11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Ünlü epidemiyologdan korkutan açıklama: Daha başındayız

  Dünyaca ünlü ABD’li epidemiyolog Dr. Larry Brilliant, ''pandeminin sonundan çok başlangıcına daha yakınız'' dedi.

  Brilliant, salgın hastalıkların toplumda yaygınlaşmasını önleme konusunda uzmanlaşmış çok önemli bir isim olarak öne çıkıyor. Özellikle çiçek hastalığının yok edilmesi sürecindeki fikirleri, çalışmaları ve katkılarıyla tanınıyor.

  Pandeminin başlangıcında olduğumuzu dile getiren ABD’li epidemiyolog, ”Bunun nedeni ise şu anda yaygın olan Delta varyantı değil, aşıyı yaygınlaştırmada gösterdiğimiz başarısızlıktır” diye konuştu. Ardından da şunları ekledi: “Eğer aşılama hızı bu şekilde düşük seyrederse salgının sonunda değil başında olduğumuzu bile söyleyebilirim. Elimizdeki aşı rakamları o kadar çok düşük ki, o kadar çok yetersiz ki, maalesef pandeminin sonundan çok başlangıcında gibiyiz.”

  3. DOZAŞI MUHAKKAK OLUNMALI

  De. Larry Brilliant açıklamasını şöyle sürdürdü: “65 yaş üstü ve 6 aydan daha uzun bir süre önce çift doz aşısını yaptıranların da bağışıklıkları zayıflamış olabileceği için 3. doz aşıyı süratle yaptırmaları gerekiyor. Zira virüs bu gruptakilerin vücuduna girince beklenenden daha farklı, daha çoklu, daha tehlikeli mutasyonlar gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle de özellikle 65 yaş üstü 2 doz aşı olanların -ve sağlık çalışanlarının- mutlaka, derhal ve hemen 3. veya destekleyici bir doza daha ihtiyaçları var. Bu gruptaki kişilerin aşılanmaları en az aşılanmayanlara aşı sağlanması kadar önemli bir ayrıntı.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ