi (FSD) kullanılmaktadır. Buna göre, 1 litre suda 10 miligram kalsiyum karbonatın yarattığı sertlik derecesi 1 olarak tanımlanır. Suyun kalitesini belirleyen bir diğer etmen ise suyun Ph derecesidir. Ph 7 nötr olarak kabul edilir. Suyun Ph’sının 7.2-8.5 arasında olması vücut için daha sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir” bilgisini aktardı.

  Diğer taraftan Balcı, suyun nerede saklandığı da değinerek en iyi, sağlıklı saklamanın cam şişe ile olduğuna dikkat çekti. Kullanım ve taşıma kolaylığı açısından çoğunlukla polikarbon ve pet şişelerin tercih edildiğini hatırlatan Balcı, eğer bu şişelerde su satın alınıyorsa suların evde cam şişeye boşatılması gerektiğini söyledi.

  Suyun saklanma koşulları

  ”KAYNAK SUYUNU TERCİH EDİN”

  Sağlıklı ve kaliteli suyun kaynak suyu olduğunu vurgulayan Balcı, ”Su, toprak altındaki mineralleri bize yer altından taşımaktadır. Bu sayede su, sadece sıvı ihtiyacımızı karşılamakla kalmaz içeriğindeki mineraller ile vücudumuza birçok fayda sağlar. Doğal kaynak suları ve doğal mineralli sular kalsiyum, bikarbonat, magnezyum ve demir gibi elementleri içerisinde bulundurmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

  Cam şişe su

  Balcı işlenmiş suların, kaynak suyun yerini tutamayacağını belirterek, ”Kaynak suların aksine işlenmiş sular, çeşitli yöntemlerle yapısı değiştirilen ve mineral takviyesi ile tatlandırıcı katılan içme sularıdır. Bu şekilde üretilen sulara müdahale edildiğinden hiçbir şekilde doğal kaynak suları ile aynı özelliklere sahip değildirler. Çünkü filtrelenen ve sonrasında mineral katkısı yapılan bir su yapaydır ve saf doğal kaynak suyunun yerini tutmamaktadır.” şeklinde konuştu.

  İçmeden önce iki defa düşünün! Bu içecekler hem dişlere hem sağlığa zararlı

  Kefirin faydaları nelerdir? Kefir nasıl mayalanır?

   

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ