11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Üniversitede ölümsüzlük mantarı ürettiler

  Uzak Doğu'da 2 bin yıldır başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların alternatif tedavisinde kullanılan, 'ölümsüzlük mantarı' üretildi.

  Uzak Doğu’da yaklaşık iki bin yıldır başta kanser olmak üzere farklı hastalıkların alternatif tedavisinde kullanılan, ‘ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen kırmızı Reishi mantarı, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından üretildi. Merkez Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya geleneksel tıp alanında kullanılan mantarın kilosunun üç bin lira olduğunu belirtti ve hedeflerinin Türkiye’de tüketilen mantarın tamamının ülkede üretilmesi olduğunu kaydetti.

  Toplumda Kırmızı Reishi mantarı adıyla  bilinen ve Uzak Doğu’da yaklaşık 2 bin yıldır kullanılan ‘Ganoderma Lucidum’, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından oluşturulan özel bir ekip sayesinde üretildi.

  Tavuk çiftliği mantar üretim merkezi oldu

  Düzce Üniversitesi’ndeki laboratuvarda üretillme çalışmaları yapılan mantar, çoğaltılarak üretime hazır hale getirildi. Gölyaka ilçesi Sarıdere köyünde atıl vaziyetteki  tavuk çiftliği, modern bir mantar üretim tesisi haline geldi. 2020 yılı Mayıs ayında ilk ekimi gönüllü çiftçi ile birlikte yapıldı. Reishi mantarının üretimi tamamen organik olarak gerçekleştirilirken hiçbir aşamasında sentetik kimyasal madde kullanılmadı. 2020 yılı Ekim ayında ise ilk hasat gerçekleştirildi.

  Ticari değeri yüksek

  Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, Reishi mantarının zor yetiştiğini, fakat önemli  ticari değeri olduğuna dikkat çekerek dünyada üretilebilmiş ve ticari değeri olan mantarlardan birinin de Ganoderma lucidum ismindeki mantar olduğunu kaydetti. Tüm dünyada bunun Reishi mantarı olarak bilindiğinin altını çizen Kaya, Dünyada ve Türkiye’de tıbbi değeri çok kıymetli olarak bilindiğini aktardı. Bununla birlikte, bu mantarın ölümsüzlük mantarı olarak da bilindiğini ifade eden uzman isim halk arasında tıbbi amaçlar için bağışıklık sistemini güçlendirici olarak, birçok kanserde koruyucu olarak, tedavinin mümkün olmadığı hastalıklarda kullanım alanları bulunduğunu dile getirdi. Sadece direkt klinik çalışmaların bu konuda epey yapılmamış olduğunu ve bu konularda etkili olduğuna dair kesin kanıtlar olmamakla birlikte insan çalışmalarının yeterli olmadığına dikkat çeken Kaya, insanların üzerinde klinik araştırmaların yapılması gerektiğini söyledi.

  Kilosu 3 bin liraya satılıyor

  Reishi mantarının fiyatları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Kaya, şu anda Türkiye’de çok fazla yetiştiren reishi mantarı olmadığını, çok fazla yetiştiren olduğunu ancak çok fazla yetişmediğini ve veriminin çok düşük olduğunu ifade etti. Bu mantarın Türkiye’de iç talebi karşılayacak kadar üretilmediğini bu yüzden de talep fazla olunca pahalı hale geldiğini aktaran Kaya, bu mantarın perakende kilogram satış fiyatının 3 bin lira civarında olduğunu belirtti. Merkezde gramla satılan mantarın 10 gramının 30 liradan satıldığını ve çay şeklinde demleme usulü ile hazırlandığı için az az kullanıldığını kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ